Сильна буря, яка вчора пролетіла Івано-Франківськом, наробила чимало лиха. Втім, гроза не лише поламала гілки, повиривала з корінням великі дерева, пошкодила машини та залишила багато будинків без даху, ця природна стихія показала слабинки нашого міста.
На вулиці Шпитальній сильний вітер зірвав дерев’яну конструкцію із банером, на якому так живописно намальована унікальна брама Потоцьких. Конструкція впала, відкривши діру – відкритий доступ до саду перед палацом Потоцьких, а також із саду до вулиці для милого величезного собачку. Тож цікаві перехожі, які вирішили сфотографуватись з унікальним видовищем – дірою замість брами Потоцьких – мали також змогу дуже близько поспілкуватись із песиком-охоронцем, від якого звісно рятувались втечею. Ні одразу після бурі, ні до самого вечора місце пригоди ніхто не загородив, міліції та працівників комунальних служб там також не було – вихідний ж бо.
Та суть не в поламаній конструкції. Її за день-два приберуть і приведуть до ладу. Питання у жахливій правді, яку оголила буря: славнозвісної брами Потоцьких - пам’ятки архітектури, якій більше двох сотень років, немає. її просто розібрали, нехай по цеглині, по шматку, але розібрали. Саме так на думку сучасних реставраторів має виглядати реставрація історичної будівлі.
Подібний прецедент вже мав місце з корпусом старого пивзаводу, коли замість реставрації, тобто збереження та відновлення старовинної будівлі, її просто розібрали і побудували наново. Чи стала будівля після цього пам’яткою архітектури знову – навряд, адже це просто нова будівля, побудована за зразком старої, проте за сучасними технологіями і з сучасних будматеріалів. Чи уявляє собі хтось сьогодні, щоб заради реставрації розбірали, а потім знову зібрали - уже з нового та бетону, скажімо, всесвітньовідомий Колізей?.. Якісна реставрація полягає у збереженні споруди у первозданному вигляді, її консервації.
Розмови про необхідність реставрації брами точились вже давно. І історики, і міські й обласні чиновники вважали такі роботи вкрай необхідними, бо брама Потоцьких руйнується. Додавали руйнуванню і міські комунальники, які за кілька метрів від брами не раз працювали з відбійними молотками.
Перешкод для реставрації було чимало: довго сперечались, кому має належати брама – місту, області чи олігарху місцевого штибу; довго шукали реставраторів, які в результаті не законсервували об’єкт, а розібрали його. Можливо, по цеглинах, можливо по шматочках, як пазли, браму Потоцьких зберуть, але чи буде це та брама, якою так гордиться наше місто? А знаючи, як працюють наші підприємці, починаєш мимовільно сумніватись у бездоганному відтворенні споруди.
Для пересічного івано-франківця боляче дивитись, як зруйнували унікальну пам’ятку, а ще більш боляче усвідомлювати, що такі дії вчинені скоріш за все свідомо, адже пам’ятку архітектури набагато важче передати у іншу власність чи продати, ніж новозбудовану споруду. Так і зникають одна за одною унікальні споруди, адже як кажуть, «бабло перемагає зло».
Автор: Вікторія БІЛА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|