“Україна - єдина країна”, під таким гаслом у м. Коломиї 25 вересня 2014 р. відбудеться ювілейне П’яте Січове свято, яке приурочено 150-річчю з дня народження засновника січового руху - адвоката Кирила Трильовського.
Початок Січового свята о 14.00 на площі біля меморіальної таблиці з барельєфом Кирила Трильовського за адресою: вул. Валова, 9.
Січове свято відбудеться за співпраці Головного управління освіти і науки та управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Коломийської міської ради, Коломийського педагогічного коледжу Івано-Франківської обласної ради та адвоката Михайла Петріва.
Свято розпочнеться урочистою ходою середмістям колони студентів Коломийського педагогічного коледжу та інших навчальних закладів міста під звуки січових мелодій у виконанні муніципального духового оркестру.
На площі перед пам’ятною дошкою Кирилові Трильовському (на перетені вул. Валова і Театральна) студентки коледжу в урочистому січовому одязі під звуки духового оркестру виконають руханкові вправи, які є реконструкцією січових вправ початку ХХ ст. з сучасними елементами руханки.
Ювілейному Січовому святу передувало проведення 6 травня ц.р. на базі Коломийського педагогічного коледжу всеукраїнської науково-практичної конференції Кирило Трильовський і Січовий рух, яку присвячену 150-річчю від дня народження Кирила Трильовського із залученням науковців з Коломиї, Чернівців, Львова, Тернополя та громадськості Коломийщини і Снятинщини. Збірник з матеріалами конференції буде представлений громадськості під час проведення ювілейного свята.
Державний гімн України та січові пісні у виконанні зведених хорів “Просвіти” (керівник Роман Хімей) підкреслить величність Січового свята.
Споглядаючи на це дійство та участь у ньому молоді ніби повертаєшся у вир історії на століття, переконуєшся у незнищенності українського духу, патріотичності сучасної молоді та їх готовності і надалі розбудовувати українську державу.
Принагідно зазначимо, що за часів незалежності України Перше Січове свято відбулося 30 вересня 2010 р. в Коломиї під гаслом: “Шануймо минуле заради майбутнього… Адвокат Кирило Трильовський - “Січовий Батько”, у рамках святкування 110-річниці заснування товариства “Січ” та відкриття з цієї нагоди пам’ятної дошки з барельєфом Кирила Трильовського. (відео)
Друге Січове свято відбулося 29 вересня 2011 р. в м. Коломиї під гаслом: “Молодь вивчає історію рідного краю” та набуло статус міськрайонного молодіжного свята. (відео)
Третє Січове Свято відбулося 26 вересня 2012 р. в м. Коломиї і було приурочене 150 - річчю написання вірша ‟Ще не вмерла Україна”, 110 - річчю проведення в Коломиї Першого Січового свята та захисту української мови. (відео)
Четвертє Січове Свято відбулося 23 вересня 2013 р. м. Коломиї під гаслом: “Українські Січові Стрільці - лицарі рідного краю” і було приурочено 100-річчю від заснування легіону Січових Стрільців. (відео)
Січові свята в Україні мають давню і пізнавальну історію та беруть свій початок від початку ХХ ст. Знаменна подія в історії не тільки Галичини, а й усієї України відбулася 5 травня 1900 р., коли за ініціативи Кирила Трильовського у селі Завалля Снятинського повіту було створене українське пожежно-гімнастичне товариство “Січ”. Невдовзі діяльність “Січей” поширилася як на Снятинський і Коломийський повіти, так і на всю Галичину. Вже в перші роки діяльності “Січей” українське населення демонструвало підтримку в діяльності січей. Одним з проявів живучості січової ідеї стали січові свята. За період 1902-1914 рр. відбулося шість січових свят в Галичині та два на Буковині. З ініціативи Кирила Трильовського 6 червня 1902 р. в Коломиї відбулося перше в Галичині Січове свято за участю кілька сотень січовиків, які в січових одностроях: хлопці з топірцями та списами, а дівчата - зі стрічками та вінками промарширували середмістям виконуючи українські пісні а на майдані на березі Прута провели вистави та січові вправи. Друге загальнокрайове Січове свято відбулося в Коломиї 28 червня 1903 р. а 31 липня 1904 р. відбулося повітове січове свято в Снятині. Третє січове свято відбулося в Станіславі за участю галицьких та буковинських “Січей”. У Коломиї 31 травня 1909 року відбулося четверте Січове свято на честь гетьмана Івана Мазепи та на згадку про битву під Полтавою в 1709 р. Спеціально до свята Василь Пачовський написав славну пісню “Січ іде”. Свято відбулося за великої участі січовиків та гостей серед яких були Тимотей Старух, Василь Стефаник, делегації “Сокола-Батька” зі Львова, українські посли до Галицького сейму та відомий український письменник Михайло Коцюбинський, який був зворушений таким національним піднесенням галицьких українців. 1911 року відбулося п’яте Січове свято у Станіславі, в якому, окрім січовиків Галичини і Буковини, взяли участь представники хорватських та слов’янських “Соколів”, а також українські депутати віденського парламенту соціал-демократичного спрямування. Величаво відбулося шосте загально крайове Січове свято в Снятині в липні 1912 р. за участі більше дев’яти тисяч січовиків з Галичини а від буковинських “Січей” прибуло близько п’ятсот січовиків. Буковинські “Січі” незважаючи на те, що не могли зібрати на січові свята такої великої кількості учасників, як це було в Галичині, все ж вони проходили патріотично-величаво, що було свідченням того, що січових рух та ідея пустила глибоке патріотичне коріння серед українського населення краю. Січі мали визначальний вплив на підвищення культурно-освітнього галицького та буковинського селянства через організацію читалень для населення. Своєю багатогранною діяльністю “Січі” засвідчили, що вони стали важливим консолідуючим фактором в українському національному русі Галичини й Буковини.
З правдивою повагою,
УЛЯНА МАНДРУСЯК, начальник відділу культури Коломийської міської ради
Валерій КОВТУН, директор Коломийського педагогічного коледжу Івано-Франківської обласної ради
Михайло ПЕТРІВ, адвокат
З правдивою повагою,
УЛЯНА МАНДРУСЯК, начальник відділу культури Коломийської міської ради
Валерій КОВТУН, директор Коломийського педагогічного коледжу Івано-Франківської обласної ради
Михайло ПЕТРІВ, адвокат
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|