Криза на порозі. З екранів телевізорів линуть розповіді про зупинку металургійних заводів на Донбасі, невиплату зарплат у Києві, падіння курсу гривні і так далі… Тривога поволі, але невпинно опановує людьми, сіє зневіру, страх і розгубленість.
Як її перебороти — радить лікар-психіатр Коломийської ЦРЛ Василь СОКОЛОВСЬКИЙ:
— Криза назрівала роками. Нам давали кредити без довідки про доходи — варто лише було пред’явити паспорт. Реклама заохочувала купувати дорогі, не завжди потрібні нам речі. Термін служби товарів — від автомобілів до мобільних телефонів — стрімко зменшувався. Ми відмовлялись від пристойних, ще не старих речей на користь дорогих, більш престижних. Реклама пропагувала ідеальний стиль життя, але відповідати йому у багатьох людей уже нема ніяких шансів. Усе різко змінилося за півроку і цей перелом небезпечний серйозним ростом неврозів, депресій, психічної нестабільності.
— Як же люди реагують на таку ситуацію?
— На жаль, традиційний спосіб справитись зі стресом — алкоголь, уже активно задіяний. Ріст алкоголізму, як способу сховатися від проблем, втекти від дійсності, вірогідно, буде спостерігатись не лише в нас. Ще один спосіб перебороти комплекси, що виникають через нездатність вести звичний уклад життя, ще одна втеча від дійсності — примірка на себе іншого, більш успішного образу. Можливостей для цього багато, зокрема, рольові комп’ютерні ігри. Там — інша реальність, там нема кризи. Тобто, людина за екраном комп’ютера може відчути себе полководцем багатомільйонної армії, абсолютним монархом чи героєм зоряних війн.
Також збільшиться число віруючих як традиційних релігій, так і, що особливо небезпечно, різноманітних сект, куди втягнуться в пошуках нового змісту життя ті, хто розчарується у культі споживання і наживи. Можуть з’явитися «пророки», які будуть тим успішніші, чим більше будуть нас переконувати, що матеріальне благополуччя не є гідною метою для людини. Просте життя на лоні природи, відродження народних обрядів і традицій стануть повальним захопленням.
— А чи не почнуть люди шукати винних?
— Найстрашнішою захисною реакцією може виявитись якраз пошук винних. Уряд, американці, олігархи, заможні сусіди, руді, лисі, товсті — всі вони можуть стати потенціальними об’єктами ненависті. Причому, ці настрої будуть підігріватись популістськими лідерами, які будуть популярні лише тому, що вкажуть людям на винуватців їхніх бід.
У суспільній свідомості не може не відбуватись серйозного зрушення. Відбудеться спрощення всього — від їжі й одягу до моралі і стосунків між людьми.
— То що ж нам робити?
— Наші люди переживали і гірші часи, переживуть і цю кризу. Українці по натурі розсудливі, врівноважені люди. Вони своєю працею надолужать втрачене, з розумінням будуть ставитись до жертв кризи, до їх психологічного стану, до їх часом чудернацьких спроб втекти від суворої дійсності. Треба бути у ці нелегкі часи люблячими, терпимими, не шукати ворогів серед оточуючих. При душевних проблемах варто порадитися з лікарем, психологом, священиком, щоб не дати розчаруванню і ненависті заволодіти собою.
Криза — це не кінець світу, це нагадування про потребу очищення, про роздуми над нашими помилками, це гіркий, але необхідний досвід. Треба вірити, що з кризи ми вийдемо сильнішими і згуртованішими — так буде легше її пережити.
Автор: Василина КОЖУШНА
Джерело: Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|