Вітчизняні супермаркети за рівнем сервісу відстають від європейських, кажуть експерти. Порівняно з ними їх можна умовно оцінити на “трієчку”. Але навіть з-поміж таких знайшли “відмінників” і “четвірочників”.
Експерти дослідили 81 супермаркет 25 торгових марок у 8-ми містах України: Київ, Вінниця, Полтава, Хмельницький, Одеса, Луганськ, Алчевськ та Єнакієве.
Досліджували за 20-ма критеріями. За 5-бальною шкалою.
Жодна мережа не отримала 100 балів. Найбільше – 93 бала набрала мережа “Мегамаркет” (обидва дослідних магазини перебувають в Києві) та луганський “Техностандарт” - 84 бали.
Дослідити усі магазини мереж було неможливо. 10 мереж були представлені одним магазином, інші 15 – від 2 до 11 магазинів. Вираховувався середній показник по мережі.
Загалом тільки 7 мереж отримали “відмінно”, це “Амстор”, “Велика Кишеня”, “Грош”, “Мандарин”, “Мегамаркет”, “Таврія-В” і “Техностандарт”. 16 супермаркетів отримали оцінку “добре”: “Абсолют”, “Авеста”, “АТБ-маркет”, “Ашан”, “Брусниця”, “Варшава”, “Вопак”, “Метро”, “Наш квартал”, “Парус”, “Полтава”, “Сельпо”, “Фуршет”, “Фора”, “Еко-маркет” та Billa. Двом мережам поставили “трійку”- полтавському “Полагросервісу” і вінницькій “Короні”.
Псують картину відсутність пандусів для інвалідних і дитячих візків, дитячих кімнат, кас для покупців одного-двох товарів, контрольних ваг, сайту супермаркету, де можна замовити товари додому. А також відсутність туалетів.
“У нас про це чомусь не прийнято говорити. Але відсутність туалетів у супермаркетах ускладнює людям життя і робить здійснення покупок в магазині достатньо складним і некомфортним процесом”, - каже Наталія Бородачова , провідний експерт з питань захисту прав споживачів спільного проекту “Спільнота споживачів та громадські об’єднання”.
Аби туалети з’явились - це треба зробити обов’язковою умовою в санітарних правилах – додає Клавдія Максименко, керівник проекту ЄС-ПРООН “Спільнота споживачів та громадські об’єднання” (
CSCN ). “За кордоном ви не побачите жодного супермаркету без туалета. Коли з іноземцями говориш і питаєш, що їх найбільше вразило, то вони як один кажуть: туалети. Якщо ми чекаємо Євро 2012 і хочемо розвивати в’їздний туризм , то задля цього треба забезпечити нормальну інфраструктуру”.
Щодо кас для одного-двох товарів, то в наших супермаркетах вони теж майже відсутні. Людина , яка забігла за кілограмом цукру, має вистояти довжелезну чергу. За кордоном є спеціальні каси для таких покупців.
Не має у багатьох мереж і дисконтних карток. “Їх можна запровадити для окремих категорій людей. Наприклад для пенсіонерів. І вказати час коли для них діють знижки. Наприклад тоді, коли найменший наплив покупців. Це дозволить у час-пік розвантажити каси, оскільки покупців розведуть у часі”, - каже Ніна Кильдій, Керівник експертно-аналітичного відділу Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз “ТЕСТ”.
Експерти дослідили і наявність додаткових послуг: розташування поряд аптечних кіосків, пунктів обміну та зупинок громадського транспорту валюти, продаж поповнення для телефонів та живих квітів. Більшість послуг – були відсутні.
“Супермаркет - це не лише магазин, а це комплекс, який містить ще додатково магазинчики чи відділи і для людей. Якщо людині терміново треба обміняти валюту чи поповнити рахунок телефону, вона повинна мати таку можливість. А не витрачати час на пошуки. На жаль, біля багатьох маркетів задовольнити у цьому потребу не можливо, - каже Ніна Кильдій, Керівник експертно-аналітичного відділу Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз “ТЕСТ”.
Цьогорічне дослідження проводили спільний проект ЄС-ПРООН “Спільнота споживачів та громадські об’єднання” та науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз “ТЕСТ”. Пробандами-дослідниками виступали активісти громадських об’єднань споживачів, включаючи студентів вищих навчальних закладів. Завдання для пробандів не включало придбання цілого візку товарів, а лише необхідне для власних поточних потреб.
“Рівень якості послуг супермаркетів мав би бути вище, якби їхні керівники більше цікавилися попитом та очікуваннями споживачів. Організатори роботи супермаркетів в Україні мають численні незадіяні ресурси для підвищення рівня обслуговування клієнтів і для покращення ситуації повинні керуватися сучасними потребами споживачів, вивчати та задовольняти ринковий попит. Взірцем можуть стати світові та європейські стандарти надання послуг покупцям”, - сказала Ніна Кильдій, керівник експертно-аналітичного відділу Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз “ТЕСТ”.
Торік експерти досліджували рівень задоволеності українців сервісом у магазинах. Він виявився вищим навіть ніж у Європейських державах. Хоча сервіс суттєво відстає. Фахівці пояснюють: в українців просто нижчий рівень очікувань від торгових мереж, ніж у європейців,
повідомляє Український Бізнес Ресурс.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|