Атодороги в Україні поки далекі від європейських і світових стандартів. Необхідність приймати фінальні матчі Євро-2012 поставила перед профільними відомствами досить складну задачу: у стислі терміни привести дорожнє покриття країни в належний вигляд. В Укравтодорі впевнені, що їм це під силу, правда при одній важливій умови – якщо вдасться залучити необхідне фінансування.
Удосконалення транспортної інфраструктури є складовою частиною підготовки України до Євро-2012. Як вже неодноразово повідомлялося, масштабних проектів з будівництва нових доріг не передбачається, оскільки існуюча на сьогодні в Україні мережу цілком відповідає транспортним потоків країни. А ось техніко-експлуатаційного стану існуючих доріг доведеться приділити особливу увагу.
В цілому, на підготовку дорожньої галузі до Євро-2012 необхідно 42,7 млрд. грн. Згідно з програмою підготовки автомобільних доріг України до Чемпіонату Європи, планується побудувати 301 км нових доріг, реконструювати 80 км існуючих і капітально відремонтувати 1252 км доріг. При цьому, з держбюджету планується виділити лише 15,78 млрд. грн. Ще 12,96 млрд. грн. буде залучено за рахунок кредитів, інші ж кошти, на переконання уряду, нададуть інвестори і концессіонери, яких на даному етапі ще належить знайти. Як повідомила Юлія ТИМОШЕНКО на початку грудня, Україна може надати потенційним інвесторам в галузі дорожнього будівництва ряд проектів на загальну суму 118 млрд. грн.
«Головним завданням у рамках підготовки дорожнього господарства до Євро-2012 на сьогоднішній день є з’єднати Київ з іншими містами, в яких будуть проходити фінальні матчі, як можна більшою кількістю автодоріг першої категорії, тобто автобанами. Там же, де немає такої можливості, – значно поліпшити їх експлуатаційне стан», – зазначив голова Укравтодору Вадим ГУРЖОС. Крім будівництва двох нових доріг, всі інші роботи будуть спрямовані на поліпшення техніко-експлуатаційного стану існуючої мережі автомобільних доріг, будівництвом під’їздів до нових пунктів переходу на польському кордоні та покращенням автомобільного повідомлення з основними і резервними аеропортами.
На сьогодні вже повністю завершена реконструкція та капремонт автодороги Харків-Новомосковськ, що дало можливість поєднати міста Харків і Дніпропетровськ дорогою I категорії. Тривають роботи з реконструкції транспортних коридорів Київ-Ковель-Ягодин та Київ-Львів-Чоп. Керівництво Укравтодору на даному етапі проводить переговори ЄБРР і ЄІБ про продовження фінансування реконструкції останньої ділянки автодороги від Житомира до Києва. У межах Київської, Черкаської та Одеської областей також ведуться роботи з реконструкції автодороги Київ-Одеса. У роботі ділянка автодороги Кіпті-Глухів-Бачовск в межах Сумської області. Також Укравтодор домовився зі Світовим банком про виділення $ 300 млн. на реконструкцію автодороги Київ-Харків-Довжанський (ділянка від Борисполя до Лубен), яка розпочнеться вже з наступного року.
Крім цього, до Євро-2012 в Україні планується побудувати дві нові дороги: Львів-Краковець та Велику кільцеву дорогу навколо Києва. Для спорудження цих автобанів будуть залучатися кошти інвесторів і концессіонеров. Щоправда, для того, щоб вони були зацікавлені вкладати свої фінансові ресурси в реалізацію даних проектів, треба прийняти ряд змін в українське законодавство, які будуть захищати їх таки інтереси.
