Рік що минув, приніс багато нових відкриттів в археології не тільки в Україні, але й на Прикарпатті. Експедиція Національного заповідника “Давній Галич” нещодавно закінчила дослідження поселення Більшівців. Воно унікальне тим, що на одному й тому ж самому місці люди жили декілька разів. Уперше — починаючи з кінця верхнього кам’яного віку (палеоліт, 14—12 тис. років тому); далі виглядає так, що в період мезоліту тут спостерігалася перерва; вдруге — в період неоліту (6 тис. років до н.е.) берег Гнилої Липи був заселений першими землеробами, які жили на території Галичини та Волині (так звана культура лінійно-стрічкової кераміки); і втретє — коли сюди прийшли ранні трипільці (4300 р. до н.е.).
Детальніше про здобутки розповідає відомий археолог Тарас Ткачук.
— То що ж Ви, пане Тарасе, там накопали?
— Цьогоріч на розкопках у Більшівцях було знайдено не тільки знаряддя праці періоду палеоліту — скребки, різці, нуклеуси, іншими словами, типова кам’яна індустрія того часу, як вважає найкращий знавець цього періоду професор Олександр Ситник. На території поселення археологи розкопали також цілі неолітичні напівкулясті посудини, прикрашені ритим орнаментом ліній з колами, які нагадують ноти, звідси пішла назва періоду — нотна фаза лінійно-стрічкової культури. Епоха неоліту в місцевому вимірі доволі неординарна. Донедавна вважали, що культури послідовно змінювали одна одну. Але на сьогодні бачимо, що процеси неолітизації Прикарпаття, Верхнього Придністров’я й особливо території довкола теперішнього Галича були набагато цікавішими.
— І в чому ж такому вони проявилися?
— Експедиція професора Ситника знайшла в Єзуполі у верхньому шарі поселення артефакти пізнього неоліту — желізовської фази лінійно-стрічкової культури (5200—5100 рр. до н. е.) — донедавна вважали, що її в нас не було.
— Чи співіснували ці культури?
— Це питання. Я думаю, що вони співіснували, хоч наразі не маємо пам’яток, які би ми віднайшли разом.
— За кам’яним віком приходить енеоліт?
— Так, з приходом на наші землі трипільців розпочинається мідно-кам’яний вік. Принагідно дякую вашій газеті за публікації про поселення ранніх трипільців у Козині, — теж, до речі, новий штрих у доісторії Прикарпаття. Власне цей період характеризується доволі великою кількістю мідних предметів, що використовувалися як прикраси та предмети престижу, як у вище зазначеному випадку, чи, скажімо, в Карбуні (Молдова), де знайшли у великому глечику скарб — 300 з гаком мідних речей: намиста, мідну сокиру, ідолів…
— Я так бачу, що Ви підводите нас до чогось цікавого…
— Попередній своєрідний екскурс по структурі доісторії наших земель та відповідно коригуючих її нових досліджень дає нам загальну картину. А я підводжу вас до початку Трипілля В1 і В2 (4 300 рр. до н. е.), або, як ще кажуть, середнього Трипілля — так званої Заліщицької групи (від райцентру Заліщиків на Тернопіллі). До неї, власне, і має прямий стосунок чергове поселення в Більшівцях. Взагалі, слід окремо відмітити, що ця територія протягом значних часових періодів мала чудові умови для проживання людей: палеоліт, неоліт, середнє Трипілля. І саме з останнього шару маємо дуже гарні знахідки.
— Хто брав участь в археологічній експедиції?
— В певному сенсі вона була міжнародною. А брали участь у ній працівники Національного заповідника «Давній Галич», студенти-археологи з Львівського університету, мої колеги — магістри з Польщі та студенти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Хоч у різні часи вона була порівняно невеликою і доводилося вишукувати людей на допомогу.
— Вашу експедицію повінь не зачепила?
— Ні, бо територія розкопок була вище рівня розливу води.
— І, про головне: що знайдено цього разу?
— Саме в шарі середнього Трипілля ми знайшли як фрагменти посуду, так і дві цілі посудини: кубок з одним цікавим наліпом та черпак. До цього часу нам часто траплялися фрагменти ручок чаш, кубків, черпаків, а тут — дві такі добре збережені речі! В старих археологічних збірках музеїв я часто натрапляв на наліпи і не знав, до якого часу вони належать, остання знахідка з наліпом змусила зайнятися цією темою глибше. Виявилося, що посуд із наліпами з Більшівців подібний до посуду з Заліщицької групи, яка, напевно, є запозиченням інших традицій — найімовірніше, Любельсько-Волинської культури, тобто сусідів трипільців того часу. Адже чим цікаве наше поселення? Воно розташоване на маргінесі, там ще трошки Вікторів, Сокіл, ще, можливо, пару поселень, і все. Далі — пограниччя, нічийна зона, за якою починаються культури центрально-європейського походження. І маємо в нашому поселенні їх імпорти: це форми посуду, тісто (технологія) виробів, наліпи. Тобто міжкультурний взаємозв’язок відбувався й тоді.
— Що вирізняє вашу експедицію по середньому Трипіллю від інших, тих що були?
— Варто відмітити, що характеристика ґрунту поселення Більшівців дає можливість дуже добре зберігати орнамент. Бо, скажімо, поселення середнього Трипілля В1 і В2 у нас відомі: їх копали і пан Конопля, і пан Василенко, і пан Кочкін, але, на превеликий жаль, на правобережжі Дністра є ґрунтові кваси, які знищують орнамент. А, як відомо, загалом саме за ним визначається належність до тієї чи іншої археологічної культури. і саме в Більшівцях було розкопано декілька ям з гарними керамічними комплексами, що дозволяють нам ідентифікувати їх і добре розгледіти, як виглядала орнаментація у Верхньому Подністров’ї.
— Як Ви розглядаєте свої знахідки?
— Я розглядаю їх передусім як культурну спадщину.
Автор: Роман ІВАСІВ
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|