Цього року минуло 360 років з часу Збровіської битви та підписання угоди між повсталим шляхтичем та гетьманом України Богданом Хмельницьким та польським королем Яном Казимиром мирної угоди. Відбулося це у подільському містечку Зборові, нині Тернопільської області.
Історичні документи свідчать, що у часи повстання Богдана Хмельницького та постійного військового неспокою, коронні війська, не чекаючи на підмогу, рушили до подільського містечка. У цей час козаки та їхні на той час союзники татари були добре проінформовані про дії польського війська.
Навесні 1649 року року військо Богдана Хмельницького, що налічувало 50 тисяч осіб, разом з військом кримського хана Іслам-Гірея
II оточила фортецю Збараж. На допомогу місту в облозі прийшли польські війська під керівництвом короля Яна Казимира. Згодом, вже влітку, 15 серпня 1649 року українсько-татарські загони виявили поляків під час переправи королівського війська через річку Стрипа, атакували їх з фронту і тилу, а потім оточили. Згодом великий канцлер коронний Єжи Оссолінський розпочав перемовини з кримським ханом. А далі було укладено Зборівський мирний договір.
Кілька тижнів тому в Зборові відбулися великі історичні реконструкції битви. А провідні науковці, фахівці з історії та права, громадсько-політичні діячі провели в містечку “круглий стіл” на тему: “Зборівська угода — важливий крок до визнання незалежності Української держави”. Захід відбувся з ініціативи благодійного фонду “Україна — свята родина” за участю Інституту держави і права імені В. Корецького Національної академії наук України, Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України.
“Своїм завданням ми вважаємо не з’ясування того, хто переміг і хто програв, зокрема у Зборівській битві, а виявлення аргументів для об’єктивного висновку, що випливає зі Зборівської угоди. Отож ми бачимо, що Польща і Кримська Татарія, а далі й Туреччина, фактично та юридично визнали політико-державний суверенітет України”, — сказав президент фонду “Україна — свята родина”, Іван Матієшин.
Обговорюючи значення Зборівської угоди для формування української держави, директор Інституту держави і права імені В. Корецького НАНУ, доктор юридичних наук, професор, академік НАН України Юрій Шемшученко, виступив за покращення координації української та польської історичної науки для більш ширшого ознайомлення нашої молоді з цим актом і подіями, не дивлячись на різні погляди обох країн на події тих часів, які відбувалися в Україні. “У польських архівах на сьогоднішній день є дуже великий масив нормотворчого матеріалу, який не використовується нашими істориками і правознавцями. Я вважаю, що нам потрібна відповідна координація, бо в багатьох наукових питаннях ми маємо нормальні стосунки з Польщею. В контексті цього, варто було б, можливо, опрацювати спільну програму”.
“Наразі у Зборові з ініціативи українського козацтва встановлено пам’ятник примирення, де на трьох мовах: українській, польській і татарській написано: “Вічна пам’ять полеглим на тих полях в далекому 1649 році від вдячних нащадків за те, що вчать нас, тих, які живуть у третьому тисячолітті, як жити в мирі, злагоді та порозумінні”,- розповідає “Кур’єрові Галіційському молодий міський голова Зборова Василь Мартюк. –Що стосується добросусідства з поляками, то ми повинні пам’ятати про історію, але не витягати з її сховків те, що болить обом народам, анатомість треба будувати майбутнє”. Зараз місто ще не має польських партнерів та міст побратимів із сусідньої держави. Але ініціативний мер у пошуку. Зараз спеціально створюється сайт, на кількох мовах, аби розповіти світові про Зборів.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Зборів, “Kurier Galicyjski” для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|