8 листопада цього року головний лікар Івано-Франківської ЦМКЛ Тарас Масляк (за погодженням з головним лікарем МКЛ №1 Тарасом Василиком) видав наказ про скорочення 40 ліжок терапевтичного відділення міської клінічної лікарні №1 в обласному центрі на вулиці Матейка, а медпрацівників уже повідомили про звільнення. Тобто йдеться про закриття відділення.
Як реагування на задекларовані адміністративні плани у міській клінічній лікарні №1 відбулися збори трудового колективу відділення з участю також керівництва кафедри терапії і сімейної медицини ФОП Івано-Франківського національного медуніверситету, яка працює на базі відділення. Медпрацівники (у відділенні загалом 29 осіб персоналу) - проти такої перепрофілізації. Тож “Галичина” пропонує читачам розповідь про соціальну напругу в МКЛ №1.
Старі граблі - нові рулі…
Для того, щоб побачити бодай трохи реальну картину потрібності медичних послуг терапевтичного відділення, ми свідомо обрали вихідний день - неділю. і переконалися, що відділення переповнене. Звісно, можна це пояснити і “сезонністю”. Чим, до речі, й аргументує медичне керівництво міста. Проте одна з медсестер пояснила, що значна частина з-поміж хворих - пенсіонери, здебільшого з пневмонією, є й чимало безхатченків. А з такими захворюваннями, що вимагають строго визначеного режиму лікування, залишати приміщення відділення не тільки не можна, а й фізично неможливо.
Видається, що на шляху реформування галузі охорони здоров’я на Прикарпатті чиновники від медицини хронічно наступають на старі граблі і набивають собі нові й нові рулі: будь-який наказ чи розпорядження адміністраторів спочатку шокують медпрацівників і заганяють їх у “ступор”, а відтак напруга у медколективах починає “зашкалювати” так, що, своєю чергою, у подвійний “ступор” заганяє вже самих авторів будь-яких реформаторських порухів.
Однією з причин виникнення напруги серед медпрацівників терапевтичного відділення Івано-Франківської МКЛ №1 (з такими випадками ми вже зустрічалися в Калуському і Долинському районах), на наш погляд, є недостатня поінформованість людей про найближчі чи перспективні плани реформування підрозділу і щонайперше - про подальшу долю кожного медпрацівника після 1 лютого 2013 року. Деяким працівникам відділення, як ми з’ясували, однозначно не відома перспектива їх підрозділу на прийдешні місяці, медперсонал губиться у здогадках, чи їх звільнять і запропонують самотужки шукати місце роботи або ж інші робочі місця в структурі лікарні?
Метою реформування медицини, як це зазначається на кожному кроці, є поліпшення якості надання медичних послуг для людей. Та чи свідомі жителі міста, які обслуговуються у терапевтичному відділенні МКЛ №1, де і яким чином після його перепрофілювання ці послуги стануть для них доброякіснішими й доступнішими? Однозначно що ні.
Без терапії нема лікарні
Олександра ЛИСЕНКО, завідувач терапевтичного відділення Івано-Франківської МКЛ №1:
- Наша лікарня обслуговує до 59 тис. жителів Івано-Франківська, на 70% - це пенсіонери, інваліди, хворі з будинків- інтернатів, малозабезпечені родини і безхатченки. Власне ті, за кого передусім і має дбати держава. Скажіть мені, чи мають змогу вони полікуватися в інших лікарнях чи в приватних центрах нашого міста? Звичайно ні. Відомий наказ про реорганізацію нашого лікувального закладу передбачає скорочення сорока ліжок терапевтичного відділення. Тобто скасування всього відділення. А про поліпшення обслуговування населення не йдеться. По-перше, як може існувати лікарня, яка надає екстрену й ургентну допомогу, без терапії? На мій погляд, така реорганізація - злочин. інакше не скажеш. По-друге, нашу лікарню наказом Мінохорони здоров’я визначено базою для навчання лікарів-інтернів, підвищення кваліфікації лікарів сімейної медицини тощо. Для нашого відділення на бодай якусь реконструкцію за рік не виділили жодної копійки. Тільки нарікання. Все, що робимо для облаштування відділення, - за кошти свої чи благодійників. Натомість медперсонал відділення поставили перед фактом і спочатку сказали писати заяви на звільнення, а відтак, мовляв, з 1 лютого наступного року вони напишуть заяви на переведення. Але днями на зібранні колективу декому сказали, щоб люди писали заяви про переведення на деякі місця в нашій лікарні і в поліклініці. Пацієнти і персонал відділення шоковані. Медпрацівники не вірять нашим керівникам і хвилюються. Бо на тих посадах здебільшого ще працюють інші медики, і хто знає, чи захочуть вони через пенсійний вік звільнятися? Відчуваємо сильний тиск. Викликають і змушують писати заяви. Проте голова профкому сказав, що жодної заяви на звільнення працівників терапевтичного відділення не підпише. Хоч головний лікар і запевняє нас, що всіх буде працевлаштовано, та люди не вірять. Не довіряють ні словам нашого головного лікаря Тараса Василика, ні головного лікаря ЦМКЛ - Тараса Масляка. Я тут пропрацювала 35 років. То що ж то за таке реформування, якщо я нині не можу своїм підлеглим відповісти, що їх чекає через два місяці?
