Позначка «Без ГМО» вже стала настільки звичною та розповсюдженою, що стає цікаво, чи реально зустріти десь продукт із позначкою «З ГМО». Згідно законодавства, уся харчова продукція повинна досліджуватись (або мати підтверджуючі документи про дослідження сировини, з якої вироблена продукція), та мати маркування «Без ГМО» чи «З ГМО». Однак, зважаючи на широкий асортимент харчової продукції, виникають сумніви стосовно того, чи справді вона досліджувалася на вміст ГМО, чи ця позначка – простий рекламний хід, приманка.
На даний час Держспоживстандарт України здійснює щомісячний моніторинг випробувань харчових продуктів та продовольчої сировини на вміст ГМО. Зокрема, в Івано-Франківську в 2010 році у генетичній лабораторії, яка діє на базі випробувального центру ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» з жовтня 2009 року, проведено понад 600 випробувань зразків продовольчої сировини та харчових продуктів. Вміст ГМО виявлено у понад 30 зразках досліджуваної продукції, що становить 5% від загальної кількості зразків. Генетично модифіковані компоненти виявлялись у ковбасних виробах, заморожених напівфабрикатах (пельмені, фарші), паштетах, соєвому текстураті та білку, кукурудзяних паличках, комбікормах.
Водночас, охопити державним контролем щодо правдивості маркування на вміст ГМО всіх виробників нереально. Та й з боку виробників небезпідставними будуть нарікання, коли доводиться досліджувати на ГМО воду чи сіль. З метою подолання невизначеностей та суперечностей стосовно доцільності дослідження продукції, в якій ГМО по своїй природі міститись не може, на даний час Держспоживстандарт України співпрацює з Міністерством охорони здоров’я України щодо розробки переліку продуктів, які можуть містити генетично модифіковані організми. Також, відповідна законодавча ініціатива знаходиться на розгляді у Верховній раді України.
На перший погляд, картина стосовно наявності ГМО на українському ринку є доволі оптимістичною. Адже 5% генетично модифікованої продукції – не такий вже і страшний показник. Однак, варто наголосити, що продукцію, яка досліджувалась, добросовісні виробники добровільно здавали на дослідження для того, щоб виконати вимоги нормативних документів стосовно маркування. Насправді, реальна картина величини сегменту модифікованої продукції у рази перевищує показник 5%.
А щоб зорієнтувати споживачів, нагадаємо, що ГМО найчастіше зустрічається у хлібобулочних та кондитерських виробах, сухих зернових сніданках, кукурудзі, картопляних чіпсах та пюре, м’ясній продукції, різноманітних соусах (кетчупи, майонези і т.д.), соєвих продуктах, безалкогольних напоях. Обираючи ці та інші продукти, уважно роздивіться етикетку та переконайтесь, чи подбав виробник про те, щоб ви змогли отримати повну інформацію про склад продукції.
ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|