В гостях у «Галичини» побував Ярослав Присташ - головний редактор українського тижневика у Польщі «Наше слово», що вже понад півстоліття є вісником громадсько-політичного та культурного життя польських українців.
- Розкажіть про свою роботу в «Нашому слові».
- Я на посаді редактора «Нашого слова» з 2007 року. За освітою я український філолог. До цього призначення, звичайно, мав не так багато редакторської практики, але мав своє уявлення про те, яким має бути «Наше слово». Я поставив собі мету змінити тижневик і осучаснити його, перетворивши в газету й для молодих читачів, а не лише для бабусь і дідусів, яких виселяли під час акції «Вісла». Така газета повинна висвітлювати сучасні реальні проблеми, орієнтуватись на моїх ровесників - друге-третє покоління, яке народилося після акції «Вісла» 1947 року.
- Який шлях пройшла газета від початків і дотепер?
- Газета «Наше слово» з 1956 року підтримувала самосвідомість українців у Польщі, захищала і відстоювала їх права, вчила української мови. Нині ми, як і колись, головним чином орієнтуємося на українську громаду Польщі. Однак тепер зважаємо ще й на мігрантів - друкуємо час від часу юридичні поради, раз на місяць готуємо сторінку, присвячену мігрантам з України. Крім цього, спільно з молодою інтелігенцією України, яка працює та навчається в Польщі, видаємо додаток «Наш вибір», в якому висвітлюємо проблеми побуту і працевлаштування мігрантів, страхування, практичні поради. Цей додаток фінансує Європейський фонд з інтеграції громадян третіх країн, тому його розповсюджують безкоштовно.
- А де можна придбати «Наше слово»? Газета доступна всім?
- «Наше слово» є по всій Польщі, оскільки українців розкинули по всій країні після акції «Вісла». Найбільше їх у Варшаві, Кракові, Познані, Вроцлаві. Пам’ятаю, коли я був ще школярем, моє село було наполовину українським. Тепер молоде покоління виїхало, старі люди повмирали.
- Отже, «Наше слово» - одне з найважливіших друкованих видань для українців Польщі. Про що ви розповідаєте читачам зі шпальт газети?
- На першій-третій сторінках висвітлюємо головні події, які відбуваються в Польщі і стосуються нашої громади, найважливіші події України, а також коментарі та фейлетони, суб’єктивні враження, громадські вісті. Пишемо багато про культуру і передовсім про культуру в Україні, політику Польської держави стосовно української громади в Польщі, польсько-українські відносини. Щономера друкуємо огляди книг, які видаються в Польщі українською та польською мовами, а також рецензії на цікаві видання з України, на які варто звернути увагу. До нас часто звертаються з запитанням, де ці книжки можна знайти. Найцікавіша сторінка - остання, на якій розміщуємо оголошення: анонси, концерти, вітання, співчуття.
- Які маєте спеціалізовані сторінки?
- Готуємо «Лемківську сторінку», писану лемківською говіркою. Лемки мають сильне почуття власної гідності і самосвідомості. Вони є потужною українською громадою і вимагають пошани їх автономії. Ми це шануємо і пишемо їх говіркою або українською літературною мовою про їх справи. Також сторінка «історія» дуже важлива, оскільки національні меншини в кожній державі зазнавали переслідувань від загальнодержавної влади. І тому звернення до традиційної історії формує їх самосвідомість та ідентичність.
- А як нині живуть українці в Польщі?
- Вони є звичайними громадянами, як і інші. Старше покоління ще, можливо, тримає в собі якусь образу на їх виселення, молоде ж покоління не звертає на це увагу. Річ у тому, що українська громада полонізується. Молоде покоління вже розмовляє польською мовою. Моє покоління, мабуть, останнє, яке вживає українську мову щодня. Тому також падає читабельність «Нашого слова» і наклад. Є кілька українських шкіл, де навчають української мови, та пункти навчання української мови у звичайних школах. Здебільшого ж якщо в громаді знають українську - то лише розмовну, але слабо читають українською мовою.
- Як вдається зацікавити молодь?
- Лише через інтернет. Знаю зі свого студентського життя, що мене газети не цікавили. На нашій інтернет-сторінці є скорочені статті, які згодом з’являються в повній версії, також є відеоматеріали. Ми оновили вигляд інтернет-сторінки. За останні чотири роки на сайті зафіксовано понад чотири мільйони відвідувань, що вважаємо вагомим показником.
- Нині все частіше говорять про те, що до 2040 року традиційні паперові газети зникнуть. Якими є тенденції в Польщі? Паперові видання втрачають позиції?
- Є багато інтернет-сайтів, які ніколи й не мали паперової версії. Британський тижневик «Guardian» закрив паперову версію газети і залишив лишень інтернет-версію. Ми також розглядаємо можливість створення інтернет-передплати - платного доступу до повної версії в інтернеті. І хоча це й не одразу приживеться, думаю, то шлях до майбутнього. Однак і паперова версія залишиться. Електронні книжки не витіснили ж звичайних книжок.
Автор: Ольга СУРОВСЬКА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|