27 вересня усі християни святкують свято Воздвиження чесного хреста. За народними повір’ями на Гуцульщині у цей день на Писаний Камінь сповзаються всі гадюки перед зимуванням на нараду-звіт. А перед тим залишають біля каменя свою літню шкіру. Ця шкіра є цінною знахідкою для місцевих народних цілителів, адже використовують її під час приготування багатьох ліків.
Між селами Буківець, Білоберезка, Устеріки і Ясенів Косівського та Верховинського району, що на Івано-Франківщині, на горі є велика скала – Писаний Камінь. Правильної форми обтесана величезна брила завжди була фундаментом для творчої уяви всіх, хто приходив дивитися на це чудо природи. Особливо, місцевого населення.
“З тою скалою пов’язано багато легенд і переказів, складених як гуцулами, так і туристами, – розповідає місцева жителька села Буківець Калина Лесюк. – Одна з них говорить, що коли Карпати тільки-но почали рости, чи з землі, чи з води вийшли велети – ясноволосі синьоокі титани. Росли вони нібито разом із горами, сили набиралися. Може від них і пішли безстрашні гуцули.
Одного разу навесні заграв їхній ватажок на трембіті – зібрав усіх братів своїх. Великий володар прощався з життям і з братами. Винесли велетні померлого короля на гору, домовину його кам’яну ближче до неба поклали (ця брила і є Писаним Каменем). А сокирами своїми вирубали на ній обереги”.
За іншою легендою, той велетенський камінь на своїх плечах з гори Піп Іван приніс ватажок опришків Довбуш. Аби ніхто не зміг дістатися до його схованих скарбів, він привалив їх тою брилою. Щоб камінь був гладкий, Довбуш обтесав його, а знизу видовбав зимарку-печеру, де ночував з опришками.
Багато людей ходило до того Писаного Каменя шукати скарби Довбушеві. А от місцеві чародійки та мольфари на християнське свято Воздвиження Чесного Хреста, чи як називають його в народі Здвиження, ходять сюди збирати зміїні шкіри. Цього дня, за народними віруваннями, гадюки і ящірки сповзаються на Писаний Камінь, проводять ради-звіти, і прямують до казкової країни Вирію на зимівлю. А перед тим скидають свою літню одежу, яка і є складником для зілля і ліків багатьох ворожбитів.
На Гуцульщині навіть є окрема назва для людей, які знаються зі зміями та застосовують шкіру й отруту цих дивних тварин, існування яких завжди було оповите таємницею, в своїх ліках. “Гадєр” (чоловік) або “гадєрка” (жінка) знають спеціальні заклинання та рецепти. Їх поважають і навіть бояться, аби не “накликати на себе біду”.
Спілкуватися з такими людьми вкрай важко. Адже свої знання передавати першому зустрічному зовсім не хочуть. Володіючи “зміїною” мудрістю, вони є і добрими психологами. Можуть навіть “чемно попросити” зі своєї хати, якщо бачать в очах відвідувача обман.
Приблизно так повівся і відомий на всю округу мольфар Михайло Нечай з Ясенова Верховинського району. Сказав, що секретів своїх розпорошувати не збирається. І взагалі, не за лікуванням я прийшла до нього, а вивідати його таємниці. От тільки проговорився похапцем, що шкіру змій таки застосовує з лікувальною метою. Дуже помічна вона є на “підвіяні” та “підчеплені”, тобто алергічні й венеричні хвороби. Особливий має він рецепт від псоріазу, яку називає “трояндою диявола”. Довго мудрував над тим рецептом, але жоден лікар не може так вилікувати від цієї напасті, як він.
І ще сказав, що карпатські змії дуже мудрі і мирні істоти. Ніколи не нападуть і не вкусять людину, хіба з метою самооборони. У більшості випадків вони просто тікають і ховаються десь у кущах.
А от якщо змія вже вкусить, то на цю біду є особливі замовляння, у більшості з яких змію називають Євою або Софією. Існують, звичайно, спеціальні медичні сироватки чи уколи, але де ж їх взяти у горах, в лиху годину? Тому гуцули вірять, що замовляння допомагають.
До важливих свят гірські жителі обкурюють худобу припаленою шкіркою зі змії. І вірять, що якщо в садибі водяться гадюки, то корови дають гарне молоко, – тобто жодне чаклунство не може його зіпсувати чи відібрати. Таку гадюку ні в якому випадку не можна кривдити. Адже існує ще одне повір’я: якщо скривдиш гадюку, це може спричинити смерть власної матері.
“Старі люди говорять: “Не бий гадину, бо ти умре мама рідна”, – каже пані Калина. – А ще вірять, що на Воздвиження цариця змій, старша над гадюками, збирає весь свій рід та заказує іншим зміям, аби нікого не кусали, навіть худобу. Розпитує, як вони провели літо і карає тих, що вкусили когось. За такий вчинок винуватиця позбавляється права йти зимувати зі всіма, а мусить замерзати в люті морози”.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|