За минулий рік продукти в Україні подорожчали на чверть, підрахували у Держкомстаті. У Росії ж ціни на харчі зросли майже на 18%, а у країнах Євросоюзу лише на 2%. Яка сьогодні ситуація на українському продовольчому ринку? Скільки нині грошей в місяць українці витрачають на їжу? Чим багаті полиці українських супермаркетів? І чому росте ціна на українські продукти?
Ціна на харчі продовжувала зростати і в січні цього року, говорить Ігор БАЛЕНКО, президент Української торговельної асоціації. І проблема не в підвищенні роздрібної націнки на товари, зазначає, він. Просто товаровиробник змушений збільшити вартість своєї продукції. “Виник конфлікт між роздрібною торгівлею та виробником. Питання в тому, чи треба платити гроші вперед, чи дозволяти відстрочку платежів. Банківські системи зупинилися, вони не можуть давати кредити, а тим більше в гривнях. А хтось має заплатити за те, що товар вироблений, за те, що він лежить на полицях магазинів”.
“У столичних супермаркетах скорочується асортимент товарів. Зараз у магазинах все частіше продукти виставлені в один ряд для того, щоб приховати нестачу. Дещо спорожніли полиці з чаєм, кавою, шоколадом та іншими продуктовими та промисловими товарами.
Причин зменшення асортименту кілька, але всі вони пов’язані з кризою, і, в першу чергу, зникають з поличок саме продукти іноземного виробництва, зазначає Олена, менеджер одного з торгових підприємств. “Мережі супермаркетів перестали проплачувати купівлю товарів. А чому? Бо весь розрахунок за іноземну продукцію іде в доларах. Тому імпортний товар в основному відсутній”.
Ганна завжди купує чай однієї торгової марки, але сьогодні його тут немає. Бере інший. Та й ціни зросли, щоразу все більше грошей доводиться викладати за щотижневі покупки.
В середньому ціни зросли на 20-25%, подорожчали не лише імпортні оливки та ананаси, а й українська ковбаса та риба, розповідають покупці.
Експерти ринку впевнені, що в 2009 році асортимент товарів у супермаркетах і далі скорочуватиметься. Поки що це ще не дуже помітно, виручають старі запаси. Але фахівці кажуть, що ситуація погіршиться навесні, і нам доведеться на якийсь час забути про різноманітність і достаток”.
Втім, на думку Олександр ЖОЛУДЯ, експерта з економічних питань Міжнародного Центру перспективних досліджень, ріст цін на продукти в цілому є незначним. Подорожчання, в основному, зачепило дві групи продовольчих товарів, пояснює він. “По-перше, це товари із високою сезонністю (овочі, фрукти), по-друге, це товари, які імпортуються напряму, наприклад, чай так кава, або ті товари, у виробництві яких використовуються імпортовані складники. Це, наприклад, кондвироби, для яких потрібен шоколад, який робиться із какао-бобів. Ці товари дорожчають через зміну курсу”.
Становище на українському ринку харчів не таке вже й кепське, констатує Максим КУЧКО, директор з маркетингу та реклами однієї з потужних вітчизняних компаній з виробництва молочної продукції. За його словами, фактично 90% пропозиції на ринку находить від національного виробника. Хоча труднощі економічної кризи не обійшли і його підприємство. “Поки всі проблеми, пов’язані з фінансами, з кризою, не є для нас критичними, хоча й сповільнюють бізнес. На зарплаті та робочих місцях вони в нашому підприємстві поки не відбиваються. Зараз ми навіть не можемо повністю задовольнити попит, бо в нас асортимент збалансований. У тих виробників, які виробляли більше преміальної продукції, відзначається сильне падіння продажів”.
Незважаючи на незначну продуктову інфляцію у країнах Євросоюзу (лише 2%), надалі ціни на харчі у світі зростатимуть, зазначає Валерій МУНТЯН, заступник міністра економіки. Зважаючи на це, Україна має шанси повернути собі статус сильної аграрної держави.
“Національного виробника треба підтримати в першу чергу. Зараз йде ще й зовнішній вектор впливу, щоб країну наблизити до дефолту. Тому треба показати справжню роль України, виводити на перше місце агро-промисловий комплекс. Треба зробити державну цільову програму, показати її світу”.
4 мільярди гривень кредиту просять в уряду торговельні мережі, аби втриматися на плаву в сьогоднішній ситуації. За цих умов, кажуть економісти, розширився б асортимент товарів, і ціни на них знизилися б. Проте, ця фінансова допомога обтяжить державний бюджет, повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|