Економісти Стенфордського університету впевнені, що світова фінансова криза закінчиться набагато швидше, ніж припускають політики і менеджери компаній. Три економіста Стенфордського університету [США] висунули теорію, згідно з якою підйом економічної кон’юнктури може розпочатися набагато швидше, ніж це можна собі сьогодні уявити.
Їх оптимізм грунтується на історичному аналізі та розробленій теоретичній моделі зміни та підрахунку такої складно означуваної матерії, як невпевненість в економіці. Нік БЛЮМ, Макс ФЛЕТОТТО і Нір ЯМОВІЧ у своїй доповіді “Дійсно невизначені бізнес-цикли” стверджують, що зараз невпевненість в економіці досягла найвищого рівня за останні 30 років. На думку економістів, таким же неясним як і сьогодні, майбутнє уявлялося під час другої нафтової кризи наприкінці 70-х років.
“Перед нами – стіна туману!” – Це твердження повсюдно звучить з вуст менеджерів, котрі звертають своє красномовство на адресу акціонерів і співробітників компаній. Зараз практично всі фірми – від Deutsche Bank до EBay – виявляють обережність і взагалі перестали озвучувати свої прогнози на майбутнє.
Суть доповіді в тому, що кредитний дефіцит не є єдиною причиною спаду кон’юнктури. Другим, непрямим фактором, що спричинив спад, стала невпевненість. Вона є самостійною економічною силою, яка тисне на кон’юнктуру незалежно від проблем банківського сектора. Адже саме із-за високого рівня невизначеності котра панує багато компаній впали у стан шокового заціпеніння. І хоча кредитна криза їх прямо абсолютно не торкнувся, вони лише через страх перед майбутнім утримуються від інвестицій та збільшення чисельності персоналу.
Історичний аналіз та відповідні модельні розрахунки вчених свідчать: сильна невпевненість стає для кон’юнктури гальмом лише на короткий період часу. Проходить декілька місяців, і туман починає розсіюється. Багатьом фірмам доводиться знову прийматися за інвестиції та набір персоналу, так як поки вони, затамувавши подих, тримали паузу, виник викликаний відставанням виробництва відкладений попит.
Для вимірювання масштабів невпевненості в економіці США Нік БЛЮМ, Макс ФЛЕТОТТО і Нір ЯМОВІЧ розробили свій “індекс непевності”, який враховує, зокрема, курсові злети і падіння акцій, “ножиці” в прогнозах економічного зростання та зайнятості, а також розходження в динаміці розвитку обсягів виручки та прибутку концернів. Настання економічної рецесії відповідають значення індексу, що перевищують 40%. І чим вищий рівень непевності, тим різкіше йде спад: навіть якщо брати до уваги такі важливі для реальної економіки показники, як розміри облікової ставки, а також рівні інфляції та безробіття, то взаємозалежність між невпевненістю та рецесією все одно зберігається.
Проведені ними в ході імітаційного моделювання розрахунки показали: одне лише типове для середньої рецесії зростання непевності на 40% веде протягом двох кварталів до зниження економіки приблизно на 1,8%. Однак потім це відставання досить швидко відновлюється – найчастіше це відбувається протягом одного-двох кварталів.
Втім, безпосередньо розрахувати, яка за велика частка непевності в нинішній кризі, за допомогою цієї роботи вчених Стенфордського університету не можна. Дослідники повні оптимізму, що “густий туман” скоро розвіється і лише тільки завдяки одному цьому ситуація покращиться.
Автор: Соломон ЛІБЕРМАН, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|