Західні області України рятуються від кризи, заробляючи на заготівлі та експорті лісу. При цьому знищуються унікальні карпатські ліси, зводиться нанівець їх екологічний і туристичний потенціал.
Самі ж лісники запевняють, що відновлюють ліси, і їхня площа навіть збільшується! Що ж насправді відбувається з Українськими Карпатами?
Жителі Карпат ледве впізнають рідні краєвиди: останні півтора десятиліття ліс рубають суцільними масивами, вивозячи його за кордон на паркет і меблі, та залишаючи пустирища на багато гектарів. Вирубки тривають із 1990-х років, каже Володимир, житель одного з гірських сіл у Косівському районі Івано-Франківської області.
“Це дуже прибутковий бізнес. Найбільші рубки ведуться високо в горах: просто рубають технікою все, що є живого. Найкращу деревину вивозять, решту кидають на місці. Найжахливіша мені відома вирубка – буквально під Чорногорою, в бік Говерли її ведуть. Просто бриють гори начисто. А головне, що всім на це начхати”, – обурюється місцевий мешканець.
Хто в ліс, хто по дрова…
Про активізацію лісозаготівель говорить і голова Замагорівської сільради Верховинського району Іван Кермощук. “На території сільради працюють і державний, і районний лісгоспи. За останні 10 років вони вирубали дуже великі площі, у порівнянні з попередніми роками. Це все планові вирубки, але вони згубно впливають на довкілля. Ми не пригадуємо таких весняних повеней, як зараз. У природі все пов’язано. Тож треба зменшувати обсяги”, – каже він.
Замагорівська та інші сільські ради регіону звертаються до лісівників та контролюючих органів із проханням зменшити лісозаготівлі. Відповідей поки що немає.
Згубний вплив карпатських лісозаготівель на довкілля відзначає і виконувач обов’язків командира дружини з охорони природи “Зелене майбутнє” Наталя ШЕВЧЕНКО. За її словами, минулорічну постанову Кабміну № 929 про обмеження вирубок просто не виконують, і навіть були спроби її скасувати.
“Суцільні вирубки сприяють повеням та ерозії, з оголених схилів сходить ґрунт. Але вже у 2009 році Президент подає на постанову № 929 до Конституційного суду, обґрунтовуючи свій протест неправильним вживанням у ній юридичних термінів. Цьому передували виступи комітету лісового господарства про те, що обмеження вирубок призведе до збитків і зменшення бюджетних надходжень. А проблему вирішити дуже просто: треба перестати сприймати Карпати як ресурсний потенціал. А треба заробляти гроші на їх туристичній привабливості”, – зазначає Наталя ШЕВЧЕНКО.
Поки екологи б’ють тривогу, начальник управління лісового господарства Держкомлісгоспу Володимир РОМАНОВСЬКИЙ запевняє, що суцільні вирубки припинилися, темпи лісозаготівлі незмінні вже багато років, а площа лісів у Карпатах навіть збільшується!
“Останнім часом у Карпатах заготовляють 3 мільйони кубометрів деревини на рік, і цей показник не збільшується. Крім того, ми відновлюємо ліси, це роблять й інші користувачі. Тому їхня площа у регіоні з 1996 року збільшилася на 17 тисяч гектарів”, – каже Володимир РОМАНОВСЬКИЙ.
Експорт деревини до Європи: битий небитого везе
Вплив вирубок на повені останніх років представник Держкомлісгоспу заперечує. За його словами, навіть якби гори були повністю вкриті лісом, вони б не змогли втримати величезну кількість опадів, яка призвела до минулорічного лиха. Про це говорять і наукові досліди Інституту екології Карпат НАН України. Так, заступник директора Інституту Оксана МАРИСКЕВИЧ заявляє, що вирубування лісу не є основною причиною гірських повеней та зсувів, які викликані глобальними кліматичними змінами.
Водночас Україна має чи не найменше лісів у Європі: ними вкрито близько 14% території країни, а заповідними є менше третини з них. При цьому Україна продовжує експортувати деревину до Європи, заготовлюючи її у Карпатах та Поліссі ,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|