З шести перших випускників спільного українсько-німецького факультету машинобудування, який діє при КПІ, всі отримали запрошення на роботу - від німецьких підприємств, або від вузів.
Київський політехнічний інститут ще від часів заснування мав наукові зв’язки з Магдебурзьким університетом ім. Отто фон Ґюріке. Тому, коли 2002 року вузи створили на базі КПІ спільний факультет машинобудування, то проблем з узгодженням навчальних планів не було, розповідає декан Вадим Яворовський. Цього року спільний українсько-німецький факультет відзначив перший випуск.
Щоправда, з 19 абітурієнтів дипломи отримали лише шестеро. Навчатися було надзвичайно складно, адже перші чотири роки студенти вчаться в Україні, потім - два роки у Німеччині, каже Яворовський. “Вони вчаться шість годин кожен день по основній своїй спеціальності, а потім ввечері додатково кожен день чотири години опановують німецьку мову. Це складно і не кожен витримає. Відсів на цьому факультеті значний. Зате ми можемо пишатися всіма нашими студентами, котрі потім вчаться у Німеччині. Там вони отримують знання про європейські стандарти, про ведення німецької технічної документації”, - розповідає декан факультету.
Відколи почав діяти спільний факультет, університет уклав з представниками німецької промисловості уже три міжнародні наукові контракти, які виконують магістранти та аспіранти факультету, каже Вадим Яворовський.
Навчальна програма українсько-німецького спільного машинобудівного факультету повністю відповідає вимогам Магдебурзького університету ім. Отто фон Ґюріке. І приїжджаючи до Німеччини українські студенти почуваються “як риба у воді” – жодних додаткових тестів чи заліків складати їм не потрібно. Вони вчаться на рівні з німецькими магістрантами, а подекуди і краще, з гордістю констатує Яворовський: “Кар’єрний ріст у наших випускників дуже крутий, бо вони мають більше переваг, аніж інші наші студен6ти КПІ. Вони самі вибирають, де працювати”.
Навчаючись в Україні, студенти цього спільного факультету щорічно платять сім тисяч гривень за так звані “додаткові освітні послуги”. У Німеччині освіту вони здобувають безкоштовно, та й ще отримують щомісяця стипендію у 600 євро. Випускники українсько-німецького факультету отримують одразу два дипломи – диплом магістра від Київського політехнічного інституту та Магдебурзького університету ім. Отто фон Ґюріке, а також сертифікат про знання німецької мови.
Всі ці документи вже має випускник цього факультету Олексій Климов. Поки він вирішив продовжити навчання в Україні в аспірантурі, втім не виключає, згодом поїде працювати до Німеччини, де пропонують привабливі умови праці. “Я отримав досить широкі знання. Я магістр інженерної механіки, що дозволяє мені використати мої знання, які я протягом шести років здобував, десь на фірмі, чи підприємстві. Зараз поки думаю”, - каже випускник.
Особливих вимог для вступу на спільний українсько-німецький машинобудівний факультет немає. Відбір проходить за результатами зовнішнього тестування, яке абітурієнти складають у школі. Важливо, аби серед складених іспитів був тест із фізики. Небагато випускників шкіл обирають цей фах, тож конкурс на машинобудівному факультеті невисокий,
повідомляє DW.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|