Життя Петра Дем’янюка пройшло на теренах Прикарпаття. Народився у селі Молодятині Коломийського району у 1938 році, там і застала війна. Хоча на той час і мав він мало років, але пам’ятає всі дрібниці того жахливого часу. Він зазнав поневірянь по чужих хатах, голоду і, що найстрашніше, на власні очі бачив бої та наслідки воєнних баталій.
– Пане Петре, якою запам’яталася війна?
– Війна – це жахіття! Друга світова війна забрала життя мільйонів українців та людей інших національностей, та ще більше покалічила морально і фізично мирне населення. Мені малому хоч і було багато чого не зрозумілим, але ті всі події міцно вкарбувалися в пам’ять.
– З якого періоду найбільше переживали воєнні дії в Молодятині?
– Напевне, з 1943 року, коли на наших територіях панували німецькі вояки. Вони масово забирали до Німеччини людей на примусові роботи. В той час почав виникати опір серед людей фашистським окупантам, очолюваний ОУН. Всі вояки, що приходили в села, казали, що захищають мирне населення, та все одно вони всі були голодні і забирали в селян, яким самим не було що їсти, наявну провізію.
– Чи страшно було коли над головами літали кулі?
– Спочатку дуже боялися і літаків, які літали над самими дахами хат, боялись пострілів, але звиклося і через якийсь час я, вже шестирічний хлопчина, розрізняв, з якої зброї стріляють. А коли над дахами літали німці, ми спокійно виходили з хати і нам інколи кидали старий одяг чи цигарки. Німці були дуже хитрі, очікуючи нападу, вони змушували чоловіків з села перевдягатися в свій верхній одяг, на голову одягали німецькі каски і виставляли людей наперед себе, а самі в білих сорочках і зі зброєю в руках йшли позаду.
– Коли ситуація змінилася?
– У 1944 році навесні лінія фронту змістилася на користь Радянського союзу. В самій Коломиї вже були наші, а от в Молодятин ввійшли мадярські війська і почали облаштовувати фронтові оборонні споруди. Через Молодятин з півночі на південь від Княждвірського лісу і до села Марківки були споруди трьох ліній оборони. Наша хата на Буньковій Горі потрапила в зону бойових дій. Люди попри все садили городи, мадяри ставилися до мирного населення терпимо, а на німецькій польовій кухні навіть можна було виміняти якоїсь каші на молоко.
– Що допомагало рятуватися?
– Бог і віра в нього. На війні, як на війні. Щоденні перестрілки, снаряди падали на село, але що мені запам’яталось, під час обстрілу села великокаліберними снарядами ями залишались такі, що вмістилась би селянська хата, а якщо вже снаряд потрапляв у хату, то не залишав від неї і сліду. Так-от, під час того обстрілу вціліла церква, все летіло мимо: вправо або вліво, але жоден не потрапив у святиню. Люди вже молили Бога, щоб мадяри скоріше забралися з села, щоби радянська армія перестала обстрілювати цю територію.
– Як вдалося вижити?
– Мій тато був мудрим у військовій справі і передбачав, як розвиватимуться події, тому вчасно виводив нашу сім’ю з тої місцини, де буквально через пару днів починали точитися страшні бої. А ще нашим спасінням було те, що ми мали корову. Пили молоко та й міняли його в польовій німецькій кухні на кашу та зупу. Ми багато поневірялись, переходили то в одне село, то в інше. Допомагали й незнайомі люди. Пам’ятаю, що одного разу нас криком зупинив мадяр і показав, де безпечна дорога, а то ми йшли прямо на мінне поле. Бувало й таке, що ми приходили з одного села в інше і потрапляли з одного пекла в таке ж саме. Поневірянь в чужих селах зазнали чимало, але дуже хотіли до рідної домівки.
– А чи вціліла рідна хата?
– Частково. Коли у липні 1944-го ми вирушили до Молодятина, не знали на що чекати. З собою вели коня і корову, та коли прийшли до хати, то побачили навколо лободу вищу за стіни, які залишилися. Даху не було, піч та комин розвалені, у стайні ні дверей, ні стелі. Все то було в землянках, зроблених мадярами. Там ми й відшукали частини нашої хати: двері, рами, посуд. Що характерно, ті, хто повернувся до села, брали лише свої речі, сусідського не чіпали, наскільки люди розуміли біду й потребу ближніх!
– Тож я так розумію, що попри закінчення воєнних дій, легше не стало?
– Та де, на носі зима, а в коморах порожньо, хата напіврозвалена і всі хочуть їсти. Тяжко було, але якось гуртом впоралися. Та ще й тата на роботу до лісгоспу покликали. Якось пережили холодну і голодну зиму 45 року, а далі перемога радянських військ і початок відбудови.
– Нині вже 67 років після війни в суспільстві дискутують з приводу її наслідків та сприйняття теперішніми поколіннями. Як Ви ставитеся до війни 1941-45 років і чи варто святкувати перемогу чи варто вшановувати пам’ять тих, хто загинув під час воєнних дій?
– Війна – це жахіття, яке не раджу переживати нікому, вона назавжди вкарбувалася в мене в голові, а страшні картини тих часів дотепер у мене перед очима. Нині люди влаштовують святкування 9 травня, а, як на мене, того не треба, ті, хто воював на передовій, всі в могилах і треба вшановувати пам’ять про них та молитися за їхні душі. А замість парадів ліпше говорити з молодими, щоб вони не повторювали помилок минувшини і ніколи не зазнали лиха війни!
Автор: Оксана Островська, шеф-редактор “Коломийські ВІСТИ”
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|