Дерев’яні старовинні церкви – це, безумовно, окраса України. Адже вони виражають справжні національні риси архітектури. На Львівщині за останні десятиліття знищені понад 150 дерев’яних церков.
Пожежники не відкидають той факт, що були й зумисні підпали. Щоб унеможливити подібне варварство, еменесники укладають договори про відповідальність з представниками церковних громад. Але справа виявилась не з легких.
У своєму первісному вигляді на Львівщині збереглися унікальні дерев’яні церкви у Дрогобичі, Потеличах, Жовкві, Дернові, а рідкісні шедеври - дерев’яні костели є у Розлучі, Язлівчику.
На сьогодні 490 дерев’яних храмів - пам’ятки сакральної архітектури. У радянський час їх було близько 800, у більшості мистецтвознавці створили музеї, таким чином і зберегли сакральні пам’ятки архітектури. Однак лише за останні 5 років в області згоріли 28 дерев’яних храмів. Два роки тому у попіл перетворились аж 7 унікальних дерев’яних пам’яток архітектури.
Одна з причин – неналежне електричне обладнання у храмах, недотримання пожежної безпеки при опаленні церкви, безвідповідальність парафіян, часто й настоятелі ігнорують правила пожежної безпеки. Однак є чимало навмисно організованих підпалів дерев’яних храмів.
Зумисний підпал
Прокуратурою порушені 3 кримінальні справи за зумисний підпал церков. Як правило, за цим стоїть громада містечка чи села, яка на місці старої дерев’яної церкви хотіла збудувати великий цегляний храм, більший, аніж у сусідньому селі. Дозвіл під забудову людям не надають, бо мають стареньку церкву, тому у короткому часі підпалюють дерев’яний храм.
Лише 200 церковних громад з 1953, які начисляються в регіоні, уклали договори про охорону приміщень храмів. Повідомив полковник цивільного захисту управління МНС у Львівській області Олег Демідонт зазначив: “Заключені перші договори, що стосуються охорони цих приміщень, це може бути чергування, встановлення технічних засобів, запровадження протипожежних заходів. Також ми розробили відповідні пам’ятки про заходи пожежної безпеки у культових спорудах”.
Однак доволі часто пожежники не можуть з’ясувати, хто власник сакральної пам’ятки архітектури. Священик не бере на себе відповідальність за збереження дерев’яного храму, і ніхто, зрештою, не хоче брати на себе відповідальність за дерев’яний храм.
На цей рік в обласному бюджеті передбачені 200 тисяч гривень на збереження дерев’яних храмів. З цих коштів деякі дерев’яні церкви оброблять спеціальним протипожежним засобом.
Нині чимало сакральних пам’яток архітектури на Львівщині знищені й естетично. Парафіяни оббивають дерев’яні церкви бляхою, пластиком, обмуровують, яскравими фарбами замальовують ікони та старовинні іконостаси. Щоб такі випадки не допускати, для священиків проведуть лекції з мистецтвознавства,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|