Учені довели, що люди, схильні до самобичування за вчинену провину або невчинені дії, як правило, займають активні позиції в колективі і стають відмінними управлінцями.
Саме такі характеристики отримували учасники дослідницьких опитувальників, що взяли на себе провину в більшості пунктів. У той же час відчуття сорому, яке здавалося б, має багато спільного з відчуттям провини, відрізняється своєю деструктивностью.
Ребека Шаумберг зі Стенфордської школи бізнесу (США) вирішила зрозуміти, чому в колективі завжди знаходяться особи, які добровільно беруть на себе організацію корпоративних різдвяних вечірок, збирають гроші на подарунок колезі й залишаються на роботі до пізнього вечора п’ятниці. На думку вченої, люди беруть на себе відповідальність, оскільки відчуватимуть себе винуватими, якщо не зроблять цього. “Це у своєму роді очікування почуття провини, яке підштовхує людину до дії”, – пояснила дослідник.
Ребека Шаумберг разом зі своєю командою розробила опитувальник, що включає опис різних непростих ситуацій, з яких людині-учаснику вдалося вийти безкарно, але зі шкодою для інших.
Наприклад, “ви пролили вино на білий килим, і прикрили його стільцем”, “вам дали дуже багато здачі, після того, як ви розплатилися грошима компанії, і ви взяли зайве собі”, “ви збрехали, і вас не розкусили”. Питання було в тому, чи відчуватиме людина розкаяння совісті у разі провини, покарання за яку вдалося уникнути.
Найчастіше галочку в графі “відчуватиму провину” ставили учасники, які займали менеджерські позиції. Шаумберг пов’язує відчуття провини з відчуттям відповідальності за інших.
Психолог з Університету Карнегі-Меллон (США) Тайя Коен переконливо просить не плутати з об’єктом її дослідження відчуття сорому, яким якраз зловживати не слід. Тоді як відчуття провини – це реакція на свою негідну поведінку, сором – глобальніше відчуття, направлене на незадоволеність собою в цілому, яке незмінно знижує самооцінку.
“На відміну від відчуття провини, яке змушує людину аналізувати свої дії й заздалегідь запобігати помилкам, сором посилює ситуацію. Сором’язлива людина спробує лише приховати погані сторони, а не виправити їх”, – упевнена Коен.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|