У цьому переконували учасники презентації системи поводження з відходами, яка відбулася цього у Калуші.
Варіанти вирішення проблеми твердих побутових відходів калушанам представили Тетяна Блистів (комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу), Галина Кіорчева (гендиректор ТзОВ “Творче об’єднання “Сім”, представник європейських технологій в Україні), Ольга Павленко (виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації “Національний комітет контролю за діяльністю у сфері поводження з відходами”) та Іван Олексієвець (міністерство житлово-комунального господарства, член ради директорів корпорації “Укрспецтехнології”). Послухати гостей прийшли міський голова, його заступники, керівники комунальних підприємств, депутати міської ради.
Проблема поводження з побутовими відходами актуальна для всієї держави. Так, за словами представника міністерства, щороку в Україні утворюється 70 млн. кубічних метрів ТПВ, з року в рік зростає рівень життя, а, відтак, і обсяг побутових відходів. Ці відходи скупчуються на офіційних (їх є 4,5 тис.) і несанкціонованих (близько 11 тис.) сміттєзвалищах. Причому, 250 сміттєзвалищ на сьогодні переповнені, ще 1250 — не відповідають нормам екологічної безпеки. Одним словом, проблема сміття є актуальною, тож для країни життєво важливою є розробка стратегії її вирішення. Однозначно, зі сміттям щось потрібно робити.
За словами Івана Олексієвця, у нас є два сміттєпереробні заводи (у Києві і Дніпропетровську), обидва побудовані у 70-х роках минулого століття, працюють за старими технологіями і безпечність їх досить сумнівна. Робота над пошуком оптимальних технологій поводження з відходами триває не один десяток років, вивчався досвід багатьох країн, враховані плюси і мінуси кожного варіанта (вивчили понад 20 технологій, на даному етапі відібрали 4 найкращих для нас). Так, наприклад, сміттєпереробні заводи актуальні для великих міст, якщо такий завод побудувати у Калуші — доведеться спалювати сміття з цілого регіону.
Щодо роздільного збирання сміття, то тут також є плюси і мінуси. По-перше, зібране сміття потрібно досортовувати. По-друге, навіть там, де відбувається роздільний збір, сміття вивозиться однією машиною і часто потрапляє на один полігон. Крім того, ринок вторинної сировини в Україні розвинутий слабо, тож займатися цією справою підприємствам невигідно. Для вилучення цінної сировини і зменшення обсягу відходів можливе сортування сміття на спеціалізованих заводах, але відсортувати тут можна десь 15 відсотків відходів, решта є забрудненими, до того ж, як правило, працювати на сортувальних лініях ніхто не хоче.
Оптимальним варіантом вирішення проблеми сміття для таких невеликих міст, як Калуш, учасники презентації вважають мобільний сортувальний комплекс. Іван Олексієвець коротко описав технологію. Сміття звозиться на полігон, де механічно подрібнюється, електромагнітний сепаратор відбриє метал. Далі сміття потрапляє на механічний сепаратор і через сита відфільтровуються дрібні, нейтральні фракції (пісок, скло і т. д.), які можна використати для рекультивації полігону. Те, що залишилося, можна продати як паливо для ТЕЦ, цементних заводів.
Такий вид альтернативного палива є дешевим і затребуваним. Важливі переваги мобільного сортувального комплексу: в Калуші сміття взагалі не спалюється, потужність самої лінії можна розрахувати залежно від потреб міста і переробити як нове, так і вже накопичене на полігоні сміття, зменшивши його обсяг у 5-7 разів. Оскільки комплекс є мобільним, то він не потребує оформлення землі, проекту тощо. Ще одна перевага: зі сміттям не працюють люди.
Тож Калуш має шанс стати одним із міст, де запрацює цей пілотний проект. Умови співпраці можуть бути різними. Якщо є кошти і бажання, то комунальне підприємство може купити мобільний сортувальний комплекс, або цим займатимуться інвестори. Форма такої співпраці може бути різною і паралельно з переробкою фірма може зайнятися й вивезенням сміття. Загалом у Калуші непогані передумови для того, щоб увійти у цей проект: у нас встановлені сучасні євроконтейнери (як відзначив представник міністерства, одні з кращих і дорожчих) та існує погоджена виконкомом схема санітарної очистки міста).
На даному етапі створено робочу групу під керівництвом заступника міського голови Василя Петріва. Ця група має підготувати усі вихідні дані, необхідні для укладання угоди між містом і корпорацією “Укрспецтехнології” (звичайно, якщо міська рада пристане на такий варіант). До речі, за словами керівника КП “Екосервіс” Дмитра Кобилецького, налагодження системи переробки сміття, накопиченого на полігоні, матиме позитивний ефект для міста, насамперед для екології. У запропонованому варіанті, за його словами, є велика перевага: запропонований проект, на відміну від сміттєпереробного заводу, для Калуша є цілком реальним.
Автор: Богдана КАМІНСЬКА, “Дзвони Підгір’я”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|