70-річний спортсмен-ветеран Іван Файчак з Івано-Франківська здобув перемогу у бігу на 60 метрів з бар’єрами та зі стрибків у довжину та висоту на чемпіонаті України серед ветеранів. Тепер він представлятиме Україну на світовій арені під час чемпіонату з легкої атлетики у Канаді, що відбуватиметься 1-6 березня. Пан Файчак є провідним спортсменом в країні серед ветеранів легкої атлетики. Він здобув золоту нагороду Чемпіонату Європи із зимового п’ятиборства, є призером Чемпіонату Європи зі стрибків у довжину.
Спортивні задатки людини, на думку Івана Ільковича, формуються ще при зачатті. Коли з боку матері та батька здорова родина, або як тепер кажуть, чисті та міцні гени, то й маля буде здоровим, а далі – справа виховання і бажання бути першим. Змалечку ніяких спортивних тренувань у прикарпатського чемпіона світу не було. “Я займався народною фізкультурою, – усміхаючись, розповідає “Експресу” про свої перші кроки до високих нагород пан Файчак. – З часу, коли себе пам’ятаю я постійно був у русі. З дитинства допомагав батькам, потім ганяв м’яча, бігав, стрибав. Сьогодні, на жаль, діти мало рухаються”.
Для тог, аби і в поважному віці залишатися у добрій фізичній формі, прикарпатський чемпіон легкоатлет розробив власну систему. І першим її постулатом є рух з дитинства. Це не обов’язково мають бути спортивні заняття. Звісно, якщо дитина має схильність до певного виду спорту, то батькам варто це розвивати. Ймовірно, згодом хлопчик чи дівчинка і не стануть спортсменами, не матимуть нагород, але закладена з юних років дисципліна, бажання перемагати, добра фізична форма, допомагатиме у житті долати труднощі.
Сам Іван Файчак легкою атлетикою серйозно почав займатися в армії, де він можна сказати випадково став призером чемпіонату усіх частин військ хімічного захисту ще тоді Радянського Союзу. Здібного хлопця помітили викладачі львівського інституту фізкультури та запропонували йому поступити до вузу. Там здібний юнак виконав норму кандидата в майстри спорту і розпочав довгу викладацьку діяльність у різних навчальних закладах Прикарпаття. Сьогодні Іван Ількович, навіть не зважаючи на щільний графік тренувань та поїздок по світу, не покидає студентів. Він викладач фізкультури в івано-франківському Національному технічному університеті нафти і газу.
Велике натхнення чемпіону поважного віку додають студенти, з якими він не тільки проводить заняття, але й щодня наголошує на здоровому способі життя, розповідає про країни, де побував. Молодь вболіває за свого викладача. На кожне змагання юнаки та юнки йому “настанову” обов’язково привезти чергову нагороду. “Ну хіба я можу підвести їх, – усміхається Іван Ількович. – Як правило, це тренери і викладачі вболівають за молодих, а в мене, бачите, навпаки”.
Серед улюблених видів легкої атлетики, Іван Ількович надає перевагу стрибкам у довжину, бігу з бар’єрами, а з п’ятиборства бігу 60 метрів з бар’єрами, стрибкам в довжину, висоту, штовханню ядра, та бігу на кілометрову дистанцію. Між парами Іван Ількович тренується, чим показує добрий приклад. Часто студенти приходять подивитися на викладача, який у свої 70 ще заткне за пояс сорокарічного спортсмена. Згодом й самі кидають курити й вживати алкоголь та прямують до спортзалу, бажаючи, аби в до старості залишатися здоровим і підтягнутим та забути про відвідування аптек. Енергетика молоді є другим фактором системи тренувань пан Файчака.
Важливим є аутотренінг, під час якого він налаштовує себе на перемогу. А ще перед змаганнями Іван Ількович може подумки, або й вголос поспівати козацьких, стрілецьких та упівських пісень Як стверджує чемпіон, в них закладено бойовий дух, який надихає його до перемоги. У цих словах, мелодії та ритмі закладена така енергія, що здатна стіни проломити. А ще, напевно, під час співу сила предків та козацьке коріння в спортсменові починає нуртувати. Налаштовує на перемогу й щоденне спілкування з Богом: молитва і церковні співи. Вони, на думку пана Файчака, дозволяють заспокоїти та привести в порядок всі системи організму, оберігати їх від хвороб.
Велику роль відіграє й патріотизм. “Надзвичайно приємно сходити на п’єдестал, коли звучить гімн України, коли тисячі людей, присутніх на змаганнях, віддають шану твоїй країні, – мовить Іван Ількович. – Тоді відчуваю себе частинкою великого народу і нації”. Щодо поразок, то під час них легкоатлет не опускає руки, адже мало є таких спортсменів, які б не програвали. Тоді варто спокійно аналізувати помилки, аби не допустити їх під час наступних змагань. Можливості своїх майбутніх суперників при карпатець аналізує, вивчаючи по Інтернету результати їхніх виступів. Та чи не найбільшою підтримкою для Івана Файчака є його родина та друзі, які вже перемоги на Чемпіонаті світу.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, “Експрес”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|