В Івано-Франківську відомий київський журналіст і режисер Юрій Луканов представив свої документальні фільми «Три любові Степана Бандери» і «Хто ви є, містере Джекі?». Головною темою зустрічі, на яку прийшли місцеві журналісти й політики, стала проблема людської гідності.
Фільм «Три любові Степана Бандери» розповідає про жінок, котрих кохав Степан Бандера. На думку автора, у житті провідника ОУН ключову роль відіграли три жінки. Першим коханням Степана Бандери була Юлія Якимович, яка жила в сусідньому селі. Дивовижно, але всюдисущі каральні органи СРСР так і не дізнались про його ставлення до неї. В іншому разі доля цієї жінки була б сумною, адже всіх людей, які були пов’язані з Бандерою, було знищено або вони зазнали репресій.
На початку 30-х років серцем Бандери заволоділа чарівна націоналістка Анна Чемеринська. Однак прихильність красуні Бандера здобути не зумів, натомість Чемеринська обрала іншого активіста оунівського підпілля — Ярослава Барановського. Після смерті Євгена Коновальця, коли ОУН поділилась на «бандерівську» та «мельниківську» організації й обидві звинувачували одна одну у всіх смертних гріхах і навіть у братовбивстві, Ярослава Барановського 1944 року було вбито за загадкових обставин. Мельниківці звинувачували в цьому бандерівців. На думку історика Костя Бондаренка, Барановський міг стати жертвою німців, котрі намагалися далі поглибити конфлікт між бандерівцями і мельниківцями. В той час, коли Барановський загинув, о 4-й годині 12 травня 44-го року вже друкувалися німецькі плакати-агітки, що брат убив брата, якими того ж дня були обклеєні стіни львівських будинків. Після війни Бандера написав Анні Чемеринській листа до Америки, куди вона емігрувала. Він переконував, що не причетний до вбивства її чоловіка. Вона не просто не повірила, а ще й надрукувала відкритого листа в газеті, в якому стверджувала, що дає Бандері символічного ляпаса. Так політичні незгоди в націоналістичному русі перетворили колишню приязнь у ненависть.
Важливу роль у житті Степана Бандери відіграла його дружина Ярослава. Степан Бандера одружився з Ярославою Опарівською в 1940 році. Саме одруження відбулося вкрай оперативно, оскільки вже тоді провідник активно займався підпільною роботою. На вінчання запросили лише кількох друзів. Але разом молодята пробули лише рік, бо гестапо заарештувало Степана Бандеру. У 50-х роках каребістам вдалося обсадити підпільний рух своїми агентами, жертвою КДБ став і Степан Бандера. Стоячи 20 жовтня 1959 року з трьома осиротілими дітьми при труні чоловіка, Ярослава Бандера, можливо, подумки з гіркотою дорікала покійному за необачність. Бандера не любив ходити з охороною…
Ще один фільм Юрія Луканова «Хто ви є, містере Джекі?» розповідає про зворушливе листування голландки Джекі Бакс з українським дисидентом журналістом Валерієм Марченком, засудженим за правозахисну діяльність. У 1973 році Валерія Марченка КДБ заарештувало за «злісний наклеп на радянську дійсність і національну політику КПРС». Такі діяння «потягнули» на шість років позбавлення волі в колонії суворого режиму і два роки заслання. Вже у в’язниці Валерій Марченко отримав лист від Джекі Бакс, яка прочитала про нього у голландській пресі. Відповідаючи на перший лист, Марченко вирішив, що Джекі — це чоловіче ім’я і йому написав чоловік. Але виявилось, що Джекі — це жіноче ім’я. Арештант і жителька країни тюльпанів кілька років підтримували стосунки через листування і телефонні розмови. Їм так і не судилося зустрітись у реальності, але голландська жінка змогла підтримати українського дисидента і вселити у нього промінь надії й оптимізму.
Незважаючи на тяжку хворобу нирок, яка призвела до інвалідності, Марченко відмовився писати заяву-каяття. Після звільнення жив у Києві. Довго не міг знайти роботу, згодом працював сторожем. 21 жовтня 1983 р. уже важкохворого Валерія Марченка заарештували вдруге і засудили до десяти років таборів особливого режиму і п’яти років заслання. Етапом був відправлений у пермські табори, де незабаром у нього відмовили нирки. Помер 5 жовтня 1984-го у тюремній лікарні в Ленінграді.
На думку Юрія Луканова, обидві стрічки розповідають про людську гідність, але йдеться про різні гідності. Степан Бандера був борцем за гідність цілої нації, а Валерій Марченко боровся за людську гідність. Однак тема людської гідності є актуальною і в наш час. Відомий журналіст і режисер переконаний: і Бандера, і Марченко були б у конфлікті і з сучасною Україною, оскільки інтереси громадян у нашій державі не особливо поважають.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|