Економісти мало що можуть сказати про природу нинішньої кризи. На перший погляд, існують цілком правдоподібні теорії. Одна з них – теорія інформаційної асиметрії. У 1970 р. вийшла знаменита стаття Джорджа Акерлофа “Ринок лимонів” (так у США називають уживані, “вичавлені” автомобілі). Покупець не може на вигляд визначити міру зносу. Кращий вихід для нього – припустити, що у машини середня якість, і запропонувати за неї середню ціну. Продавець не може отримати за машину, яка відмінно збереглася, пристойні гроші, тому він і не буде її продавати. Відтак середня якість уживаних машин на ринку прагне до зниження. “Лимони” вичавлюють з ринку пристойні екземпляри. Зворотна ситуація в страхуванні. Покупець краще за продавця знає, які його ризики. Відбувається “несприятливий відбір”: страховики встановлюють тариф, який відлякує клієнтів з низькими ризиками. У результаті частка високоризикованих контрактів в портфелі прагне до зростання за рахунок частки менш ризикованих.
Все вищесказане повною мірою відноситься до фінансових ринків. Домінуюча гіпотеза інформаційної ефективності має на увазі, що ціни відображають всю інформацію, що є на сьогодні, про актив. Але будь-який фахівець заперечить, що є ті, хто знає більше, ніж інші, і саме вони заробляють більше. Але навряд чи варто винуватити в нинішній кризі інформаційну асиметрію. Ця теорія передбачає, що хтось добре інформований виграє за рахунок нещасних простаків. Але як пояснити, що програють (або виграють) всі, скрізь і водночас? Теоретики інформаційної ефективності вважають, що зібрати повну інформацію про актив (та й взагалі про все) в принципі можливо. Лихо лише в тому, що не всі цією інформацією володіють.
Але в прикладі АКЕРЛОФА проблема визначення ціни на машину не в тому, що ніхто не знає, коли вона зламається. Вона в тому, що продавець набагато краще уявляє собі шанси на поломку, ніж покупець. Справжня проблема цього світу в тому, що ті, хто вважає себе обізнаним краще від інших і намагається обдурити ближнього, насправді одурюють самі себе, – вони теж нічого не знають. Інакше кризи і не трапилося б: хтось обов’язково робив би правильні ставки і ріс би до небес. Але вся інформація є тільки у Бога, а він не грає на біржі.
“Дивно, наскільки ненадійний той базис знань, на основі якого ми будуємо наші оцінки майбутніх доходів”, – писав Джон Мейнард КЕЙНС багато років тому. Немає жодної повної інформації. Ні у кого. Йдеться про різні ступені слабкої інформованості. Іншими словами, краще виходити з передумови про недосконалість знання, ніж із віри у можливість володіння всією інформацією. Так простіше буде пояснити, чому ми опинилися там, де ми опинилися.
Автор: Роберт Скидельский (на фото), член палати лордів британського парламенту, професор Ворвікського університету
Назва оригіналу: Вся информация у Бога
Джерело: Ведомости
Переклав: Андрій Павлишин
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|