На інший пам’ятний уривок енцикліки Caritas in Veritate ми натрапляємо наприкінці послання, в главі, яку Бенедикт XVI присвячує тому, що можна назвати обожнюванням техніки.
Супроти прометеївських устремлінь, властивих нашій епосі – епосі, яка постулює абсолютну свободу панування матерії і засліплена її фальшивими чудесами – Бенедикт
XVI висуває такий технічний прогрес, у якому би утвердилось панування духу над матерією, де людську свободу поліпшувати умови життя, заощаджувати зусилля чи уникати небезпек перевершуватиме моральна відповідальність. Як говорив великий Леонардо Кастельяні [аргентинський письменник і теолог. – Z], “свобода – це не є власне рух, це лише можливість рухатися; і в цій можливості найважливішим є, куди саме рухатися. Філософи кажуть, що поняття “куди” визначає рух, робить його великим чи малим, добрим або ж поганим”. Свобода, яка не знає, куди вона рухається, є гіршою, аніж її відсутність; так само, як софістика є гіршою, аніж відсутність філософії, а марновірство є гіршим за відсутність релігії. Обожнювання техніки, на яке ми нині страждаємо, є марновірством, в якому людина, – мовить нам Бенедикт
XVI, – “задається лише питанням “як?” замість того, аби замислюватися над тими “чому?”, які спонукають її діяти”.
Оце обожнювання техніки (яке, зрештою, є “боготворити витвір замість його Творця”, як читаємо ми в Посланні Апостола Павла до Римлян) виступає в якості нової “ідеологічної сили”, різновидності трансценденталізму, яка ставить себе вище моральної відповідальності людини і не дає їй оцінювати наслідки її дій далеко за межами “технократичного культурного горизонту”. Наслідки такого технічного абсолютизму, звільненого від моральної відповідальності, від обов’язкової гуманістичної лінії, Бенедикт
XVI зауважує повсюдно: “підприємець єдиним критерієм своєї праці вважає максимальний прибуток у виробництві, політик – зміцнення влади, учений – результат своїх досліджень”. Урядовці вихід із кризи бачать у фінансових технологіях, у відкритті нових ринків, у зниженні (чи піднятті) податків та в інституційних реформах. Однак усі ці технічні засоби не можуть вирішити проблему, бо, як застерігає нас Папа, “розвиток неможливий без чесних людей, без економістів і політиків, у свідомості яких міцно закладено поклик спільного блага”.
Такий же марний, цілком технократичний труд ми виявляємо в зусиллях урядів досягти миру, що опирається не на “цінності, засновані на правді життя”, а виключно на дипломатичну рівновагу та економічний обмін. Ми помічаємо його також у ЗМІ, які завдяки технічному прогресу розширюють можливості поширення інформації, втративши при цьому свою антропологічну сутність. І зрештою, ми його виявляємо в царині біоетики, де технічний абсолютизм досягає свого максимального вираження, ховаючись за суто матеріальною і механістичною концепцією людського життя. Це обожнювання техніки, яке обмежує можливості духовного росту людини, пригнічує душу, досягаючи при цьому вершин матеріального розвитку, витворює “свідомість, нездатну розпізнати людське”, неспроможну “розпізнавати саму себе і пізнавати ту правду, яку Господь закарбував у ній ще в зародку”. Воно творить епоху, отупілу від марнославства розуму, ув’язненого у цілковитій іманентності; епоху, яка врешті-решт є нелюдською.
Автор: Хуан Мануель де Прада [Juan Manuel de Prada], іспанський письменник і журналіст
Назва оригіналу: Benedictinas (II)
Джерело: ABC, 13.07.2009
Зреферувала Галина Грабовська, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|