Українська література за останні роки збагатилася величезним доробком творів на повстанську тематику. Нині є можливість нового прочитання історії, об’єктивного висвітлення подій визвольної боротьби на західноукраїнських землях у 40—50-х роках минулого століття. Уже не вперше до цієї теми звертається письменник, журналіст, голова Коломийської спілки політв’язнів Дмитро ГРИНЬКІВ, адже належить до когорти тих людей, на долю яких випали чималі випробування, пов’язані з бажанням мати свою незалежну державу, розмовляти рідною мовою, усвідомлювати власну національну самодостатність і повноцінність.
Панові Дмитру довелося пройти кола пекла в таборах ГУЛагу пліч-о-пліч з відомими патріотами Левком ЛУК’ЯНЕНКОМ, Євгеном СВЕРСТЮКОМ, Ігорем КАЛИНЦЕМ, Тарасом МЕЛЬНИЧУКОМ, Олексою РІЗНИЧЕНКОМ. Уродженець Марківки Дмитро ГРИНЬКІВ добре пам’ятає часи визвольних змагань, оскільки його рідне село перебувало в епіцентрі боротьби, а дитячі роки письменника припали на ці криваві події.
Отож, у пана Дмитра декілька років тому виник задум присвятити цілу збірку віршів повстанській темі; не забарилася й оригінальна ідея подачі матеріалу.
“Повстанський псалтир” — така назва цього збірника, при написанні якого автор вирішив дотриматися форми релігійних псалмів. До книжки увійшло 150 поезій-псалмів, які складають три розділи.
Перший розділ — “Поклик”, присвячено всім повстанцям із сотні Спартана, в ньому поет змальовує боротьбу українських повстанців проти московських поневолювачів, уміло поєднує почуття героїв з описами природи. Кожен вірш збірки — це ціла розповідь, пронизана болем і звитягою, скроплена кров’ю молодих повстанців, прирівняна до молитви за рідну землю і нескорений український дух.
Друга книга віршованої трилогії розповідає про найважчий відтинок повстанської долі, проведений “В снігах неволі”, про ті нелюдські поневіряння, які довелося перебути партизанам у північних таборах на далеких сибірських чужинах. У цьому розділі Дмитро ГРИНЬКІВ вповні розкрився як майстер психологічного жанру, адже йому надзвичайно близькі й знайомі ці переживання, роздуми й емоції.
І, нарешті, — третій розділ, до якого увійшло останніх 50 віршів, “В розтоках радості й печалі”, — описує період повернення повстанців з неволі. І хоча позаду залишилися поневіряння, щоденна зустріч зі смертю, проте й для радості немає підстав, оскільки поламано долі, загинули побратими, рідний край поневолено, а серце крають спогади. Проте відданість національній ідеї, непохитна віра в добре майбуття своєї держави дають наснагу до життя.
Поетичну збірку “Повстанський псалтир” видрукувано в Івано-Франківському видавництві “Гостинець” за фінансового сприяння директора агрофірми “Прут”, депутата районної ради Михайла АНДРІЙЧУКА. Придбати її можна в домівці товариства політв’язнів і репресованих у Коломиї.
Автор: Оксана КРОХМАЛЮК
Джерело: “Вільний голос” для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|