Прикарпатські краєзнавці хочуть внести поправку в українську історію. Вони стверджують, що першими трудовими емігрантами з України до Американського континенту були не Іван Пилипів та Василь Ілиняк з Небилова Рожнятівського району, як досі вважалось, а Іван Богдан з Коломиї. І сталося це ще 1608 року — майже на три сотні літ раніше, ніж відважилися на такий крок бідаки з Небилова.
Перший українець за океаном
— Ми досліджуємо здебільшого трагічні або героїчні сторінки своєї історії, — зауважує відомий краєзнавець з Коломиї Микола Савчук. — А поза тим у ній є багато цікавих сторінок, імен, які ми забули або інші народи приписали їх собі. Це стосується й Івана Богдана з Коломиї. Це історична особа, про яку поляки пишуть уже років сто. Вони давно досліджують тему мандрівництва, еміграції, заробітчанства своїх співвітчизників і виявили в документах, що 1608 року до першого англійського міста в Америці Джеймстауна, названого на честь короля Джеймса, прибув англійський корабель “Марія і Маргарита”, серед пасажирів якого було чотири, як вони вважають, поляки. І подають, з яких вони міст. Серед них значиться й іван Богдан з Коломиї. Українські емігранти в Америці, читаючи ці польські джерела, перетягли це прізвище в українську історію. В американській історії Іван Богдан теж фігурує як українець. Тобто першою про цього українського першовідкривача Америки заговорила діаспора. А ми — тільки тепер.
Микола Савчук розповідає, що якось у львівській газеті “Поклик нації” натрапив на маленьке речення, яке його як коломиянина надзвичайно заінтригувало. Там писало, що 1608 року Іван Богдан з Коломиї приплив до Америки. Однак ніякого посилання на джерело цієї інформації не було. Те речення можна було б і забути, але сталося так, що 2000 року пан Микола був у Варшаві і до його рук потрапила грубезна книга — “Історія Польщі”, яку написав відомий англійський історик Норман Дейвіс. Нинішнього року ця книга, сказав пан Микола, уже перекладена українською мовою. Всесвітньо відомий історик мимохіть згадав у ній перших трудових мігрантів до Америки, в тому числі й Івана Богдана. Проігнорувати цю інформацію з такого солідного видання пан Микола вже не міг і став “копати” далі. Згодом він натрапив на ім’я Івана Богдана в книзі “Українці в Америці”, яку написав Володимир Версман і видав за кордоном українською мовою. Цікаво, що пан Версман, румунський єврей в Америці, теж називає Івана Богдана українцем.
Як зустрілися Джон Сміт з Іваном Богданом
— У зв’язку з цим випливла й інша цікава історія — історія шукача пригод капітана Джона Сміта (1580—1631рр.), — розповідає Микола Савчук. — Джон Сміт — це легендарна історична постать англійської й американської історії, чиє ім’я значиться в усіх їхніх енциклопедіях. Маючи авантюрний характер і схильність до пригод, цей англієць після смерті батька рано пішов з дому і мандрував по Європах, наймався у різні війська і т. д. У його житті було багато всіляких пригод, у тому числі й турецький полон. За Версманом, тут він і познайомився з Іваном Богданом. Якщо згадати, що Коломия в ті часи сильно страждала від турків і татар, то цілком імовірно, що Іван Богдан міг у той час потрапити в полон, а згодом втекти з нього разом зі Смітом. Що ще цікаво у цій історії. Джон Сміт 1630 року за рік до своєї смерті видав у Лондоні книгу, назва якої в перекладі українською мовою звучить так: “Правдиві мандри, пригоди і спостереження капітана Джона Сміта”.
На жаль, цю книгу ще не перекладено українською мовою. Однак минулого місяця в газеті “Пост-Поступ” я випадково прочитав короткий перегляд цієї книжки, в якій Сміт описував своє бурхливе життя. У ній він згадує, що втікав з турецького полону через Галич і Коломию на Покутті. У зв’язку з цим у мене виникло два припущення: або Джон Сміт тікав із полону разом з Іваном Богданом, або міг познайомитися з ним уже в Коломиї і завербувати до Англії. На таке припущення наштовхує те, що в документах Іван Богдан фігурує як виробник скла і дьогтю, корабельний майстер. Навчитися робити дьоготь тоді можна було і в Коломиї. А ось інших фахів Іван Богдан міг навчитися хіба що в Англії чи Голландії. І затим як добрий майстер опинився на кораблі “Майстер і Маргарита”, який віз до Джеймстауна європейських фахівців, яких тут потребували. До речі, торік це місто, яке розташоване в Вірджинії, гучно відсвяткувало своє 400-річчя, навіть було відзнято фільм “Новий Світ”.
Про подальшу долю Івана Богдана відомо небагато, але все ж деякі відомості дійшли до наших днів. Є повідомлення, буцімто якось він врятував Джона Сміта від індіанців, а також про його участь у першому страйку неанглійців, які вимагали від влади трактувати їх як повноправних громадян, зокрема надати їм виборчі права. Звичайно, можна було б дізнатися про цю людину значно більше, якби книгу Джона Сміта перекласти на українську мову або ж поритися в архівах Вірджинії чи британських компаній, які споряджали кораблі до Америки. Можливо, десь можна було б натрапити навіть на портрет українського Колумба. Цікаво, що Український конгресовий комітет 1976 року видав у Чикаго марку з портретом Івана Богдана. Однак чи це справді він, а чи це фантазія художника — невідомо.
Коломийці увічнять пам’ять про земляка-мандрівника
Тим часом з ініціативи Клубу коломиян, керманичем якого є той же Микола Савчук, у середмісті Коломиї на честь історичного ювілею — 400-річчя трудової еміграції українців за океан — збираються відкрити пам’ятну дошку Іванові Богдану — першому представникові України в Новому Світі. Її виготовили івано-франківські митці Богдан Гладкий та Віталій Городецький. Цим коломияни хочуть зафіксувати цю подію в українській історії, привернути до неї увагу, показати, що українці, як і інші народи, теж любили мандрувати й відкривати нові світи і, якщо така нагода траплялася, не пропускали її. В тому, що Іван Богдан — українець, у Коломиї ніхто не сумнівається. Якби цей коломиянин звався Збірнєв, кажуть, це б ще могло викликати якісь вагання. А Іванів Богданів у нас, кажуть, хоч греблю гати. Та й Богдан — суто українське ім’я, означає “Богом даний”. Слово “Бог” по-польськи звучить як “Буг”. Якби був поляком, прізвище звучало б “Бугдан”. А якщо корінь наш, то й чоловік наш. Оскільки Микола Савчук ще й відомий на Прикарпатті сміхованець, заслужений артист України, видавець, то заохотив місцевих художників присвятити Іванові Богдану кілька листівок.
Автор: Дарина НАЗАРЧУК, Галичина
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|