«Закон України Про концесії на автомобільних дорогах, котрий діє нині, приймався ще в 1999 році, а він не має на увазі певних держгарантій і компенсацій інвесторам та концессіонерам, а без цих умов вони не готові в повному обсязі фінансувати будівництво даних доріг», – зазначає В.ГУРЖОС . Тому вже підготовлені відповідні зміни до Законів Про концесії на автомобільні дороги та Про вилучення земельних ділянок, зараз обидва законопроекти знаходяться на узгодженні у Верховній Раді. Їх прийняття допоможе полегшити роботу з такими міжнародними фінансовими організаціями, як Світовий банк, МБРР, ЄБРР, ЄІБ, а також дасть можливість залучити інвесторів і концессіонеров до будівництва доріг в Україні на вигідних як для них, так і для держави умовах.
Для будівництва автодороги Львів-Краковець необхідно 2,94 млрд. грн. За словами начальника Укравтодору вже проведені всі підготовчі роботи для початку будівельних робіт, а також підготовлені відповідні акти землевідведення. Зараз питання стоїть тільки за фінансуванням. Чиновник сподівається, що реальні роботи з будівництва на цій ділянці розпочнуться вже в наступному році після спрощення законодавчої процедури. «Якщо ж в силу якихось обставин нам не вдасться залучити кошти для будівництва нової дороги, то ми будемо розглядати питання про реконструкцію існуючої», – зазначив він.
Проект будівництва Великої кільцевої вартістю 11038 млрд. грн. складається з трьох основних етапів. На першому етапі планується будівництво ділянки дороги Київ-Луганськ-Ізварино з мостовим переходом через Дніпро і виходом на дорогу Київ-Харків. За даними Укравтодору, роботи з реконструкції, в рамках першої стадії проекту, вже ведуться на ділянці Бровари-Бориспіль. На цій ділянці планується побудувати мостовий перехід довжиною понад 5 км, близько 25 км доріг з підходами, 2 додаткових мосту та 6 шляхопроводів. Вартість цієї ділянки автодороги в цінах 2008 року складе 25 млрд. грн.
Завершена підготовка ТЕО цієї ділянки дороги, і вже ведуться переговори з потенційними інвесторами та концессіонерамі (українські, китайські, турецькі, австрійські та французькі компанії). В.ГУРЖОС не виключає можливості, що це буде не одна фірма, а консорціум будівельних організацій, які зацікавлені в реалізації проектів будівництва доріг в Україні. Щоправда, зараз Укравтодор ближче всього підійшов до компромісу з китайцями. На початку грудня була досягнута принципова домовленість з керівництвом китайської China Road Bridge Corporation.
Щоправда, проти залучення іноземних компаній в умовах фінансової та економічної кризи вже виступили вітчизняні підрядники. Так, фінансово-промислова група Альтком називає залучення китайців недоцільним. «Якщо мова йде про отримання інвестицій, то це одна справа. Але, якщо в умовах фінансово-економічної кризи та скорочення обсягів замовлень для українських будівельників хочуть допомогти китайським конкурентам вийти на наш ринок, то тут важко говорити про державну політику», – сказав гендиректор ФПГ Альтком Михайло КОВАЛЬОВ.
З ним згоден і керівник промислового холдингу Укрстальконструкція Роман АБРАМОВСКІЙ. «Важливо, щоб українські компанії брали максимальну участь в інфраструктурних проектах. Тут особливу роль відіграє наявність або відсутність державного підходу. Простіше за все підряд віддати зарубіжної компанії, мости замовити в Росії і т.д. Тоді питання – чию економіку підтримуємо? В Україні достатньо потужностей для реалізації будь-яких будівельних проектів, необхідно використовувати саме їх», – сказав він.
За його словами, зараз відчувається гостра конкуренція з боку російських компаній, які в дев’яти випадках з десяти отримують українські (!) держзамовлення при однаковому рівні цін. «У нинішніх умовах бюджетні замовлення, і в тому числі на металоконструкції, повинні отримувати українські виробники, які використовують український метал, на яких працюють українські робітники, які платять податки в бюджет України. І це стосується не тільки мостів, але й аеропортів, стадіонів, готелів», – наголошує Р.АБРАМОВСКІЙ.
Автор: Ірина ДАШКОВСЬКА
Переклад: Михайло ТЕРЕЩЕНКО, www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|