Більше 40% споживачів готові купувати екологічно чисту продукцію навіть за більшу ціну. Однак українські виробники не можуть задовольнити попит на “здорову їжу”.
Барвник, всілякі Е-складники, хімічні домішки, ГМО, антибіотики - все це щодня споживають українці.
Cпеціальне маркування біологічно чистих органічних продуктів в країні відсутнє. Людині залишається сподіватися хіба що на свою інтуїцію чи добросовісність виробників.
Аби відрізнити овоч чи фрукт, вирощений з пестицидами, від екологічно чистого, у Євросоюзі виробників давно зобов’язали позначати свій товар.
Законопроект про органічне виробництво в Україні Верховна рада вже двічі відхиляла.
В документі передбачені маркування (біо) органічної продукції, вирощеної чи виготовленої без хімії, ГМО та барвників, а також передбачена підтримка українських виробників такої продукції.
Закон відкрив би доступ на український ринок органічного виробництва іноземним інвестиціям.
Попит на органічну продукцію шалений, але українським виробникам бракує і досвіду, і ресурсів для заповнення цієї ніші.
Асортимент української органічної сертифікованої продукції не такий великий - передусім це зернові та незначна частина овочів і фруктів.
Заступник директора Швейцарського бюро співробітництва в Україні Віктор Шуткевич наголошує, що інвестори зі Швейцарії цікавляться органічним виробництвом в Україні та експортом українських товарі в європейські країни.
Аби допомогти українським виробникам розвивати ринок органічних продуктів, Швейцарське бюро співробітництва допомогло створити перший в Україні сертифікаційний орган “Органік стандарт”.
Ця організація контролює якість українських органічних продуктів і сертифікує виробництво та продукцію за всіма європейськими нормами.
Поки що асортимент української органічної сертифікованої продукції не такий великий - передусім це зернові та незначна частина овочів і фруктів.
Органічного м’яса та молока в Україні не так багато, але господарства все частіше задумуються про вирощування саме екологічно чистої продукції.
Слабким місцем українських виробників органічних продуктів залишається переробка і логістика, констатують європейські експерти.
Аби вирішити ці проблеми, вони пропонують скористатися досвідом сусідів, зокрема органічних виробників Польщі і Угорщини, де органічний рух почав розвиватися в 90-х роках і зараз надзвичайно популярний.
Міжнародні експерти радять українцям також звернути увагу на виробництво не тільки органічних продуктів харчування, а й органічної косметики та екологічно чистих товарів для дому, оскільки цей напрямок надзвичайно популярний зараз у світі і ці тенденції дійдуть і до України.
Як повідомлялося, повсякденна страва українців – борщ - перетворилася на отруту через високий вміст нітратів в овочах.
За словами експертів, удень можна з’їсти не більше, ніж тарілку борщу, щоб не було передозування нітратами. Також радять від споживання овочів на цей день відмовитися.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|