Головний лікар міста гарантує…
На це запитання О.Лисенко ми запропонували відповісти головному лікарю Івано-Франківської ЦМКЛ Тарасові Масляку, який наголосив, що не дозволить собі зробити ні жителів міста, ні медпрацівників терапевтичного відділення лікарні на вулиці Матейка заручниками ситуації з реформуванням медичної галузі, яку нині ладні “розірвати” на всіх рівнях, і не тільки в Івано-Франківську.
- Основне завдання реформ - доступність населення до охорони здоров’я і якість надання медичних послуг. А не економія грошей через вивільнення посад, - прокоментував головний лікар міста Тарас МАСЛЯК. - Погоджуюся, що і людям, яким лікарня на Матейка надає медичні послуги, і колективу терапевтичного відділення належно не пояснили суть змін, які їх очікують з
1 лютого 2013 року. А така роз’яснювальна робота мала б випереджувати дії. Адже в кожному з десяти лікувальних закладів, які підпорядковані ЦМКЛ, є свій керівник і заступники. і ніколи без врахування думки керівників і медичної ради я старався нічого не робити і не роблю. До речі, і в нашій ЦМКЛ ми скоротили майже 30 ліжок. і всіх медпрацівників працевлаштовано. Те, що робиться в МКЛ №1 на вулиці Матейка, торкнеться й інших лікувальних закладів міста. Бо треба змінити стиль надання лікувальних послуг. Головне, щоб якість і доступність послуг для людей не погіршити. На тлі відділень, де відбулося скорочення лікарняних ліжок, ми відкрили два нові відділення, зробивши перепрофілізацію ліжкового фонду. Так, як це відбувається наразі в лікарні на Матейка. У місті є цілком достатньо терапевтичних ліжок, а для денного стаціонару не вистачає - їх кількість треба збільшити. Тож у міській клінічній лікарні №1 ми ліквідовуємо як структуру терапевтичні ліжка - відділення і передаємо для денного стаціонару поліклініки №1, який буде розміщений там, де нині терапевтичне відділення. і як адміністратор я змушений дбати про світло, про газ. А економія повинна бути чи ні? Для чого витрачати кошти на цілодобове утримання відділення, якщо після п’ятої години майже половини хворих у відділенні нема. Це стосується і терапевтичного відділення на Матейка. Показники в осінньо-зимовий період не характерні для загальнорічних. Бо якщо дивитися звітність, то виконання плану ліжко-днів коливається у межах від 82% до 96%.
- Яким чином працевлаштуєте медперсонал терапевтичного відділення?
- Декого переведемо в інші відділення лікарні. А півтори ставки лікаря і ставки медсестер залишаться власне у денному стаціонарі. і підпорядковуватимуться вже міській поліклініці. Тож люди пишуть заяви на звільнення і водночас на прийом. Під час працевлаштування, наголошую, вік медпрацівників не відіграватиме ніякої ролі. За свої слова я відповідаю: всіх буде стовідсотково працевлаштовано.
Чи стануть медичні послуги для людей, яких обслуговують у терапевтичному відділенні на Матейка, доступнішими після 1 лютого наступного року?
- Так, людям буде зручно. Бо властиво у цій МКЛ№1 ми ще відкриємо і стаціонарні терапевтичні ліжка. Для цього є всі можливості. Ми зобов’язані подбати про людей - вони лікувалися на Матейка і матимуть змогу й надалі лікуватися. А кафедра, котра працює на базі терапевтичного відділення, як працювала так і працюватиме. Мене навіть дивує, що цього питання торкаються. Його обговорювали на різних рівнях.
- Але ж медперсонал таки відчуває неспокій і побоювання?
- Побоювання повинні бути, це нормальний людський фактор. Люди недовіряють нікому, чуючи про реформи. Я їх розумію, хоч мені дуже прикро. На їх місці і я б переживав.
- Тому що реформи в державі головно асоціюються зі скороченнями?
- Я цього не сказав. Звісно, людська логіка закономірна: краще жити у старому, ніж у новому і незнаному. Бо не завжди люди певні, що нове буде краще.
- Мені видається, що якби медперсонал терапевтичного відділення МКЛ №1 почув те, що ви нині сказали, не після, а до 8 листопада, то ситуація в колективі не була б настільки напруженою…
- Стовідсотково.
…Події навколо закриття терапевтичного відділення в МКЛ №1 на вул.Матейка, яке можна назвати “терапією” для терапії, свідчить, що йдеться власне не про реформування міської медицини, а скоріше про її внутрішньоструктурні зміни. Які головно направлені на збереження її цілісності у наданні медичних послуг у часі фінансової “посухи” на державному рівні. Бо реформи - це радше капіталовкладення, а не латання нових фінансових дір на старій свитині.
Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|