Сьогодні суспільство все більше цікавиться засобами, які поліпшують роботу мозку, сповільнюють його старіння, дозволяють відновити втрачені функції. Чому?
По-перше, люди з високим інтелектом, гарною пам’яттю і доброю працездатністю мають перевагу в суспільстві — за заробітком і престижем на перших місцях бізнесмени, програмісти, юристи, генетики, кібернетики. Тут головним є вміння підтримувати себе в добрій формі, розвивати в собі творчу активність, здатність до неординарних дій.
По-друге, люди нині живуть довше і важливо запобігти віковому погіршенню пам’яті й розвиткові хвороб Альцгеймера, Паркінсона.
По-третє, через погану екологію, стреси, неправильне харчування існує постійна небезпека пошкодження мозку, а отже, він потребує захисту.
Захистити його нескладно — слід вживати відповідні продукти. Але щоб зрозуміти, чому до раціону треба включати той чи інший продукт, з’ясуємо, які ж завдання вирішує «їжа для мозку». Їх чотири.
Перше — поліпшити проведення нервових імпульсів, підтримати синаптичну передачу. Саме при її слабкості спостерігається зниження інтелекту, погіршення настрою, погана переносимість стресу, порушення сну, хронічна втома.
Друге — поліпшити кровопостачання мозку, нормалізувати артеріальний тиск. Мозок дуже чутливий до перебоїв кровопостачання — тканина його гине, коли доступ до нього крові перекрито всього на п’ять хвилин. Хронічне ж порушення мозкового кровообігу призводить до порушення всіх функцій мозку.
Третє — забезпечити мозок енергією. Маса мозку — два відсотки маси тіла, а споживає він 20% енергії, що надходить з їжею. «Паливом» для мозку більш ніж на 95% є глюкоза. Її нестача для нього така ж трагічна, як і нестача кисню.
Четверте завдання — захистити мозок від ворогів — надлишкової концентрації важких (ртуть, свинець, кадмій, алюміній) і прооксидантних (мідь) металів, вільних радикалів кисню, глюкози. Ворогами його є також хронічні запальні процеси.
Отже, головні друзі мозку — продукти, які забезпечують його біологічно активними речовинами. Це насамперед продукти із цільного зерна, морська жирна риба, овочі, фрукти, ягоди, оливкова олія, гіркий шоколад.
Продукти з цільного зерна (хліб, каші) містять повільні вуглеводи, які поступово засвоюються і забезпечують мозок глюкозою; достатньо вітамінів групи В, необхідних для вироблення енергії, вони ж є антиоксидантами і мають антистресову дію; харчові волокна, які поліпшують травлення і виводять токсини; магній — головний антистресовий мінерал, який захищає від безсоння, втоми, нервозності, необхідний для розумової і фізичної активності.
Морська жирна риба (лосось, тунець, оселедець, сардина) містить омега-3-поліненасичені жирні кислоти, що мають потужну протизапальну дію, поліпшують текучість крові, знижують артеріальний тиск; диметиламіноетанол (має виражену антиоксидантну властивість); органічний селен (очищує мозок від токсичних металів); вітаміни групи В; органічний йод (при його нестачі гальмується вироблення гормонів щитовидної залози і різко зменшується здатність мозку виробляти енергію); білки, багаті амінокислотами (від них залежить вироблення гормону щастя, сну і т. д.).
Овочі, фрукти, ягоди містять вітамін С (головний водорозчинний антиоксидант і каталізатор багатьох процесів) та фолієву кислоту (природний антидепресант); багато інших біологічно активних речовин — каратиноїдів, біофлавоноїдів, харчових індолів, які є регуляторами активності генів. Щодня людина повинна з’їдати 0,5—1 кг овочів та фруктів. Особливо корисні журавлина, чорниця, обліпиха, чорна смородина і суниця.
До складу оливкової олії входять мононенасичена олеїнова кислота, яка запобігає розвиткові атеросклерозу судин; вітамін Е — головний жиророзчинний антиоксидант; понад 500 різних антиоксидантів і регуляторів активності генів.
Чорний шоколад містить потужний набір біофлавоноїдів — сильних антиоксидантів; фенілетиламін — нейромедіатор щастя.
Отож регулярно «підгодовуйте» свій мозок — збережете високу працездатність, гарну пам’ять і ясність мислення.
Автор: Любов КОВАЛЬ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|