Чимало молокопродуктів, що реалізуються в українських магазинах містять компоненти, які у країнах Європи дозволяється використовувати лише в будматеріалах та металургії, – стверджує директор Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець, який взяв участь у засіданні круглого столу з питань якості українських молокопродуктів, що відбувався 14 вересня в Івано-Франківську.
Зі слів експерта, двома найбільш поширеними компонентами, якими недобросовісні виробники молочних та інших харчових продуктів у погоні за прибутком буквально травлять українського споживача, є пальмова олія та діоксид титану.
«З молокопродуктів найбільше піддаються фальсифікації згущене молоко, сир, сметана, масло», – стверджує пан Чорнобривець.
Пальмове масло виконує в таких фальсифікатах функцію замінника молочного жиру. Небезпека такого домішку (а українських молокопродуктів він нерідко становить 90-95% вмісту) полягає в тому, що температура його плавлення становить 47-54 градуси за Цельсієм.
«Нагадаю, нормальна температура тіла людини становить 36,6 градусів Цельсія. – говорить пан Чорнобривець, – Це означає, що потраплючи до нашого організму пальмовий жир не розщепляється, а відкладається на стінках наших органів. При цьому така олія є небезпечно сильним канцерогеном, може спричинити атеросклероз серцево-судинні захворювання, ожиріння онкологічні захворювання, підвищений рівень холестерину в крові тощо. Навіть у бензині ми пробували – дуже слабо розчиняється».
Найгірше те, що пальмова олія підсилює смак і викликає звикання. Як стверджує столичний експерт, проведені дослідження показали, що чимало людей в разі необхідності вибору між повсякденною їжею і продуктами, які містять пальмову олію, віддали перевагу останнім.
Крім харчової промисловості, така продукція активно використовується у виробництві косметики, та в… металургії, оскільки через досить високу температуру плавлення є дуже хорошим змащувальним матеріалом для вузлів та агрегатів.
«В розвинених країнах її вже давно заборонили до використання у продуктах харчування, – продовжує директор Інституту споживчих експертиз, – в Україні та країнах СНД її використання є абсолютно легальним. Недобросовісні виробники цим користуються».
Іншим небезпечними домішком, який особливо часто трапляється у вітчизняних та завозних молочних товарах, зі слів пана Юрія, є діоксид титану – відбілювач, який активно застосовується у промисловій фарбі – білій емалі; виробляється, на відміну від пальмової олії в Україні, а відтак є дуже дешевим. В харчовій промисловості його зазвичай позначають шифром Е171 і додають для того, щоб зберегти білий колір молока та молокопродуктів. «Справа в тому, – пояснює фахівець, – що розведене молоко втрачає свій білий колір і стає сірим. Для того ж, щоб відновити білизну молока, туди і додають діоксид титану». Тобто виходить, що замість натурального молока нам нерідко продають білу промислову фарбу.
Захиститись від купівлі в магазинах такої продукції, за словами пана Чорнобривця, не так вже й складно. Найперше – це слід уважно читати вміст продукції на упаковці. «На жаль, – говорить гість круглого столу, – у нас немає в країні культури читання складу і маркування. Крім того, слід читати і довіряти дослідженням незалежних організацій, які зазвичай публікуються в ЗМІ. Слід пам’ятати: в Україні є не тільки недобросовісні виробники – є і добросовісні, які виробляють хорошу якісну продукцію». Крім того, є кілька, так би мовити, народних рецептів виявлення домішок, зокрема, того ж пальмового масла. Так, діставши сметану, сир чи масло з холодильника, слід залишити його на 50 хвилин при нормальній кімнатній температурі. Якісні молокопродукти почнуть відтаювати, м’якнути чи рідіти, продукція ж із вмістом пальмових жирів залишиться такою ж густою чи твердою. Що ж до масла, то воно після того, як його витягнуть з холодильника, має кришитись і погано намащуватись на хліб. Якщо ж масло після тримання в холоді розмазується гарно – будьте впевнені: вам підсунули пальмову олію…
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|