Канада має найвільнішу економіку в Північній Америці.
Сполучені Штати відстають від головних конкурентів на глобальному ринку, згідно з Індексом економічної свободи за 2010 рік, який нині оприлюднили Heritage Foundation і The Wall Street Journal. Цього року з 20 найбільших економік світу США зазнали найбільшого падіння економічної свободи. Загальний показник США знизився з 80,7 до 78 балів.
США відстали на багатьох фронтах. Їхні оцінки знизилися в 7 з 10 категорій економічної свободи. Особливо суттєві втрати у сферах фінансової та монетарної свободи і прав власності. Причиною падіння оцінок є інтервенції федерального уряду у відповідь на фінансову й економічну кризи останніх двох років, які включали політично вмотивовані регуляторні зміни, протекціоністські обмеження торгівлі, великі видатки в рамках плану фіскального стимулювання і порятунок шляхом націоналізації фінансових і автомобілебудівних корпорацій, які вважали “надто великими, щоб вони збанкрутували”. Ця політика спричинила скорочення робочих місць, не сприяла підприємництву і залишила Америку з безпрецедентним дефіцитом бюджету.
У всесвітньо відомому рейтингу економічної свободи США впали на восьме місце з шостого. Канада зараз перебуває вище від США й має найвільнішу економіку в Північній Америці. Що тривожніше, вперше в 16-річній історії Індексу США випали з елітарної групи країн, які визначено як “економічно вільні” за об’єктивними показниками. Чотири азійсько-тихоокеанські економіки перебувають на вершині світового рейтингу. Гонконг стоїть на першому місці протягом 16 років поспіль, за ним Сінгапур, Австралія і Нова Зеландія. Кожен регіон світу має принаймні одну країну серед тих, кого вважають “вільними” або “переважно вільними”.
Деякі країни, зокрема Великобританія та Китай, за американським прикладом скоротили економічну свободу. Але багато інших – такі як Польща, Південна Корея, Мексика, Японія, Німеччина і навіть Франція — зберегли або розширили економічну свободу, незважаючи на глобальну кризу. Ігноруючи тиск рецесії, ці освічені нації продовжили лібералізувати свої економіки, даючи підприємцям і споживачам більшу свободу. Як наслідок, середній показник Індексу економічної свободи для світу загалом знизився за цей рік лише на 0,1 бала. Вісімдесят одна країна зі 179 отримала вищі оцінки, ніж 2009 року.
Ці тенденції важливі, тому що дослідження за дослідженням вказують на сильну кореляцію між економічною свободою і процвітанням. Громадяни економічно вільніших країн мають у середньому набагато вищі доходи на душу населення, ніж ті, що живуть у менш вільних економіках. Економічна свобода також має позитивний вплив на загальну якість життя, політичні та соціальні умови, навіть на захист довкілля. Можливо, найважливіше у ці важкі часи те, що дані Індексу вказують, що вільніші економіки набагато краще справляються зі зменшенням бідності, ніж жорсткіше регульовані економіки.
Державний сектор не може дорівнятися за життєздатністю до приватного сектору в питанні сприяння зростанню. Уряди, навіть ті, які обіцяють зміни, перш за все, є агентами статус-кво. Вони часто відображають погляди та потреби тих, хто вже має політичну або економічну владу. Навіть у демократичних країнах є свої групові інтереси. Реальні зміни, проте, можуть відбутися, коли люди чи компанії з-поза меж істеблішменту мають свободу випробовувати нові речі: нові виробничі процеси, нові технології і нові методи організації працівників і капіталу.
Нині звично таврувати простачками або ідеологами тих, хто висловлюється на користь вільного ринку або капіталізму. Чесна оцінка вказує на інше. Економічна свобода, втілена в Індексі економічної свободи – це філософія, яка відкидає економічні догми, захищаючи натомість різноманітність, яка існує, коли підприємці можуть обирати власні шляхи до процвітання.
Урок минулих кількох років полягає в тому, що битва за свободу вимагає постійної пильності. Президент Обама заявляє, що воліє сприяти процвітанню, захисту довкілля, зменшенню бідності і доступнішій охороні здоров’я. Іронія в тому, що його економічні пропозиції послідовно ігнорують або навіть підривають єдину систему – вільне підприємництво, яка передусім здатна досягти цих цілей.
Колись квітуча економіка Америки тепер ледве повзе вперед. Американці заслуговують на краще, і вони можуть досягти його – тільки-но вони змінять курс і почнуть здобувати економічну свободу, яка зробила Америку найуспішнішою країною світу.
Автор: Террі Міллер [Terry Miller] – директор Центру міжнародної торгівлі і економічної теорії в Heritage Foundation
Назва оригіналу: The U.S. Isn’t as Free as It Used to Be
Джерело: The Wall Street Journal Europe, 20.01.2010
Зреферував: Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|