4 листопада Україна святкувала День залізничника, а Львівська залізниця, зокрема і прикарпатські колійовці — ще й 150-річний ювілей.
Хоч розмова з начальником Івано-Франківської дирекції залізничних перевезень Львівської залізниці Сергієм ПУГАЧЕМ і була формально передсвятковою, але за своїм змістом — і діловою. Передусім нас цікавила специфіка реформування залізниці і яких результатів від цього мали б очікувати прикарпатці, зокрема як залізничники, так і пересічні пасажири.
З іменем герцога Карла-Людвіра
4 листопада 1861 року залізницею, названою іменем герцога Карла-Людвіра, яка мала протяжність
97,5 км, зі швидкістю 25 кілометрів за годину до Львова з Відня прибув перший потяг «Ярослав» — два вагони і чотири візки. Так на наших землях почалася історія, в т. ч. залізниці довжиною у 150 років. А 1 вересня 1866 р. кілька сотень підданих Австро-Угорської імперії стали на 12 годин першими пасажирами «цура» «Львів—Чернівці». Наше місто до цієї події готувалося дуже урочисто, і попри те що у тодішньому Станиславові потяг простояв тільки 47 хвилин, це було великим святом. Адже до таких урочистостей Харкову залишалося чекати ще три роки, а Києву — чотири. А івано-франківський вокзал, який свого часу називався «двірцем колійовим» і був споруджений одночасно з будівництвом залізничної гілки Львів—Ходорів—Станиславів—Чернівці, нині є старшим за столичний…
— До речі, Сергію Івановичу, а до «Євро-2012» обличчя нашого вокзалу зазнає якихось змін?
— Звісно, на 2012 рік керівництво вокзалу і пасажирська служба виготовили кошторис на 4 млн. грн для реконструкції вокзального комплексу станції «Івано-Франківськ». Йдеться, зокрема, про заміну дахового покриття будинку, ремонт фасаду, створення на місці колишніх квиткових кас автовокзалу міні-готелю підвищеної комфортності й зручних умов для пасажирів-інвалідів та ін. Таким чином наш вокзал буде відчутно оновлений, а його «обличчя» — сучасним і привабливим.
Реформи — не лише відповіді, а й запитання…
— Для будь-якого підприємства одним із найголовніших завдань є забезпечення трудового колективу гідною працею?
— Ми розуміємо, що гідна праця — це не лише гідна платня, а й гідні умови праці, гідний соціальний захист, провадження соціального діалогу між роботодавцями і профспілками. Нас турбує перспектива: як буде реформуватися галузь, як обійтися без відчутних кадрових звільнень і водночас підвищити зарплату, зберегти пакет соціальних пільг та гарантій для залізничників… і все це навіть попри те, що у площині колективних договорів ми випереджаємо інші галузі економіки, бо маємо значний соціальний пакет для залізничника, для ветерана праці та його родини. Посилену увагу керівництво залізниці і дорожній комітет профспілки концентрують на реалізації прав залізничників, безпечних умовах праці, отриманні визначених компенсацій за шкідливі умови праці, поліпшення виробничого побуту, забезпеченні спецодягом, запобіганні виробничому травматизмові тощо.
— Як відомо, 2007 рік для Івано-Франківської дирекції залізничних перевезень був нелегкимѕ Як виходите з економічної кризи чотири роки по тому — чи є що возити і що розвантажувати?
— Реформування передусім стосується самої системи управління: по вертикалі розміститься система комерційної роботи, маркетингу і логістики, зокрема вони будуть працювати самостійно, і паралельно — процес перевезень, у якому традиційно використовували вагонний парк загального користування. Тепер з’явиться значна кількість приватних вагонів чи орендованих, тобто виникнуть операторські компанії. А завдання дирекції — забезпечити перевезення, як державні, так і операторських компаній. На рівень 2007 року з відвантаження івано-Франківська дирекція ще не вийшла, але динаміка однозначно позитивна. Наприклад, кілька показників: за десять місяців цього року порівняно з минулим товарообіг зріс на 27% і становить 119,7%, а показник навантаження — 135%. Є тенденція до зростання і показників завезення продукції — 117,9%. Основні показники якості, як бачите, значно поліпшено. Це означає, що регіон оживає. Навіть при зменшенні рухомого парку держави. Бо наша робота залежить, зокрема, і від роботи підприємств регіону. і серед них ми передусім дякуємо за стабільну роботу ВАТ «Івано-Франківськцемент» і ТОВ «Карпатнафтохім»…
— А що очікує прикарпатців-пасажирів у контексті залізничних реформ?
— Зміни, звичайно, відбуваються. Ви знаєте, що з 1 листопада деякі пасажирські потяги знято, зокрема №675 та 676 сполученням «Шепетівка—Івано-Франківськ», на осінньо-зимовий період також обмежено курсування низки пасажирських потягів №137 та 138 сполученням «Івано-Франківськ—Київ», №667 та 668 сполученням «Чернівці-Ковель» і №607 та 608 сполученням «Чернівці—Львів». Але, наголошую, тільки на осінньо-зимовий період. Через зменшення пасажиропотоків та запобігання збиткам їх курсування ми обмежили днями тижня, і з розкладу їх не знято. А зросте потреба — додамо кількість вагонів чи відновимо їх курсування. Можна передбачити, що у грудні цього року—січні наступного пасажиропотік у Карпати зросте завдяки туристам з інших регіонів. Зокрема, і на гірськолижний курорт «Буковель». Будуть додаткові потяги — працюємо з туристичними компаніями багатьох регіонів. А також ми надіслали листи як керівництву ТзОВ «Скорзонера», так і в облдержадміністрацію щодо курсування у вихідні дні, так би мовити, «снігового потяга» — комфортабельного приміського дизель-поїзда в Карпати. Якщо буде потреба, ми готові співпрацювати і надати для цього швидкісний потяг підвищеної комфортабельності для зимового туризму. Чекаємо відповіді, а свої пропозиції ми надали. Розглядаємо і можливість запровадження маршруту для курсування пасажирського приміського поїзда підвищеної комфортабельності сполученням «Львів—Чернівці» у ті дні, коли не курсуватимуть 607-й та 608-й потяги. Всю решту потягів збережено — як приміських, так і пасажирських, хоч як одні, так і другі для залізниці є збитковими. Наприклад, на приміських потягах ми перевозимо пільговиків 26 категорій: таким чином вкладаємо гривню, а одержуємо вісім копійок. З ОДА маємо спільні напрацювання для створення спільних підприємств, де облдержадміністрація й органи місцевого самоврядування будуть замовниками перевезень, і т. д.
А в часі нашого 150-річного ювілею сподіваємось, що наступні роки будуть щедрими на здобутки і благодатними для людей. Бо авторитет професії залізничника в усі часи підкріплювався високим соціальним статусом у суспільстві. Привітаймо одне одного і наші родини — на здоров’я, на добро, на щастя. На щодень!
Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|