Линуть величні пісні зі степів України, їх підхоплюють волинські дівчата зі веселими танцями, а далі - мелодії з Буковини, Закарпаття, Івано-Франківщини. До них вплітаються співи закордону, українські мелодії чути з далекого Маямі, з-за океану. І там живуть нащадки українців. Линуть над прикарпатським небом і польські мелодії.
Аж з-над Балтики приїхали в Україну кашуби, представники одного з польських етносів. Тріпочуть стрічки, риплять червоні чоботи, виблискують павині пір’я на віночках гуцулочок. Починається “Родослав” - ІІІ Міжнародний фольклорний фестиваль, що зібрав на вихідних кілька сотень гостей та учасників величного мистецького дійства.
“Через кілька літ перерви ми дуже хотіли, аби відродився наш “Родослав”, - розповідає Коломия ВЕБ Порталу начальник обласного управління культури Володимир Федорак. - Ми ретельно готувалися до цього дійства, і навіть незважаючи на кризу вирішили таки провести цей фестиваль. Старалися, аби все було якнайкраще, аби нашим гостям з України та закордону показати усю мистецьку й етнографічну палітру Івано-Франківщини, ну і, звісно, подивитися на все розмаїття фольклорної України, переглянути виступи закордонних колективів”.
Фестиваль розпочався 25 вересня науково-практичною конференцією, що була присвячена питанням збереження етнографічної спадщини, яка відбулася в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. А наступного дня, в суботу, різнобарвні колони мистецьких колективів урочистим маршем вирушили від площі перед пам’ятником Івана Франка до Вічевого майдану.
“Прикарпаття вітає Луганщину!”, “Здорові були, запорізькі козаки!”, “Сердечно вітаємо гостей з Польщі”,—чулися вигуки прикарпатців, які стояли по обидва боки центральної вулиці, зустрічаючи гостей. А на Вічевому майдані на артистів й аматорів чекала святково прибрана сцена та благословення священнослужителів, і якого розпочався “Родослав”. “Ви такі гарні, як веселка в раю, що спустилася із небес на землю, як жива вервиця молитви до Господа!”, - захоплено сказав, вітаючи гостей, правлячий Архієрей Івано-Франківської єпархії УГКЦ, Володимир Війтишин.
Не приховували свого задоволення від зустрічі з Прикарпаттям, масштабів фестивалю та гуцульської щирості й закордонні гості. “Наш колектив не вперше в Україні, - розповідає Ірена Кульвіковська, керівник кашубського ансамблю пісні і танцю “Сєраковіце” з Польщі. - Ми не вперше в Україні, але щоразу зачудовані вашою щирістю, добротою та великими гарячими серцями українців”.
За словами польським гостей, у їхній балтійській місцевості живуть кашуби-давній етнос, яки має свою мову, традиції, звичаї. Усе це ретельно бережуть і в школах, і навіть в органах місцевого самоврядування не цураються кашубської мови. В Україну кашуби привезли своєрідну “родзинку”: рибацькі пісні й танці, адже там, де вони мешкають, завжди процвітав рибацький промисел.
Колектив має добрих приятелів у Львові. Там вони вже кілька раз приїжджали до учасників ансамблю “Писанка”. На Прикарпатті кашуби вперше. Окрім виступу на “Родославі”, польські гості тішили співами й танцями мешканців села Узин Тисменицького району.
Зачаровані фестивалем і учасники духового оркестру з маленького села Боркі Вєлькі що неподалік міста Олєсно Опольського повіту. Хлопці й дівчата із сусідньої країни кажуть, що у них вже ніхто й достеменно не пам’ятає, коли виник оркестр, адже ще в монастирській хроніці записано, що колектив існував у 1905 році, проте, очевидно, він діяв і раніше. Зараз у колективі зібралися непрофесійні музиканти. Є серед духовиків перукар, фермер, бізнесмен, столяр, вчитель, студенти та школярі.
“Грати в оркестрі - це вже наша, можна сказати, сімейна традиція, - розповідає Коломия ВЕБ Порталу Станіслав Белка, віце-староста повіту Олєсно. - Адже у колективі часто збираються родинами. Можливо, будемо мати й подружжя, адже дівчат тут вдосталь. Колись в духовому оркестрі грали тільки чоловіки, але зараз прекрасних панночок не бракує”.
За словами пана Белкі, їхній повіт протягом семи років приятелює з Богородчанами. Ось і тепер вони зупинилися у своїх друзів. У підгірському краї вони чуються як вдома. Мешканці Ополє настільки були вражені фестивалем, що фотографували усі яскраві костюми та дякували організаторам за чудове дійство та неймовірні враження.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|