За даними НБУ, за 8 місяців поточного року доходи банків від торгових операцій (купівля-продаж валюти і цінних паперів) склали 2,23 млрд. грн. З цієї суми вітчизняні фінустанови заробили за два останні літні місяці: липень - 457 млн. грн., серпень - 463 млн. грн.
Стрімке зростання доходів банків від купівлі-продажу валюти викликано в основному двома чинниками. По-перше, значним збільшенням попиту на долар з боку населення, що призвело до зростання обсягів продажу валюти. По-друге, через подорожчання долара в липні-серпні банки змогли більше заробити на курсовій різниці.
У липні почався черговий виток девальвації гривні - за місяць долар подорожчав на міжбанку на 3,5% - до 8 грн/$. “В Україні вже традиційною стала ситуація, що як тільки курс долара починає істотно коливатися, фізособи починають активно скуповувати або розпродавати валюту. Це призводить до зростання обсягу операцій на готівковому ринку і, відповідно, збільшення заробітку банків на валютно-обмінні операції”, - пояснює аналітик інвесткомпанії Тройка Діалог Україна Євген Гребенюк. На думку експерта, вітчизняний бізнес не так гостро реагує на курсові стрибки, оскільки обмежений у вільних коштах.
Статистика підтверджує такі припущення: обсяг валюти, проданої банками на готівковому ринку, у липні в порівнянні з червнем зріс в 1,5 рази - до $ 2,54 млрд. Водночас, обсяг торгів на міжбанку за цей же період зріс лише на 14% - до $ 12,2 млрд, зазначає Дело.
У серпні тенденція збереглася. Долар подорожчав за місяць ще на 6,2% - до 8,5 грн/$, населення продовжило активно скуповувати долари та євро, конвертувавши в інвалюту ще $ 2,1 млрд. Обсяг торгів на міжбанку скоротився на 10% - до $ 10,9 млрд.
Як повідомляє видання, можна припустити, що найбільші доходи від валютно-обмінних операцій отримали фінустанови, які є основними гравцями готівкового валютного ринку. За оцінкою Євгена Гребенюка, це найбільші недержавні банки - ПриватБанк, Райффайзен Банк Україна та Укрсиббанк.
Додатково збільшити свої доходи банки змогли за рахунок збільшення різниці між курсом купівлі та продажу валюти. “Якщо на спокійному валютному ринку банк, наприклад, купує долари за 8 грн., то продавати він їх буде по 8,10 грн/$. Але в умовах стрімкої девальвації банк може куплений за 8 грн. долар продати через тиждень і по 8,50 і по 8,70 грн/$, що звичайно ж, відображається на зростанні банківських доходів від валютно-обмінних операцій”, - пояснює заступник голови правління банку Фінанси й Кредит Ігор Львов.
Крім збільшення курсової різниці, додатковий дохід банкам допоміг отримати Нацбанк. “На початку липня НБУ провів кілька інтервенцій долара без обмежень за курсом, близьким до 7,65 грн./$, на загальну суму понад $ 500 млн. У кінцевому підсумку більшу частину цієї валюти банки продали своїм клієнтам дорожче 7,90 грн/ $”, - розповідає казначей одного з вітчизняних банків.
Більше того, в серпні регулятор провів експеримент, в ході якого продав $ 262 млн. для потреб готівкового ринку. Комерційні банки гарантовано заробили на цьому понад 40 млн. грн. (банки могли продавати цю валюту на 2% дорожче).
Зростання доходів від торговельних операцій не допомогло вітчизняній банківській системі вийти в плюси за підсумками серпня - сукупний прибуток українських банків у цьому місяці склав 2,1 млрд. грн.
Найбільш значною статтею витрат у фінустанов, як і раніше, залишаються відрахування в резерви - в серпні вони склали 5,7 млрд. грн. Всього ж за перші 8 місяців 2009 року негативний фінансовий результат банків склав 20,5 млрд. грн.
Доходи банків від торговельних операцій складаються з валютно-обмінних операцій та операцій з цінними паперами. За оцінками банкірів, зараз більше 90% в цій статті банківських доходів займають валютно-обмінні операції,
повідомляє Новинар.
Обговорити на
форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|