На схилі 2008-го, підсумовуючи пережите, неможливо не спом’янути липневу повінь на Прикарпатті. Адже за масштабами вона співмірна з великою водою 1969 року. Понад два десятки загиблих, сотні зруйнованих і тисячі пошкоджених житлових та інших будівель, мостів, кілометрів доріг та гектарів сільгоспугідь – такий ужинок цьогорічної стихії.
Проте наслідки липневого катаклізму вимірюються не лише людськими втратами й матеріальними збитками. Велика вода, точніше процес відновлення поруйнованого нею спровокував і виникнення вогнищ соціальної напруги в зонах стихійного лиха. Спершу, мабуть, ніхто з наших краян і не думав-не гадав, що держава відразу й так активно візьметься компенсувати людям втрати. Приголомшені тим, що накоїла природа, селяни взялися було самотужки ліквідовувати шкоду. Та коли бюджетні потоки фінансів з Держбюджету та матеріальна допомога ринули в потерпілі місцевості, сталося несусвітнє.
Ошелешені навалою грошей, що надходили як до дійсно потерпілих, так і до інших осіб, люди вдалися до позірно неадекватних дій. “Догори” – до РДА й ОДА, Секретаріату Президента й Кабінету Міністрів України потекли ріки скарг на несправедливість у “категоризації” втрат. Доти єдині сільські громади розділилися на потерпілих і тих, кого вода не зачепила. Ті, хто вважав, що йому занизили рівень збитків, розпочали війну проти держави і тих, котрі, на їхню думку, одержали допомогу незаслужено…
Власне, в матеріалі “Стихія “дармових” грошей” у “Галичині” за 27 листопада ми вже розповідали як про це, так і про те, що корені конфлікту сягають органів місцевого самоврядування. Відтоді на адресу редакції надійшло чимало листів, автори яких розповідають про нові подробиці протистояння. Йдеться в тих дописах, між іншим, і про те, що компенсацію за зруйноване житло отримали в багатьох випадках начебто навіть ті господарі, чиї садиби ще задовго до повені чи то самі розвалилися через старість, чи були розібрані з тієї ж причини. На жаль, на ту публікацію не відізвався ніхто з посадових осіб, які мали б простежити за дотриманням соціальної справедливості в розподілі державних коштів. Очевидно, вони згідні з усім, про що там мовилося. Тож, напевно, пишуть правду читачі газети у свої відзивах, огляд яких стане темою наступних публікацій.
У всякому разі недарма хтось із чиновників зауважив журналістові “Галичини”, що навряд чи держава ще колись так розщедриться. Втім, такого не спостерігалось і в уже згадуваному 1969-му. Тоді тягар відшкодування завданих людям паводком втрат узяли на себе колгоспи. Вони були відносно багатими, тож могли… Та все одно ніхто не сіяв так грошима, як нині. Керівники господарств тряслися над кожною копійкою. Нині, звичайно, і мови не могло бути, щоби переважно злиденні агроформування підставляли свої плечі під ту справу. Тим-то й розкрилася державна скарбниця, але вже ніхто не рахував кошти платників податків, і вони справді в багатьох випадках пішли не до тих, кому призначались, а мовби на вітер чи за водою. Тоді як, скажімо, потрібних у багатьох місцях берегоукріплень так і не зведено. і вже, безумовно, незаслужено присвоєні кимось мільйони згодились би державі у кризовому 2009-му.
Автор: Василь МОРОЗ
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|