Реформи не спинити: незабаром Івано-Франківськ прибиратимуть за новими правилами, а на ринку послуг з вивезення побутових відходів можливий переділ. Та чи стане в місті чистіше?
У суботу, 19 листопада, на сайті комунального підприємства «Єдиний розрахунковий центр» з’явилося оголошення про проведення конкурсу на перевезення твердих побутових відходів в Івано-Франківську. Запланований на 26 грудня конкурс обіцяє бути видовищним: його учасники зобов’язані виставити для огляду власний спецтранспорт на площі перед міськрадою. Але ще цікавішими, ніж дивний парад сміттєвозів, є деякі розділи Положення про порядок проведення конкурсу.
Положення розробили юристи ЄРЦ. Взагалі, ЄРЦ - це локомотив запропонованих франківською «Свободою» реформ у сфері ЖКГ, який повинен привезти міську громаду у цивілізоване комунальне майбутнє. Під колесами локомотива вже хруснули хребти збанкрутілих ЖЕО, правда, обіцяного світла в кінці тунелю громада ще не побачила. Натомість побачила зчаста вищі, ніж дореформаторські, тарифи на утримання будинків.
У грудні цей локомотив має розчавити неефективних перевізників побутових відходів, через нездарність яких, на думку «свободівських» очільників, Івано-Франківськ перетворюється на велетенський смітник. Днями секретар міської ради Руслан Марцінків, обурений від побаченої десь купи листя, пообіцяв перевізникам «вирішити з ними усі проблеми» за результатами нового конкурсу.
Можна було лише вітати ініціативи реформаторів, але запропоновані ними методи «чистки» викликають певні сумніви в чистоті самих намірів.
Сьогодні на ринку вивезення твердих побутових відходів в Івано-Франківську працюють три компанії: ВАТ «АТП 0928», «АТП 2222» і «Грінко». Тариф - 6,41 грн. за місяць з особи при нормі накопичення ТПВ 1,8 куб. м на рік. Рівень оплати послуг населенням сягає 90%. Останній раз галузь реформували три роки тому: тариф на вивезення сміття вивели з квартплати. Мешканці поступово звикли до прямих розрахунків, почали укладати договори на обслуговування, а компанії отримали живі кошти замість бездонної дебіторки ЖЕО. І хоча натрапити на купу листя чи стихійний смітник можна й сьогодні, гори сміття, з-під яких не було видно контейнерів, вже встигли забутися. Чи є гарантія, що ці смердючі гори не виростуть знову, якщо гроші мешканців потраплятимуть до виконавців послуг через посередника, яким буде ЄРЦ, як раніше ЖЕО?
Є питання й до принципів конкурсного відбору. Так, конкурсна комісія з 5 осіб, яку призначить дирекція ЄРЦ, розглядатиме заявки претендентів за певними критеріями оцінювання, також розробленими ЄРЦ. Критерії поділено на три групи: технічні вимоги, професійні вимоги і - найцікавіше - додаткові умови. За кожну вимогу передбачено бали. Скажімо, в технічних вимогах наявність власного транспорту передбачає для перевізника максимум 10 балів, власна матеріально-технічна база - 10 балів, орендована - 5. Якщо в автопарку переважають машини вітчизняного виробництва, перевізник виграє ще 6 балів. У професійних критеріях враховується стаж роботи підприємства на ринку: що більший, то вищий бал. Кількість ДТП, звісно, навпаки, знижує бал, як і кількість скарг від споживачів послуг. За технічними і професійними критеріями конкурсант може максимально здобути 79 балів. Ці вимоги прості й зрозумілі: претенденти самі здатні порахувати власні бали і звірити їх з показниками конкурентів.
Зрештою, франківські перевізники дуже ймовірно можуть набрати приблизно однакову кількість балів. Але остаточне рішення комісії залежатиме не від цього. А від «додаткових умов».
Додаткові умови - це «вартість транспортних послуг, якість перевезення тощо». Особливо зворушує оце «тощо». Ці умови оцінюються в 21 бал шляхом голосування членів комісії на закритому засіданні. Якщо це не ручне управління і корупційний ризик, то що? Як вирішуватимуть, кому дати 15 балів, а кому 21? Невже за гарні очі?
Не хотілося б вважати «додаткові умови» своєрідним запрошенням для перевізників додатково стимулювати реформаторів, але українські реалії свідчать, що саме там, де немає чітких правил і критеріїв, де є можливість приймати рішення непрозоро, - там і нечисто. А купи листя і смітники під будинками - лише наслідки цього. Парадом сміттєвозів тут не зарадиш.
Автор: Андрій СОВА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|