Вступаючи на факультет іноземних мов, Іванка знала – працювати в Україні вона не буде. Бо вдягатися за копійчану зарплатню учительки можна хіба в секонд-хенді. Щоб зекономити на їжі, треба садити на дачі картоплю-огірки-моркву-цибулю, потім, щоб зібрати урожай, принизливо відпрошуватися з роботи чи брати “липові” лікарняні, а після всього довго терти брудні нігті – таке виживання нашої інтелігенції. А ще перед очима – здивований чех, який приїхав у Коломию в пошуках родичів. Коли мама розповіла про те, скільки заробляє педагог, а інколи ще й не отримує вчасно зароблені гроші, той запитав: “А їдло за що купуєте?” Він не міг собі уявити, що в європейській державі в часи технічного прогресу міський учитель, щоб вижити, мусить вирощувати оце їдло на дачі, а сільський покірно сапає гектари буряків, відгодовує свиней.
Тепер Іванці 28 років, вона викладач престижного коледжу за кордоном. І не суміщає викладацьку працю з фермерською, бо за свою середню за тамтешніми мірками зарплатню може винаймати квартиру, купувати високоякісний одяг, а у вихідні подорожувати. Усі її здобутки – результат постійного навчання й перенавчання протягом майже дев’яти років. Бо це лише пишні слова, що дипломи наших університетів визнають в усьому світі. А насправді взаємне визнання дипломів інших країн, за проголошуваною Болонською системою, залишилося далекою мрією, недосяжною через бюрократію, та ще й дуже витратною. Наприклад, визнання диплома нашого вузу в Іспанії може тривати від шести місяців до двох років. І ніхто не дає гарантії, що ти не муситимеш перевчатися принаймні на дворічних курсах. Дипломи, скажімо, польських навчальних закладів визнають у всіх країнах Європи і в більшості країн світу, при цьому не потрібне додаткове їх підтвердження.
Ніде правди діти, рівень освіти, яку здобула Іванка в Україні, високий. А щоб скласти деякі дисципліни, достатньо було розгорнути старі конспекти й повторити. Це дуже дивувало інших студентів-іноземців – навіщо ще раз доводити свої знання? А Іванку не дивувало, вона майже навчилася сприймати як належне бездіяльність тих держслужбовців, які мали б захищати інтереси українців у своїй державі й у світі.
А ось і обнадійливі статистичні дані, за якими в Україні багато випускників університетів скористалися правом на перше робоче місце. Відповідно до статті 5 Закону України “Про зайнятість населення”, держава забезпечує надання додаткових гарантій працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, зокрема, молоді. Найвищий показник із працевлаштування і найнижчий із безробіття в Івано-Франківській області - з таким результатом завершив минулий рік Коломийський міськрайонний центр зайнятості. Спеціалісти служби допомогли знайти роботу понад п’ятьом тисячам безробітних. Про це розповів 28 січня 2012 року директор установи Мирослав Мацьків.
Іванці ж відома справжня, життєва, статистика: із усього їхнього курсу лише десять працюють вчителями в Україні. Інші – хто в Ізраїлі став економістом, хто в Німеччині здобув фах юриста, ще хтось навчає американських, французьких діток. А нещодавно зустріла свого однокласника. Він працює комп’ютерником в одній з англійських фірм. От і справді “нашого цвіту по всьому світу” - п’яте місце серед країн із найбільшою кількістю емігрантів.
Соціологічні дослідження вражають: кожна третя молода людина не задоволена своїм соціальним статусом і так само лише третина бачить власну соціальну перспективу в Україні. І хоча абсолютна більшість (93%) юних сприймають Україну як свою Батьківщину, проте, у випадку гіпотетичного вибору, обрали б її Батьківщиною лише дві третини, не обрав би – майже кожен шостий, віком від 18 до 35 років.
Невтішна правда чомусь задовольняє керівництво держави. Звичайно, для чого вносити якісь зміни в стабільно сите життя багатьох політиків, які при владі двадцять і більше років? Саме молодь у розвинених країнах стає рушійною силою прогресу, впливає на суспільство. Однак, мабуть, в Україні незабаром не залишиться тих, хто зміг би витягти її з економіки злиднів.
Автор: Оксана ПАЛІЙ
Джерело:
Коломия ВЕБ Портал
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|