Сумна статистика набирає обертів: уже четверо школярів померли на уроках фізкультури. Уряд наразі заборонив проводити у школах кроси.
Але давайте дослідимо цю проблему глибше: чому сповнені сил школярі гинуть на уроках? Що ж тоді казати про тих, хто не відзначається міцним здоров’ям? І чи варта гонитва за спортивним результатом такої високої ціни? А може, варто переглянути нормативи з фізичного виховання?
Свідчать медики… Найновіші дослідження Міністерства охорони здоров’я показали, що понад 80% (!) школярів мають проблеми зі здоров’ям. Найчастіше учням дошкуляють хронічні тонзиліти, бронхіти, пневмонії. Почастішали випадки бронхіальної астми. Це ті хвороби, які порушують роботу серця. У теперішніх дітей дуже низька опірність організму, тому банальні ГРЗ призводить до різноманітних ускладнень.
Крім цього, лише минулого року майже у 800 тисяч українських школярів виявили хвороби органів травлення, характерні для людей зрілого віку: гастрити, холецистити. Це наслідок незбалансованого харчування та споживання продуктів зі шкідливими харчовими добавками. Таким чином, той самий крос на великі дистанції протипоказаний майже всім: і тим, хто часто хворіє на ангіни, і тим, у кого негаразд із травною системою, і тим, хто має поганий зір. Намагатися ставити рекорди зі слабким здоров’ям — неприпустимо.
Ще один нюанс — серце підлітка має певні особливості. У 12—16 років організм стрімко росте, у ньому відбуваються кардинальні фізіологічні зміни. Росте й саме серце, яке працює в посиленому режимі. Педіатри знають: будь-які зовнішні фактори (стреси, інфекції, фізичне навантаження) можуть спровокувати гостру серцеву недостатність навіть у цілком здорового підлітка. З іншого боку — часто різноманітні серцеві вади можуть протікати безсимптомно, без скарг. Ось чому саме в цей період варто проходити регулярні медичні обстеження. Але здебільшого шкільні медогляди — чиста формальність. Дітей виміряють, зважують, прослуховують, оглядають горло. Зрідка скеровують на флюорографію. А мали б робити бодай ЕКГ та УЗД-діагностування кожному учневі. Можливо, тоді вдалося б уникнути трагедій.
…І педагоги Ось які міркування з цього приводу має методист районного відділу освіти Василь ДОСИН, який відповідає за предмет фізичного виховання у школах нашого району:
— Безумовно, випадки загибелі школярів на уроках фізкультури насторожують фахівців цього предмета, — каже Василь Дмитрович. — Насамперед, хочу сказати — це не вина вчителя чи тренера. Порядок такий: кожна дитина, яка перебуває на обліку в поліклініці чи лікується амбулаторно, повинна мати довідку про звільнення від фізкультури, де вказується діагноз захворювання. Коли дитина приходить до школи, батьки зобов’язані повідомити директора і вчителя фізкультури про стан здоров’я їхнього школярика. Списки хворих дітей має подавати й лікарська амбулаторія. Крім цього, згідно з положенням про навчальний процес, наказами Міносвіти й науки України, вчитель фізичної культури не має права проводити заняття з учнями, які не пройшли поглиблений медичний огляд. Під час такого огляду якраз і можна виявити приховані форми захворювання, які при перевантаженнях призводять до сумних наслідків.
Що стосується Коломийщини, то ми щороку звертаємось у районну лікарню з офіційним листом, де просимо допомогти провести такий огляд у всіх школах району. Огляд відбувається, але, на мою думку, за браком часу і коштів медпрацівники не встигають ретельно оглянути кожного учня. Тут наполегливішими мають бути і керівники шкіл, які мають медичних працівників у штаті.
Мушу сказати, що основною постаттю у цій справі залишається вчитель фізичної культури. Він — фахівець, здавав державні екзамени з фізіології спорту і лікарського контролю. Учитель має орієнтуватись і знати, яке навантаження і якій дитині можна давати. Звісно ж, на уроці саме вчитель відповідає за здоров’я і життя дитини.
Проблему треба вирішувати терміново! Тож, у першу чергу, разом з медиками треба провести належний медичний огляд з виявлення хворих дітей. Керівники шкіл разом з учителями фізкультури й тренерами мають подбати про спецгрупи для дітей зі слабким здоров’ям (які мають відповідно фінансуватись). Має бути тісний зв’язок школи з батьками тих дітей, які належать до групи ризику за станом здоров’я. Добре би було провести навчання з учителями й тренерами з питань лікарського контролю за школярами. Тільки спільними зусиллями й розумінням проблеми можна зберегти здоров’я і життя підростаючого покоління.
Витяг деяких нормативних вимог з програми для загальноосвітніх навчальних закладів “Основи здоров’я і фізична культура” Міністерства освіти і науки”:
1 клас (діти 6—7 років):
біг на 30 м — 7 сек. (хлопчики), 7,2 сек. (дівчатка);
підтягування на низькій перекладині — 7 разів (хлопчики), 3 рази (дівчатка).
3 клас (діти 8—9 років):
кросова дистанція без врахування часу — 1 км 500 м (хлопчики), 1 км (дівчатка);
лижна дистанція 1 км — 8 хв. (хлопчики), 9 хв. (дівчатка).
4 клас (9—10 років):
біг на 1 км — 4 хв. 25 сек. (хлопчики), 5 хв. 45 сек. (дівчатка);
стрибок у довжину з місця — 1 м 75 см (хлопчики), 1 м 75 см (дівчатка).
7 клас (12—13 років),
біг на 30 м —5 сек. (хлопчики), 5,2 сек. (дівчатка).
11 клас (16—17 років):
крос на 3 км (хлопці) — 13 хв. 30 сек.;
крос на 2 км (дівчата) — 10 хв. 30 сек.;
біг на 100 м — 14,0 (хлопці), 15,5 (дівчата) сек.;
згинання і розгинання рук від підлоги в упорі лежачи — 35 разів (хлопці); 16 разів (дівчата).
А ви так зможете?
Автор: Валентина БЛИЗНЮК, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|