25 березня виповнюється 60 років заслуженому артистові України, засновникові і незмінному керівникові популярного, відомого і завжди успішного народного муніципального оркестру народної музики «Аркан» Орлові Сергієві Степановичу.
Його неможливо вже уявити без скрипки. Скільки себе пам’ятає Сергій Степанович – навколо нього музика і в ньому.
Добре це чи ні? Звичайно, добре. Коли Бог дав талант, його не можна замикати в собі, а віддавати людям із щедрістю і любов’ю. Що Сергій Орел і робить залюбки.
Такого дня не було, щоб не співала скрипка з вікон надвірнянської ратуші, не тішила слухачів на концертах, святкових програмах, не надихала і підносила молодих та зворушувала до сліз старше покоління.
А як захоплювалися майстерністю і досконалістю гри зарубіжні глядачі, де перебував скрипаль зі своїм оркестром, презентуючи українську музику, гуцульський темперамент, карпатську самобутність й обдарованість!
Цей запал серця керівника та оркестру «Аркан» дав поштовх для багатьох, розбудив у музикантів хист створювати й собі, наслідувати. Адже є в кого повчитися, спитати поради, а то й отримувати нотний матеріал для праці.
Так цим живе, якщо коротко, Сергій Орел уже шостий десяток літ.
А за життєву дорогу і творчу біографію назбиралось чимало незабутніх сторінок та яскравих подій, особливо початкових. Після закінчення Дрогобицького музичного училища у 18 років стає солістом Державного Гуцульського ансамблю пісні і танцю. Перший вишкіл нелегкими гастролями по степах України, на не завжди справному транспорті, перемерзання в російських глибинних містечках та памороки від сорокаградусної ташкентсько-казахської спеки, життя у вагонах, нестача добових (чотирьох рублів на тиждень) – все це добре гартує на виживання і разом з тим успішне концертування. Така перша професійна колиска молодого Сергія Орла.
Після народження донечки подружжя Орлів змушене залишити філармонію і переїжджає у Коломию (на батьківщину Сергія) і продовжує сценічну діяльність. Люба співає всюди та засновує творчий клуб торгівельних працівників. Сергій грає у «Коломиянах» (ВІА гурт), викладає у дитячій музичній школі та засновує інструментальний колектив у с. Сопів. Тут – перші Республіканські та Всесоюзні перемоги, Дипломи й Золото Лауреатів.
Дні летять блискавками кадрів, а насичені роки, як бурхливий бистроплинний Черемош. Комусь би вистачило цього на усе життя. Та лише не Орлові. Заслужив він стати наймолодшим директором (у 24 роки) дитячої музичної школи. А у 25 – заграв його перший склад «Аркана» у Делятині. І так уже 35 літ нероздільне життя з оркестром, в якому пройшли добру школу більше двох сотень музикантів, які стали популярними, створили свої колективи, відомі на всю Україну й у світі. Це: Василь Гекер – соліст Укрконцерту, заслужений артист України; Іван Кавацюк – заслужений артист України (дует «Писанка»); Василь Стефанюк (Польща); музиканти і керівники оркестрів України.
Сергій Орел славиться ще й як великий теоретик української народної музики. А в нашій області він – неперевершений аранжувальник та оркеструвальник. На мистецьких звітах області у Києві, на найбільшій сцені України, тільки Орел здійснював всю музичну базу для хорів, хореографічних колективів та диригував зведеним оркестром Прикарпаття, для яких сам писав супроводи і твори.
Скільки-то коштує нервів, емоційного напруження, щоби відшліфувати всі ноти, всі композиції в одну цілісну програму, яка завше дивувала Київ, бо Івано-Франківщина тримала марку першості серед 25 областей України! Тому й Державний Академічний Національний оркестр України заприятелював із Сергієм Орлом, почав запрошувати його виконувати сольники (гуцульської тематики), увів до репертуару твори «Аркана», а молодий столичний оркестр «Дніпро» таки взяв собі за основу стародавні гуцульські мотиви, подаровані Сергієм Орлом керівникові Любомирові Матейкові, родом теж із Коломиї.
