Останнє десятиліття українська освіта — справжнє поле для експериментальних новацій. Нещодавно “Галичина” досліджувала тему 12-річної освіти. А от уже 23 лютого у Верховній Раді розглядатимуть проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо повернення до 10-річного терміну здобуття повної загальної середньої освіти. Міністерство освіти і науки (далі — МОН) не підтримує цього законопроекту і має чітку позицію, яка захищає 12-річне навчання.
МОН назвало негативні наслідки повернення до 10-річного навчання. Серед них: понад 100 тисяч педагогів автоматично стануть безробітними, а міжнародна спільнота не визнаватиме українські атестати про середню та дипломів про вищу освіту, оскільки це означатиме порушення рекомендацій ЮНЕСКО про мінімальний 12-річний термін здобуття середньої освіти й зобов’язань, взятих Україною у травні 2005 року при підписанні Болонської декларації. Новація також унеможливить навчання випускників українських шкіл у зарубіжних вищих навчальних закладах.
Не уникнути і фінансових збитків, адже для перших-дев’ятих класів 12-річної школи вже надруковано 95 млн. підручників, котрі обійшлися платникам податків майже в півтора млрд грн, а заміна книжок коштуватиме ще дорожче. Також доведеться відновити шестиденне навчання. 12-річний термін навчання унормував навчальне навантаження для дітей внаслідок запровадження п’ятиденного навчального тижня, що позитивно позначається на здоров’ї школярів. В старшій школі доведеться скасувати профільне навчання, а отже, дітям, тобто в 10-12-х класах, важче буде обрати майбутню професію.
Плюси 12-річки в міністерстві вбачають у профільності старшої школи, п’ятиденці та навчальній програмі, яка, на його думку, високоякісно та ррунтовно готує до вступу до ВНЗ.
“Модель 12-річної школи відповідає загальноприйнятим у світі термінам здобуття середньої освіти та зумовлена входженням України у світовий освітній простір. 12-річна школа — економічно доцільна й ефективна форма зайнятості молоді 17-18 річного віку, яка в умовах конкуренції на ринку праці далеко не завжди може знайти роботу”, — переконані в міністерстві.
Отож колегія Міністерства освіти і науки України не підтримала проекту закону як такого, що може відкинути українську освіту на десятки років назад, та закликала народних депутатів України не допустити руйнування української освіти.
Начальник управління освіти і науки Івано-Франківської ОДА Зінаїда Болюк теж висловила свою точку зору щодо тривалості шкільного навчання: “На початках я була проти 12-річного навчання. Проте моя думка змінилася, адже цей перехід дав змогу розвантажити навчальний процес, а старші класи отримають профільну підготовку. Я б радила, щоб кожен займався своєю роботою, а фахівці від освіти — реформуванням цієї галузі. Треба повільно і мудро еволюціонувати до світу. Не варто робити крок вперед, а два назад. Ми, освітяни, наполягатимемо на тому, щоб прогресивні реформи відбулися”.
Очевидним є, що реформи слід проводити послідовно, подумавши передусім про учнів, які вже втомилися від частих експериментів, і наповнювати освіту високоякісними знаннями, а не кількісними нововведеннями.
Коли верстався номер: Верховна Рада відмовилася скоротити термін навчання дітей у загальноосвітніх навчальних закладах до 10 років. Крім того, парламент відмовився перерозподіляти години навчання та встановити, що навчання в школах діти починатимуть із семи років.
Автор: Ольга МОНЧУК, Газета “Галичина”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|