Від Сонця відірвався величезний “джгут” плазми, завбільшки з половину сонячного диска. Кілька сотень мільйонів тонн радіоактивної речовини “витекло” у міжпланетний простір.
Вже через 10 хвилин після “відриву” плазми в околицях Землі астрономи зафіксували зростання концентрації протонів у навколоземному просторі. Не забарилися потужні магнітні коливання – багато людей відчули погіршення самопочуття. Що ж таке магнітні бурі і наскільки вони небезпечні для людей, “ВЗ” розповів завідувач відділу геомагнетизму Інституту геофізики ім. С. Суботіна НАН України, доктор геологічних наук Михайло Орлюк.
- Пане Михайле, багато людей з трепетом чекають дня, коли, за прогнозами, можливі зміни магнітного фону. Чи справді магнітні бурі такі небезпечні?
- Магнітне поле - це невидима потужна оболонка, яка поширюється на 30 тисяч км від Землі. Воно захищає Землю і зокрема людей від космічного випромінювання, сонячного вітру та інших явищ. Коли на Сонці відбуваються спалахи, з корональних дір викидається речовина, яка може потрапити на магнітне поле Землі. Тоді воно починає вібрувати - це і є магнітна буря. Оскільки Земля дуже далеко від Сонця - за 150 млн. км - і має радіус лише трохи більше як 6 тисяч км, то речовини, які летять із Сонця, можуть і не потрапити на магнітне поле “крихітної”у масштабах Всесвіту Землі. Середнє значення магнітного поля Землі - 50 тисяч нТл (нанотесла - одиниця виміру індукції магнітного поля. - Авт.). За останні 50 років поле збільшилася на 1500 нТл. Під час магнітної бурі воно розбурхується лише на 30-50 нТл. Одна з найпотужніших магнітних бур, зафіксована в 2003 році з інтенсивністю 200-250 нТл, тривала півтора дня. Тривалість магнітних бур буває різна: є односекундні, бувають добові варіації або з тригодинним ритмом.
- Яким чином магнітні бурі впливають на самопочуття людини?
- Будь-який біологічний об’єкт, в тому числі і людина, є носієм, приймачем і передавачем магнітного поля. Аналіз магнітного екологічного поля Землі і біоритмів живих істот і екосистем свідчить про те, що в їхніх спектрах наявні аномалії з однаковими довжинами хвиль, але з істотно відмінними амплітудами. Так, спектр пульсацій геомагнітного поля до 1 секунди відповідає спектру ритмів центральної нервової системи і скорочень серця, а спектр пульсацій до 200 секунд відповідає спектру періодів дихання, кровообігу та артеріального тиску. Пульсаціям і варіаціям магнітного поля з періодами одна-дві години відповідають періоди активності і секреції гормонів.
Геомагнітне поле може впливати на електромагнітне поле організму в цілому і окремі його органи. Другий механізм полягає у пристосуванні до довготривалих змін геомагнітного поля шляхом ускладнення і вдосконалення структурної організації живих систем, з часом закріплюється в їхній генетичній структурі. Доведено, що як в інтенсивних магнітних полях, які в кілька разів сильніші від сучасного геомагнітного поля, так і в слабких (близьких до нуля), живі організми почуваються дискомфортно і довго існувати не можуть. Зокрема в умовах слабкого геомагнітного поля відбувається порушення процесу внутріклітинної регенерації, що призводить до атрофії клітин і, зрештою, до смерті.
- В яких геомагнітних умовах людина почувається найбільш комфортно?
- Найбільш сприятливим для людини є те геомагнітне середовище, в якому народилася. Слід взяти до уваги такий момент: з’явилася на світ під час спокійного чи збуреного геомагнітного поля. Від цього залежить, як надалі людина реагуватиме на зміну геомагнітного середовища, зокрема на магнітні бурі. Проте в кожному конкретному випадку слід зважати на те, в якому місці людина народилася, дивитися магнітограми, і тільки тоді можна визначити, яке геомагнітне поле буде для неї особисто гармонійним, інакше кажучи - екологічним.
Людина може на психологічному рівні зменшити або посилити геомагнітний вплив. У Росії якось оприлюднили помилковий прогноз про магнітні бурі. Але кількість людей, що потрапили до лікарні, зросла. Велику роль відіграє психологічний фактор - люди тільки почули про магнітні бурі, і їм відразу стало зле.
- Що, крім спалахів на Сонці, може вплинути на зміну магнітного фону Землі?
- Все що завгодно. Навіть збудований завод або виритий котлован можуть змінити магнітне поле.
- Як часто відбуваються магнітні бурі?
- Це залежить від сонячної активності, яка, до речі, пішла на зниження. У середньому за рік відбувається 25-30 магнітних бур. Жовтень нічим не відрізняється від інших місяців цього року. Ніхто не може точно спрогнозувати, коли і скільки буде магнітних бур. Найбільш точно це можна визначити тільки за 2-2,5 години до змін у магнітному полі.
- На які ще явища, крім самопочуття людей, можуть впливати зміни магнітного фону Землі?
- Ми виявили зв’язок магнітного поля з низкою процесів у біосфері. Наприклад, є пряма залежність між кількістю захворюваності на грип та ГРЗ з параметрами магнітного поля. Чим більш інтенсивні аномалії, тим більше людей хворіє на грип. В Україні магнітне поле збільшується з південного заходу на північний схід. Тому більше людей хворіє в Чернігівській, Сумській областях, ніж на Закарпатті чи в Криму. Також у результаті досліджень доведено взаємозв’язок між урожайністю озимої пшениці та інтенсивністю магнітного поля Землі в Україні .
Магнітні бурі впливають на кількість дорожньо-транспортних пригод. Є порівняльна статистика, яка вказує на те, що під час вібрацій магнітного поля істотно збільшується кількість аварій на дорогах. Можливо, в цей період у людини спотворюється подача сигналу до мозку, загальмовується реакція.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|