До речі, написаних Сергієм Орлом музично-пісенних композицій також більше двохсот. І кожна з них настільки досконала, що, почувши двохвилинний запис професора І. Мацієвського у виконанні маестро Орла у фільмі «Душі моєї скрипка», Кембриджський Центр Знаменитостей Світу присвоїв йому титул «Людина року 1992-1993 рр.» у галузі мистецтва.
Здавалось би, чому з такими здібностями й можливостями чоловік не злітає по кар’єрі, не ловить зірок зі столичних шпилів, а осів у прикарпатському містечку Надвірна? Пропозицій (переманювань), навіть, за кордон було чимало.
Мабуть, на ці надокучливі запитання Сергій Степанович і сам не знає точної відповіді. Щось там глибоко у душі, яка всього бачила-перебачила… А прикипіла до своїх коренів, до своїх гір. Одне слово – Орел Карпатський у громіздких містах став би «не справжнім, не диким» – як любить жартома підтрунювати над собою скрипаль.
А причиною всьому – все та музика, яка сповнює його, не дає опускатися до буденних, мізерних справ. Мабуть, має він свій Світ і живе в ньому з найціннішим скарбом – Божим даром, яким щедро ділиться з усіма. На сцені він віддає себе повністю, нервом натягнутої струни!.. Згорає!..
На запитання «Що будете робити, п. Сергію на старі дні?» відповідає:
– Буду грати!
– Ну, а як зовсім не зможете грати?
– Буду вмирати!
Таке його кредо. І якщо деякі молодики хизуються своїми першими кроками, прихвалюючись, Орел тільки поблажливо усміхається собі у вуса. За усі свої творчі роки, за стоси газет, статей, нагород, дипломів, медалей, грамот найвищих державних рівнів, за сотні партитур і мільйони нот, народжених ним, п. Сергій ні разу не вихвалявся і не «скакав до неба», а лише двічі тихцем сплакнув за нагороду «Гран-Прі» серед гуцулів та, може, потішивсь у вузькому колі районного будинку культури.
І так здавна ведеться у світі – хто має велику внутрішню силу, невичерпний творчий потенціал, хто є професіоналом з великої літери – той не б’ється в груди, а доводить ділом. А хто цього не має, на жаль, мусить «малювати» себе словами, рекламувати, піарити…
Запитуємо: – Сергію Степановичу, ну а Ваші надбання, Ваші дітища, які ви творили стільки років, все розмаїття звуків, де вони? Адже зараз тенденція широко популяризувати творчість авторів різних жанрів: написав кілька речей – уже друкують. Ваші доробки ще й потрібні для навчання дітей музики у музичних закладах, для оркестрів, інструментальних гуртів, тощо…
– Та я трохи роздаю… Хто просить – ділюся, пишу людям нові твори, хто приходить чи дзвонить. А цей багатотомний репертуар, – показує на скляну шафу, в якій з педантичною акуратністю складені партитури, – я сам не подужаю! Що дав мені Господь у голову і руки, я зробив. А при теперішньому розкладі у суспільстві видання матеріалів, та ще й в таких розмірах!? …І знову ця усмішка. А що за нею криється? Надія на кращі часи, чи згадка про тих, кому він грав і хто так захоплювався і плакав від емоцій?
Якби хоч деякі повернулися на мить і згадали музику, яка їх обіймала, окриляла, – дещиця кожного з них могла б матеріалізувати ту духовну скарбницю і залишити спадщину не одному поколінню.
Це і роздуми, і заклик, бо митець ніколи судорожно не квапитиметься увіковічнити сам себе за життя. А як Бог дасть! До таких відноситься і Орел, бо цю земну суєту й шарварок поглинає музика, яка живе в ньому…
P.S.Музичний рід патріарха Сергія Орла: від Адама до Степана, від Степана – до Сергія, від Сергія – до Олени, від Олени – до Любові…
Дочка Олена закінчила Київський національний університет культури і мистецтв за фахом режисури. Працює в Івано-Франківську в ТРК «3 студія» і прийняла естафету від матері – тепер художний керівник народного фольклорно-етнографічного колективу «Шовкова косиця».
Онучка Люба виросла на сцені районного будинку культури і керує церковним хором «Елеус» у м. Надвірна та закінчує Львівську комерційну академію зі спеціальності «Організація й управління людьми, дозвілля і туризм».
Автор: Орися СПІВАК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|