В Івано-Франківську розпочався тиждень медіації. Розповісти про цей новий для України позасудовий спосіб вирішення спорів і підбити перші підсумки перших днів тижня вирішили організатори прес-конференції, яка відбулась 6 липня в приміщенні Івано-Франківського міського суду, за участю представників спільної програми Євросоюзу та Ради Європи «Прозорість та ефективність судової системи Європи» та суддів Івано-Франківських міського і Апеліційного судів.
Зі слів учасників заходу, медіація – нове явище для системи судочинства України. В якості експерименту фахівці програми «Прозорість та ефективність судової системи Європи» підготували 15 медіаторів з числа суддів Івано-Франківського та Білоцерківського міських, Донецького апеляційного адміністративного та Вінницького окружного адміністративного судів. Відтепер в цих судових установах всім позивачам пропонують медіацію як альтернативнй спосіб вирішити їх проблему без додаткових витрати та судової тяганини.
«Уявімо собі, – розповідає експерт спільної програми Євросоюзу та Ради Європи з питань реформування судової системи в Україні, медіатор зі стажем, суддя з Нідерландів Франс Ван Арем, – що дві сестри сперечаються, кому дістанеться апельсин. Вони можуть піти до судді і той винесе справедливе рішення: візьме ніж і розріже апельсин навпіл, але обидві сторони залишаться розчарованими. Але вони також можуть піти до медіатора і той своїми порадами і вивченням потреб та інтересів кожної з сестер допоможе їм самим дійти згоди з урахуванням інтересів кожної з сторін. Він задаватиме питання, скажімо, навіщо їм потрібен цей апельсин і виявиться, що одній він потрібен для того, щоб вижати з нього фреш, а іншій потрібна шкірка від апельсина для цакатів. Робота медіатора полягає в тому, щоб спрямовувати процес вирішення суперечки. Якщо суддя дивиться в минуле проблеми, то медіатор дивиться в майбутнє, намагаючись побачити там ті інтереси, які переслідують обидві сторони під час суперечки».
Фахівці визначають чотири основоположних, так званих Гарвардських, принципи, які визначають саму структуру процесу медіації. Перший і найголовніший принцип: відокремити людину від проблеми. Як стверджує Іванна Ковалюк, суддя Івано-Франківського міського суду, що пройшла навчання в рамках програми і отримала міжнародний сертифікат медіатора,в спорах люди переважно спілкуються на емоціях. Завдання медіатора полягає насамперед в тому, щоб зняти емоційне навантаження і спонукати людей тверезо розмірковувати над їх проблемою та виявити інтереси, котрі кожна сторона переслідує. Другий принцип – накреслити можливі варіанти вирішення проблеми. Третій – допомогти сторонам визначити їх справжні інтереси і нарешті четвертий – обрати той з кількох накреслених варіантів той один, який об’єктивно зможе задовольнити інтереси учасників спору.
Українські судді вбачають у запровадженні процедури медіації насамперед вирішення питання перевантаженості судів справами, що резонно викликає нарікання населення щодо затягування процедур їх розгляду та вирішення по суті.
«Якщо сьогодні в рік через суди проходить 8 мільйонів справ, – розповідає голова Івано-Франківського міського суду Андрій Малєєв, – то це означає, що участь у судових спорах бере понад 16 мільйонів осіб. Це уже багато. Тому медіація – це об’єктивна необхідність, яка може дозволити нам застосувати інший спосіб вирішення спорів і розвантажити суди».
Зі слів пана Малєєва, це зовсім не означає, що кількість справ, які вже на розгляді у судах скоротиться, проте це дозволить зробити так, щоб спори взагалі не переростали у судові справи, щоб люди вирішували їх самі.
Зі слів пана Ван Арема, в країнах Західної Європи сьогодні 75-90% суперечок вирішуються шляхом медіації. Найбільш успішними, як виявилось, є адміністративні справи, близько 60% з яких вдається вирішити в досудовому порядку.
«Навіть якщо суперечка виникає між громадянином і державними органами через несплату певних платежів, – зазначає голландський медіатор, – держава йде на медіацію, оскільки отримати належні їй кошти з відтер мінуванням – це краще, ніж не отримати їх взагалі».
Тим не менш в Україні люди сприймають нововведення з острахом. «На 5 липня, – розповідає суддя Івано-Франківського міського суду, володар міжнародного сертифікату медіатора Іванна Ковалюк, – до медіації було призначено 10 цивільних справ. З’явилися люди лише по трьох з них і тільки представники однієї сторони». Втім, ініціатори проекту вважають, що вішати носа зарано. Свою мету на даному етапі вони власне вбачають в тому, що «переламати» психологію українців, переконати їх, що медіація – дійсно набагато ефективніший і дешевший спосіб вирішення суперечок, в основі якого стоїть мета задоволення їх власних інтересів. Про це говорить і голландський суддя, який стверджує, що в його країні люди роками з пересторогою сприймали медіація, а зараз це найпоширеніший спосіб вирішення справ.
На додачу організатори прес-конференції повідомили, що сьогодні готується проект Закону «Про медіацію» та відповідні зміни до Цивільно-процесуального кодексу України.
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|