Загибель президента Качинського й інших представників польської еліти в авіакатастрофі біля Смоленська стала новим серйозним випробуванням для польського і російського народів.
Трагедія біля Смоленська – один з найтрагічніших епізодів у трагічній історії польсько-російських відносин. Горе може зближати людей, а може й розлучати назавжди. Зараз антиросійські настрої в Польщі можуть одержати новий імпульс – насамперед під час передвиборної кампанії. Зростання антиросійських настроїв може стати новою спокусою для російського керівництва: знову образитися. Є шанс остаточно відвернутися один від одного – і є шанс на історичне примирення. У цьому сенсі російські громадяни і російське керівництво поводяться зараз дуже правильно. Президент Мєдвєдєв одразу ж виступив зі зверненням до польського народу, акцентувавши: “Усі росіяни поділяють з вами скорботу й жалобу” – і оголосив національну жалобу в Росії 12 квітня. Прем’єр Путін очолив урядову комісію зі з’ясування причин катастрофи, одразу ж вирушив на місце трагедії, щоб організувати роботу з її розслідування, ліквідації наслідків, зустрічати родичів загиблих і організовувати похорон з російського боку. Путін також висловив від імені уряду співчуття “усій Польщі, усім полякам”, запевнивши: “Ми молимося разом з вами”. Разом з Дональдом Туском Путін поклав квіти на місці падіння літака.
Учора ввечері у зв’язку з трагічною загибеллю Леха Качинського телеканал “Россия 1”, який мовить на всю країну, показав фільм Анджея Вайди “Катинь” – стрічку, присвячену подіям 1940 р., протягом трьох років після виходу фактично заборонену до демонстрації в Росії, а цієї весни вона стала одним із символів зближення польського і російського народів. Буквально тиждень тому, перед православним і католицьким Великоднем і напередодні 70-річчя Катинської трагедії, фільм показали по державному каналу “Россия. Культура” (що має не надто велику аудиторію). Повторний показ на всю країну – безумовно, державне рішення і винятково правильне.
Важко знайти два народи, відносини яких були б так просочені взаємною недовірою. І полякам важко було вибрати президента, що так відповідав цій історичній напруженості.
Лех Качинський був дуже незручним для Росії президентом Польщі. Він не оминав жодної можливості вести політику всупереч офіційній Москві – виступав за розміщення в Польщі ракет американської системи ПРО, блокував переговори між Росією і ЄС, підтримував Віктора Ющенка і Міхаїла Саакашвілі.
Качинський був непримиренний у важкому для російського керівництва питанні про визнання розстрілу польських офіцерів працівниками НКВС у Катині 1940 р.
І загинув Лех Качинський дуже незручно для Росії. Загинув на російській території, на літаку російського виробництва і після російського ремонту; дорогою до тієї самої Катині на 70-річчя розстрілу польських офіцерів; загинув після того, як на державному рівні жалобну церемонію там провели прем’єри двох країн – супротивник Качинського у внутрішній політиці Дональд Туск і супротивник у політиці зовнішній Владімір Путін; загинув після того, як російське керівництво вперше за останні 20 років зробило крок до визнання відповідальності СРСР за цей страшний злочин, крок до покаяння, нехай і з застереженнями.
Загибель польського президента й інших представників польської еліти, зокрема нащадків загиблих у Катині офіцерів, – страшна трагедія. Сформована ситуація – дуже складна ситуація, для виходу з якої існує єдине рішення, водночас просте і складне для виконання. Щоб подолати жахливий символізм минулого, потрібно набратися терпіння і бути максимально уважним один до одного. І насамперед Росія зараз повинна бути уважною до Польщі. Горе стирає старі рахунки і нові розрахунки.
Реакція росіян на трагедію біля Смоленська така сама суперечлива, як і російсько-польські відносини. Хтось просто співчуває загибелі людей. Жителі Смоленська не припиняють нести квіти до місця трагедії. Ушановують пам’ять загиблих у Пензі та Калінінграді. Квіти і свічки другий день оточують посольство Польщі в Москві. Блогер Karimova, яка побувала біля посольства, так пояснює причини свого вчинку: “Якби літак президента Польщі розбився в якій-небудь іншій країні, я заледве чи пішла б до польського посольства. Але тут зовсім інша річ. Наша держава ґвалтувала Польщу за царя, ґвалтувала її за Сталіна, і ось тепер, коли «національний лідер» нарешті був готовий визнати помилки попередників, трапилося це. Неможливо не відчувати дивної незручності за те, що сталося”. “А я от не розумію, чому ми просимо пробачення як народ саме зараз, – переймається питанням a_tanca. – Так, президента Польщі шкода як людину. Але в тому, що літак упав, немає нашої провини, а ми однаково хочемо знайти її і перепросити за неї”.
Російська блогосфера повна незручних запитань. Чому на борту опинилося відразу так багато керівників, адже з міркувань безпеки вони повинні літати окремо? Чому льотчики не змінили маршруту, незважаючи на кількаразові попередження про густий туман? І чому різні країни дружно оголосили жалобу за загиблими польськими чиновниками, тоді як жертв терактів у Москві не удостоїли таких почестей?
Блогери згадують антиросійські кроки Леха Качинського, запитуючи: “Як ми можемо вболівати за ворога Росії?” У блогах чимало побоювань, що поляки почнуть звинувачувати в трагедії Росію. Проте левова частка інтернет-активних росіян зберігає людську подобу в мережі. “Не любив колишнього президента Польщі, а він не любив моєї країни. Але цей тупий радісний вереск з приводу його смерті… Ви що, збожеволіли?” – вигукує блогер promanov. “Мої щирі співчуття родинам загиблих. Цієї трагічної миті ми повинні забути про всі наші суперечності, про те, що нас розділяє, і вшанувати пам’ять загиблих”, – переживає KudesNick. “Качинський не був нашим політичним союзником, але це не означає, що потрібно танцювати на кістках і тішитися горю сусіднього і багато в чому близького народу”, – погоджується Avaryag_2010. “Так, ми маємо непросту історію відносин з поляками. Так, вони завдали нам чимало горя, про що, на жаль, багато хто з них не хоче навіть думати. Але й ми за попередні століття не раз «тішили» поляків”, – міркує promanov.
Назва оригіналу: Новая Катынь
Джерело: Ведомости, 64 (2582), 12.04.2010
Зреферувала: О.К., Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|