Коломийський міський голова 2006 - 2010 років Юрій Овчаренко попри те, що відійшов від політики, і надалі цікавиться проблемами міста та бере активну участь у питаннях життєдіяльності Коломиї. Про своє бачення розвитку рідного міста екс-мер розповів журналістам нашого тижневика.
- Пане Юрію, нещодавно Ви брали участь у громадських слуханнях, де лунали питання, які порушувалися і під час Вашої каденції. Як оцінюєте можливість розв’язання цих проблем нині?
- Справді, ті теми, які зараз озвучують у місті, були актуальними і під час нашої каденції та навіть до того часу, як ми прийшли до влади 2006 року. Будівництво таких об’єктів як спортивний зал, басейн та упорядкування парку Трильовського - це три основні проблеми, з якими йшли на вибори і теперішні депутати, і кандидати на міського голову, які, звичайно, прагнув розв’язати і я. На жаль, мені не вдалося за своєї каденції завершити роботи в парку Трильовського, а про будівництво басейну та спортивної зали взагалі не йшлося, бо банально не було коштів. Нині ситуація змінилася. Попередні очільники міста не могли зробити те, що можна зробити зараз при нормальному плануванні та конструктивній співпраці виконавчої влади з депутатським корпусом. У 2011 році змінилось бюджетне законодавство, і єдиний податок, який колись йшов у загальний бюджет, на оплату енергоносіїв і заробітної плати бюджетникам, формує бюджет розвитку. Ні я, ні попередні міські голови разом з депутатами не могли планувати рік так, як мають можливість його планувати нинішні очільники міста. Ми могли сподіватись отримати кошти на розвиток міста лише з продажу земельних ділянок або ж комунальних об’єктів. Тепер добре відомо, що 9-10 мільйонів гривень єдиного податку, а на нинішній день може бути й більше, складатиме бюджет розвитку. Тож за наявності такої суми можна планувати реконструкцію та будівництво найважливіших у Коломиї об’єктів, в тому числі і тих, про які нещодавно йшлося на громадських слуханнях.
- На які з пропозицій, що лунали на громадських слуханнях, Ви би пристали, будучи нині міським головою?
- Варто зазначити, що всі пропозиції, озвучені на згаданому зібранні, були доволі цікавими, але зараз необхідно обрати пріоритети. Я за те, щоб у місті був плавальний басейн і якомога скоріше. Реконструкція старого басейну у фінансовому плані абсолютно реальна для бюджету розвитку, але, як на мене, доцільніше пристати на пропозицію Федерації боксу України, яка обіцяє за власний кошт реконструювати старий басейн і обладнати там спортивно-тренувальну базу. Якщо є така реальна пропозиція, то, на мою думку, не варто вагатись - треба віддавати старий басейн федерації і нехай відновлюють його, тим паче що головою цієї поважної організації є коломиєць Іван Данилишин, якому можна сміливо довірити таку відповідальну справу. Що ж до будівництва плавального басейну олімпійського стандарту, то й для цього зараз є можливості, адже бюджет розвитку дозволяє будувати навіть таку масштабну споруду. Якщо розтягнути будівництво на декілька років - так, як того вимагають будівельні норми - то це абсолютно підйомна споруда для Коломиї. Що ж до подальшого утримання басейну, то тут треба все добре продумати під час проектування та будівництва. Якщо збудувати басейн згідно з усіма енергоощадними технологіями плюс повне комерційне завантаження, місто матиме на рік мінімум витрат, які будуть під силу бюджетові міста Коломиї. Питання басейну, як на мене, стоїть нині на першому місці.
- А як щодо реконструкції площі перед Музеєм писанкового розпису?
- Вважаю, що робити її повну реконструкцію нині не варто, оскільки є набагато важливіші проблеми, які треба вирішувати вже сьогодні. Як на мене, достатньо полагодити бруківку, бо справді на деяких ділянках вона потребує заміни. Є не дуже привабливі куточки площі, але декілька десятків тисяч гривень можуть легко виправити ситуацію, так само, як і гарно посаджені квітники. Загалом, якщо говорити про центральну частину міста, як на мене, варто за набагато менші кошти доробити пам’ятник Іванові Франку та провести роботи з благоустрою у сквері позаду нього.
- Напевне, не менш важливим питанням є зовнішній вигляд міста. Як, зокрема, оціните його центральну частину?
- На жаль, нині середмістя має доволі сумний вигляд. Можливо, свою справу зробили погодні умови - це не можна відкидати, але найголовніше те, що є бюджет розвитку і саме на такі потреби варто спрямовувати наявні кошти. Виконавча влада має додаткові можливості, щоб утримувати місто у належному стані. Треба дуже уважно ставитись до розподілу коштів з бюджету розвитку і класти на перше місце безпеку людей. Це стосується того, що в середмісті є чимало аварійних карнизів та балконів, які можуть упасти на голову містянам. Для того, щоб справді ефективно використовувати наявні можливості, міській владі треба постійно спілкуватися з депутатами та громадськими організаціями.
- Пане Юрію, якщо говорити про нинішню ситуацію в стінах міської ради, як взагалі оцінюєте її?
- Збоку завжди видніше. Напружений графік роботи у виконавчій владі інколи заважає її самооцінці. Згадуючи роботу депутатського корпусу за мого головування, звичайно, було чимало суперечок, але тверду четвірку за п’ятибальною шкалою поставити можна. Попри все, треба працювати задля добробуту міста, а свої амбіції ставити на другий план. Мені здається, що в нас була гарна співпраця з депутатським корпусом. Щодо теперішньої непростої ситуації, то хотілося би, щоб у виконавчої влади з депутатським корпусом були кращі стосунки.
- Які Ваші починання нині впроваджують наступники?
- Кілька справ, які ми розпочали за нашої каденції, дійсно успішно продовжуються і нині. Зокрема, це кредит Світового банку, кошти якого освоює водоканал. Це велика заслуга Ігоря Калиняка, який довів справу до кінця. Так само маю надію, що ті напрацювання щодо будівництва деревообробного комбінату, яких ще за нашої каденції досягнув Роман Бортейчук у співпраці з відомим австрійським підприємцем Швайцгофером, нинішня влада доведе до логічного завершення. Не всі наші починання, звичайно, були підтримані. Приміром, ми поставили перед собою завдання забезпечити певні категорії населення, які потребували житла, земельними ділянками, придатними для будівництва, а наші наступники, навпаки, наклали мораторій на землю. Шкода, що через це не всі, хто отримав ділянки за нашої каденції, встигли їх оформити. За безкоштовну роздачу земель нас чимало критикували, але ж ми дали землі, які пустують, нашим коломийцям, тим, хто цього дійсно потребував.
- Пане Юрію, яким бачите подальший розвиток міста та чого побажаєте своїм наступникам?
- Мерові та всій виконавчій владі, а також депутатам насамперед побажав би виважено підходити до тих питань, які нині є актуальними. Головне, щоб ні в кого не переважали амбіції. Не важливо, в якій каденції завершиться будівництво, треба починати роботу, а наступники продовжать розпочате. Всі справи треба робити заради добробуту міста та його мешканців, і не треба про це забувати! Звичайно, природним є бажання завершити той чи інший об’єкт під час своєї каденції, але нехай такі думки відійдуть на задній план, а першочерговість і актуальність вкладення коштів у розвиток міста Коломиї стане у роботі пріоритетом.
Автор: Оксана ОСТРОВСЬКА, тижневик “Коломийські ВІСТИ”