Здавалося, що ще тільки вчора було тепло, сонячно і ми намагалися якнайлегше одягнутися, щоб наше тіло “дихало”. А сьогодні нас зустрічають холодні ранки, вітер, дощі, приморозки. Перепади температури повітря, різниця температур у приміщенні і надворі, невідповідний гардероб — у багатьох людей це спричиняє застудні захворювання. Причиною їх є зниження опірності організму до вірусів, бактерій та інших хвороботворних чинників довкілля, тобто — ослаблений імунітет.
Імунітет — це складна система організму, яка здатна захищати його від проникнення інфекційних збудників, припиняти їх життєдіяльність та розмноження, знешкоджувати токсини, які ними виділяються, та їх самих. При доброму імунітеті знешкоджуються і видозмінені, атипові клітини власного організму, які з’являються внаслідок “поломки” на генетичному рівні. При міцному імунітеті також створюються несприятливі умови для життєдіяльності і розмноження кишкових та тканинних паразитів.
До органів імунної системи входить кістковий мозок, вилочкова залоза (тимус), селезінка, лімфатичні вузли і судини. Ці органи продукують різні типи імунних клітин (лімфоцити, макрофаги, фагоцити), а також специфічні складні речовини білкової будови (інтерферони, інтрекініни, цитокініни), їх недостатня кількість або функціональна недостатність виникає при певному збої в роботі будь-якої ланки цієї системи і робить наш організм вразливим до інфекційного зараження.
Які ж фактори можуть призвести до ослаблення активності імунної системи?
Їх є декілька. Гострі, хронічні стресові ситуації. На жаль, ми не в силі уникнути гострих стресових реакцій, які супроводжуються одноразовим викидом великої кількості гормональних біологічно-активних речовин, які негативно впливають на нервову та ендокринну систему, гомеостаз нашого організму. Потрібен певний час для утилізації цих гормонів стресу.
Куріння. Тютюновий дим ослаблює функціональну здатність макрофагів, руйнує вітамін С і бетакаротин, які захищають організм від інфекційних збудників. Тому курці частіше хворіють на гострі респіраторні інфекції, пневмонію, бронхіти, туберкульоз та рак легень.
Алкоголь. Якщо натуральні виноградні вина (особливо червоні) в невеликій кількості стимулюють імунітет, то у великій кількості, частому вживанні (особливо міцних напоїв) пригнічується продукування лімфоцитів, макрофагів та інших захисників організму.
Ліки. Як це не дивно, але необґрунтоване вживання деяких ліків призводить до зниження імунозахисних сил організму. Зокрема, це стосується антибіотиків.
Незбалансоване харчування. Для нормальної життєдіяльності організму, правильного функціонування органів і систем харчовий раціон має бути збалансований і містити потрібну кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, макро- та мікроелементів, води.
Несприятливе довкілля. В останні роки слід відзначити погіршення екологічної обстановки як в державі, так і в нашому регіоні. Забруднене повітря, овочі та фрукти, м’ясо тварин, птиці (гормон росту) — все це негативно впливає на імунну систему. При виробництві продуктів харчування до їх складу включаються консерванти, барвники, ароматизатори, смакові підсилювачі, стабілізатори, які не є корисними, не виводяться з організму й осідають в печінці, нирках, кістковому мозку, змінюють перебіг біохімічних процесів в тканинах на клітинному рівні. В останні роки в наше життя прийшло багато нових технологій із застосуванням іонізуючого та електромагнітного випромінювання (виробниче обладнання, оргтехніка), що теж має згубний вплив на органи імунної системи. До речі, надлишкова інсоляція (тривале засмагання на пляжах, неконтрольоване перебування в соляріях) також ослаблює наш імунозахист.
Пам’ятайте, що про імунітет треба думати заздалегідь, а не під час хвороби. В цей період допомогти імунітету можуть вітамінні препарати, харчування їжею з достатньою кількістю білку. Не забувайте, що імунітет, як роботяга на важкому виробництві, теж має щорічну відпустку. Ця відпустка, як правило, збігається з нашою з вами — літній період. Тож не варто його в цей час особливо турбувати, а лише допомогти йому й оберігатися від кишкових інфекцій і літніх простуд.
Автор: Мирослав КАРХУТ, районний терапевт
Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|