Півтори мільйони доларів виділить наступного року Республіка Польща для великого проекту, будівництва що реалізуватиметься на Прикарпатті.
За словами Яна Маліцького, директора Студій Східної Європи Варшавського університету та координатора проекту з польського боку, новація складатиметься з двох частин. Перша — це будівництво Міжнародного центру зустрічей української та польської молоді у селі Микуличин, друга — відновлення обсерваторії на горі Піп Іван. З нагоди обговорення деталей проекту представники влади і наукових кіл України та Польщі днями зустрілися у курортному містечку Яремче, що на Івано-Франківщині.
Молодіжний центр організують на базі спортивно-оздоровчого комплексу “Смерічка” Прикарпатського Національного університету імені Василя Стефаника. Для цього було виділено один гектар землі та закладено наріжний камінь. “Подібні будинки зустрічей уже є в Європі, — мовить керівник польської делегації, держсекретар канцелярії Президента Республіки Польща Маріуш Хандзлік. — А про майбутню споруду зокрема говорили Президенти Польщі та України під час спільної зустрічі в резиденції українського керівника в Гуті, що, до речі, також знаходиться на Прикарпатті. Адже зустрічі молоді є особливо важливими, бо саме вона є запорукою теперішніх та майбутніх добрих відносин між нашими країнами”.
Для будівництва майбутньої споруди у Польщі було оголошено конкурс, на який подано 18 проектів молодих архітекторів сусідньої країни. Наступним етапом стане підбиття у Варшавській політехніці попередніх підсумків творчих змагань.
Друга частина новації — відновлення колишньої астрономо-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван, що у Верховинському районі Івано-Франківщини, яку в нас ще називають Білим слоном. Ще у 1938 році вона була споруджена для Варшавського університету. Згодом обсерваторія була забута та почала поступово руйнувалася. Численні туристи, яких ніколи тут не бракувало, буквально розбирали її по камінчику.
“Цю споруду я побачив давно, і вона мені видалася фантастичною, — розповідає Ян Маліцький, директор Студій Східної Європи Варшавського університету, кординатор проекту з польської сторони. — У Польщі досі Гуцульщина є чимось міфічним і казковим, а така далека обсерваторія, схожа на казковий шотландський замок, це щось неймовірне!”.
Проте Білий Слон діятиме як навчальний центр для студентів. “Відновлювати обсерваторію для наукових та практичних застосувань, — продовжує пан Каліцький немає сенсу, адже повітря в Європі зараз настільки задимлене, що ні про які метеорологічні прогнози із Чорногірського хребта говорити не можна. Наразі Варшавський університет вже має добротну обсерваторію в південноамериканських Андах, а споруду на Попі Івані натомість можна використати для навчання майбутніх метеорологів таз туристичною метою”.
За словами Ігоря Ципенди проректора Прикарпатського національного університету з міжнародних відносин, усі сподіваються на залучення коштів з Євросоюзу у рамках транскордонної співпраці для масштабних та добрих починань. Адже наразі в Україні нічого подібного немає. Для голови івано-франківської обласної ради Ігоря Олійника важливим є євроінтеграційний напрям новації та екологічна складова. Адже проект, переконаний керівник, буде допомагати збереженню природи Карпатського регіону.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, “Експрес”
Фото Мирослава Ровіцького: представники України та Польщі закладають наріжний камінь під будівництво центру
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|