Як уже повідомляла “Галичина” за 19 травня ц.р., під час ремонтних робіт у вівтарі архікатедрального собору в Івано-Франківську виявлено наріжний камінь першої української церкви Станиславова. Ця матеріальна пам’ятка — наразі другий датований вагомий і відомий артефакт з історії Івано-Франківська.
У п’ятницю, через сім місяців після згадуваної події, в катехитичному центрі при архікатедральному соборі Святого Воскресіння з участю митрополита Івано-Франківського архієпископа Володимира Війтишина, представників духовенства, науковців та краєзнавців відбувся круглий стіл “Наріжний камінь — основи християнської духовності Станиславова ХVII століття”.
Першу інформацію про цей камінь було вміщено в газеті “Кур’єр Станиславівський”, де йшлося, що 18 травня 1895 року був викопаний камінь з “руським” написом і переданий отцю Василю Фацієвичу. Через деякий час на камені вирізьбили такий напис: “Сей угольний камінь, знайдений 18 мая 1895-го в Станиславові при копанню фундаментів під божницю, де стояла давнійше руска церква Воведеньска, вмуровано в головнім престолі катедри станиславівської на дни перенесення мошей святого отця Николая (22 травня) 1903. Василій Фацієвич. Митрат. Архіпресвітер”. Втім, про цей напис як науковці, так і краєзнавці знали давно. Не було відомо, що ж зображено з іншого боку. Отож, на первісному лицьовому фронтальному боці каменя написано: “Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь. Создайся храм цей Воскресенія Господа Бога і Спаса нашого ісуса Христа і Воведенія Пресвятої Богородиці і Приснодіви Марії року 1670 місяця мая дня 4. Старанням і накладом братства тої ж церкви, міщан cтаниславовських й иньших многих пожертв людей. Їмжи да буди милостив Мздовоздатель во день праведного суда Свойого. Амінь”.
Далі було перераховано чоловічі імена, очевидно, поважних фундаторів і ктиторів храму. На бічному правому торці вирізьблено жіночі імена жертводавців. Відомий також каменяр і різьбяр цього напису, який на нижньому боковому торці “розписався”: “Сей камінь создал Стефан муляр”.
“Ми маємо абсолютно вичерпну інформацію про все: датування, титули, жертводавців першої української церкви”, — підсумувала керівник відділу археології Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею Марія Вуянко. Без сумніву, наразі це єдиний такий писаний кам’яний документ про церкву з епохи Середньовіччя і початків становлення Івано-Франківська. Як зазначив професор Прикарпатського університету ім. В.Стефаника завкафедри слов’янських мов Микола Лесюк, “написаний він кириличними буквами церковнослов’янської мови”.
Начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури Івано-Франківського міськвиконкому Ігор Панчишин застеріг: “У нас дуже багато подібних до цих речей пропало, адже маємо неконтрольований процес забудови міста. Щодо каменю, то є певні закони збереження таких речей. і нам потрібно віднайти компроміс між умовами збереження його як історичного артефакту, з одного боку, та сакральної речі як такої. Й обов’язково в такому вигляді, в якому вона є. Для цього не варто намагатися вишукувати різні нові способи дослідження, бо вони давно існують, як і відповідні фахівці серед археологів, реставраторів, технологів”.
Щодо майбутнього цієї унікальної пам’ятки, то були висловлені різні думки: від розміщення її в краєзнавчому музеї до постійної експозиції в катедрі. Виглядає, що першочерговими заходами мали би бути відповідні реставраційні та консерваційні роботи, як і належні історичні дослідження. До цього схиляється й митрополит Володимир: “Ця святиня належить українському народові. Ми хочемо, щоб вона була доступна широкому загалові нашого суспільства. Маємо нагоду подивитися по-новому на наше минуле. Надіємося, що науковці зможуть зробити ще більше цікавих досліджень як цього наріжного каменя, так і нашої церкви”.
Автор: Роман ІВАСІВ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|