Традиційно чи не найбільшою у світі писанкою вважають коломийську дивовижу. Ця споруда у вигляді пасхального яйця - єдиний в світі музей, побудований у вересні 2000 року спеціально для збереження і експонування великодніх яєць - писанок.
Урочисте відкриття будівлі відбулося 23 вересня 2000 року під час Х Міжнародного гуцульського фестивалю. Архітектурне диво у формі величезного яйця стало візиткою Коломиї і приваблює відвідувачів з усіх країн. Музей володіє колекцією понад 6 000 писанок, представлених з усіх областей України та багатьох країн світу.
У селі Братківцях Стрийського району, що на Львівщині, також встановлено та освячено пам’ятник писанці. У центрі села стоїть велична різнобарвна писанка. Висота пам’ятного знака - 6,5 м, його діаметр - 4 м, а в центрі розміщено Богородицю.
Цікавим є пам’ятний знак писанці на острові Хортиці в Запоріжжі. Пам’ятник встановили на місці відкритого на острові святилища, що датується III-II тисячоліттям до н. е., яке також має контури яйця. Унікальний пам’ятник виконано з матеріалу, доставленого з Янцевського кар’єру, а розписав його художник Леонід Нікітін. Орнамент повторює традиційні українські розписи.
Є пам’ятник писанці і в Румунії - в місті Сучаві. Як свідчить табличка, висота яйця становить
7,25 м, діаметр - 4,60 м, а вага - 1 800 кг. Румуни вважають, що це найбільша писанка в світі.
Однак це неправда, бо найбільше пасхальне яйце - висотою десять метрів - можна побачити в містечку Верревілі (Канада), велику частину населення якого становлять українці. Щороку в липні у цьому містечку відбувається український фестиваль писанки.
Як це не дивно, але канадська писанка була створена як пам’ятник канадській… кінній поліції. історія почалася в 1973 році, коли уряд канадської провінції Альберта створив координаційний комітет з організації в 1974 році святкувань на честь 100-річчя канадської королівської кінної поліції. Комітет запропонував грошову субсидію тому містові, яке захотіло б встановити у себе пам’ятник, і торгова палата міста Верревіль прийняла цей виклик. Пропозицій було багато, але найкращим визнали гігантське пасхальне яйце, що символізує мир і безпеку, яку представники кінної поліції змогли забезпечити першим поселенцям цього регіону та їхнім нащадкам. Якщо не знати, що цими першими поселенцями були українські емігранти з Прикарпаття (тоді Австро-Угорщина), то вибір може видатися більш ніж дивним.
Дизайнерський проект цього пам’ятника виконав програміст, професор Університету Юти Рональд Реш, причому розробка проекту вимагала створення нових комп’ютерних програм. Десятиметрова “Писанка” - це величезна мозаїка, що вміщує 524 зірки, 1 108 рівносторонніх трикутників, вона має 3 512 зовнішніх граней і 177 внутрішніх розпірок та складається із 6 978 деталей. Цю красу вагою близько 2 270 кг виготовлено з уламків літаків. Геометричний малюнок має досить складну символіку. Золоті зірки уособлюють життя і удачу, срібні і золоті трикутні зірки - Трійцю, а охоплює яйце срібна смуга - символ вічності. Але головний символ - це спрямовані до центра зуби срібного вовка, які якраз і є емблемою захисту та безпеки, яку забезпечили піонерам цього краю сили кінної поліції.
Писанка обертається за вітром, як гігантський флюгер, і її видно здалеку на відстані багатьох кілометрів. Обхопити цей шедевр зможуть тільки 20 чоловік, а розбити - хіба що важка артилерія.
У 2010 році в Софійському соборі з’явилося унікальне панно - Пресвята Богородиця, складене із 15 тисяч розфарбованих вручну писанок. Українська художниця Оксана Мась працювала над цією дивовижною мозаїкою майже рік. Писанки для роботи розмальовували по всій Україні - і професійні художники, і друзі, і діти, і черниці. Мозаїчне панно “Погляд у вічність” вагою 2,5 тонни, що зображує очі Діви Марії, створено за мотивами однієї старовинної української ікони періоду бароко.
Цікаво, що ще одинсимвол свята Воскресіння - найстарішу у світі паску - було спечено у 1821 році. Сімейну реліквію зберегла 91-річна уродженка Лондона Ненсі Тітман.
Дивно, однак паска не лише не запліснявіла за стільки років, а й пахне, як свіжа. Більше того, на ній чітко збереглося зображення хреста, який зробив пекар. Відомо й ім’я творця майбутньої реліквії. Кекс (традиційний великодній хліб у британців) спік прапрапрадід Ненсі Вільям Скіннер, який працював булочником.
Сама Ненсі пишається своєю реліквією і готова передати її спочатку своїй дочці, а потім внучці і дуже сподівається, що кекс ще довгі роки зберігатиметься в її родині, переходячи з покоління в покоління.
Паску дуже дбайливо зберігають у спеціальній коробочці й усі вражені цією дивовижною здатністю паски не псуватися вже стільки років.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|