Сьогодні в Україні відкривається проголошений ООН Міжнародний рік астрономії.
Мріяти про зорі та зачитуватися фантастикою про міжпланетні перельоти школярі вже зовсім розучилися. А ще п’ятнадцять років тому… Наразі у школі про зорі та астрономію говорять мало. Дітей і вчителів більше хвилюють насущні та приземленіші проблеми. Кілька уроків у старших класах та загальні інформація про побудову галактики - ось все, що знають юні. А більшість навіть не може назвати хоча половину планет Сонячної системи.
Цікаво проблему із астрономією вирішили в ЗОШ №18 міста Вінниці, де знаходиться один з не багатьох в Україні шкільний планетарій. Під звуки таємничої космічної музики перед нами відкривається зоряне небо. Повільно пропливає Сатурн, Венера, Юпітер. Здається, досить лише встати, протягнути руку догори — і можна зняти зірку з неба. Це не кадри з фантастичного фільму про космічні подорожі, а звичайнісінький урок астрономії у вінницькій ЗОШ №18.
Ще зі студентських років один з педагогів школи Володимир БУНЯК, захоплювався астрономією. Саме завдяки його ентузіазму та допомозі доцента кафедри фізики Вінницького педагогічного університету імені М.КОЦЮБИНСЬКОГО Миколи НЕЧИПОРУКА і з’явився в навчальному закладі планетарій. “Сферу для купола ми, можна сказати, знайшли на смітнику, — каже учитель астрономії Анатолій МЕЛЬНИК, — але попрацювали над нею, і вже через кілька днів вона виглядала, як нова”.
А коли у вінницьку школу завітали вчителі зі США і побачили цей майже саморобний планетарій, то їхньому здивуванню не було меж. “Якщо ви вмієте таке робити, то в нашій країні були б мільйонерами”, — казали вони. Але найбільше радіють, звичайно, учні. Для них побачити небо зблизька — це щось неймовірне. Учні кажуть, що вони більше не вивчають астрономію тільки за підручниками, а кожного уроку спостерігають за усіма планетами, сузір’ями і процесами, які відбуваються, скажімо, на Марсі. Тому астрономія тепер для них набагато цікавіша. Для багатьох відкриттям стало те, що по зорях можна легко зорієнтуватися на місцевості без карти і компаса. Учні колись думали, що це дуже важко, а коли в планетарії побачили зорі зблизька, то стали уважніше дивитися ввечері на небо.
Діти розповідають про планетарій усім. Тому багато учнів з інших шкіл приходять сюди, щоб на свої очі побачити небо зблизька, і часто питають своїх учителів: чому в наших школах нема такого? Можливо, завдяки диво-новинці, а можливо, завдяки природному прагненню до знань, учні ЗОШ № 18 посідають призові місця на всеукраїнських олімпіадах з фізики та астрономії.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Вінниця Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|