Польські урочистості з нагоди сімдесятих роковин початку Другої світової війни продемонстрували глибоку прірву між західною й офіційною російською інтерпретаціями історії. Навіть на Вестерпляте в Ґданську суперечливі промови вказували на конфлікт тлумачень, котрий згодом може перетворитися на політичну бомбу сповільненої дії.
І тут йдеться не про “увіковічену історичну відповідальність німців, яка відіграє головну роль у цьому питанні”, як зазначила Анґела Меркель у своїй зворушливій промові. У центр уваги публічних дебатів і оцінок потрапив пакт Гітлера-Сталіна від 23 серпня 1939 року разом з таємним протоколом до нього про поділ Центрально-Східної Європи. Якщо сказати це іншими словами: співпровина сталінського режиму в розв’язаній Гітлером світовій війні.
Російський лідер Дмітрій Медвєдєв охарактеризував західні закиди про спільну відповідальність обох диктаторів у розпалюванні війни як “цинічну брехню”. Він, як і Путін, наголосив, що Радянський Союз урятував мільйони людських життів і саму Європу. І справді, багато людей завдячують своїм життям успішному наступу Червоної Армії, зокрема і я, оскільки в середині січня 1945-го перебував у Будапешті.
Попри те, польський публіцист і прогресивний мислитель опозиції часів комуністичного режиму Адам Міхнік має рацію, відповідаючи на виступ Владіміра Путіна, про спільну боротьбу російського і польського народів проти Гітлера. “Для нас, як і для багатьох російських демократів, Сталін був злочинцем і агресором. Цей творець держави ГУЛАГ був цілком і повністю схожий на Гітлера”, – стверджує Міхнік.
Адже через 17 днів після німецької інвазії розпочався наступ радянської армії на Східну Польщу, а згодом – на держави Балтії.
На всіх окупованих територіях відбувалися масові депортації. За прямою вказівкою Сталіна 1940 року в Катині й інших місцях було розстріляно понад 20 тисяч польських офіцерів. Багато нового про передумови укладання та наслідки пакту Гітлера-Сталіна можна дізнатися в чудовому понад 300-сторінковому часописі Zeitschrift Osteuropa. Навіть про приховані й замовчувані деталі, як, наприклад, про те, що Гітлер і Сталін ушановували один одного (Сталін називав Гітлера “славним хлопцем”), як Вермахт і Червона Армія провели в окупованій Польщі спільний парад, як НКВС і гестапо зустрічалися, щоби скоординувати свої дії.
Багато з того, що відбувалося в період з 23 серпня 1939 року до 21 червня 1941 року, коли гітлерівська Німеччина була союзником сталінського режиму, нині, як і колись, залишається в Росії табу. Поляки марно очікували, що Путін у своїй ґданській промові пожалкує чи, тим паче, перепросить за пакт і його наслідки. Ніхто не почув пропозиції російського історика Владіміра Рижкова: “Якщо ми нарешті визнаємо, що сталінський режим був злочинним і засудимо його, то подвиг нашого народу виглядатиме ще величніше й благородніше”. Сталін, попри всю його демонізацію, був визволителем світу від жахіття гітлерівського панування, але водночас архітектором нової феодальної системи в Центральній і Східній Європі.
Автор: Пауль Лєндвай [Paul Lendvai]
Назва оригіналу: Hitler und Stalin
Джерело: Der Standard, 03.09.2009
Зреферував: Любко Петренко, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|