Роман “Барабський міст” наш краянин, уродженець Голоскова, а тепер — головний редактор міської газети “Нафтовик Борислава” (Львівська обл.) Роман Соловчук писав довго, як кажуть, — за два заходи. Принаймні, в кінці твору виставлені дати: 1988—1989-й та 2004—2005-й.
Твір міг побачити світ у видавництві “Український письменник” ще 1992 року. Здолавши чималі перепони, після численних рецензій та схвалень, редакторських зауважень, виправлень роман уже був включений у видавничий план, та на заваді стали економічні негаразди. Та й називався би він тоді “Грімниця”. Довелося авторові покласти його у шухляду.
За доопрацювання твору Роман Соловчук узявся 2004 року і вже наступного 2005-го у львівському видавництві “Кобзар” він побачив світ під назвою “Барабський міст”.
Йдеться в ньому про історичні події в Галичині за часів польської окупації, хоча розповідь сягає й періоду панування Австро-Угорщини.
Бараба, по-місцевому, — босяк, жебрак, злидар — від біблійного Варави. Тож Барабський міст — це не лише міст через Тисменицю, а й між злигоднями та багатством, міст через прірву нерівності, який єднає два береги. По один бік — неймовірні багатства, надбані за рахунок кривавого поту та нелюдських зусиль робітників, які за мізерні копійки добували нафту й земляний віск для зайд зі всього світу. По другий бік моста — злиденні хатинки тих, хто творив оті багатства, ризикуючи життям, аби заробити на такий-сякий харч для родини.
У романі письменник дає соціальний зріз тодішнього суспільства. Ось — аналітичний Гринь Турчин, який, опинившись на маївці зовсім випадково, з цікавості, потрапляє до буцегарні. Поступово в гнилому підвалі Гринь переосмислює власне життя. У нього зникає страх перед жорстоким поліціянтом Клаповським, пробуджується гідність.
Цікаво переплелися долі й братів Івана та Павла Любинських. Обидва служили в Січових стрільцях, та потім Іван став більшовиком, який покладав усі надії на Москву. Павло ж переконаний, що самим треба боротися за незалежність України, і разом з дружиною Дариною влаштовували вечори, на яких співали патріотичних пісень, розповідали правдиву історію краю, всіляко пробуджуючи національну свідомість. Навіть смерть матері не примирила братів.
І далі їхні долі розійшлися. Павло потрапив у лабети поліції, а Іван помандрував у Радянську Україну. Чи дійде?
Ось так розгортається сувій суперечливої та жорстокої історії Галицького краю.
Майстерність автора оцінили за кордоном: у Нью-Йорку на літературному конкурсі україністики Фонду Воляників-Швабінських при фундації Українського вільного університету роман “Барабський міст” дістав щонайвищу відзнаку.
За статтею Віри КУЛЬОВОЇ (“Журналіст України” №3, 2008 р.) підготував Олег ПРОСКУРЯКОВ
Джерело: Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|