В українському мистецтві є чимало творчих родин, що зробили неоціненний внесок у розвиток національної культури. До таких належить і родина Копчуків-Шкрібляків, що вже багато років помножує здобутки українського декоративного мистецтва. Вихідці із відомого села Яворів, що на Косівщині, давнього, самобутнього центру народного мистецтва Гуцульщини, торують свій шлях у мистецтві.
Упродовж кількох століть у цьому селі розвивалися художнє різьблення, кушнірство, вишивка, ткацтво та ліжникарство зокрема. До початку XX ст. ліжники виготовляли для власних потреб майже у всіх селянських родинах. Вони мали як ужиткове, так і декоративне призначення, ткались на верстатах з овечої натурального забарвлення вовни (використовувалась також вовна, фарбована кольоровими рослинними барвниками – червона, жовта, синя, зелена, бордова, оранжева тощо). Яскравим елементом оздоблення інтер’єру хати були ліжники, їх розвішували на жердках , а використовуючи як постільну тканину - застеляли ліжко. Крім того, сам ліжник, його призначення було і залишилось багатофункціональним. Образна орнаментально-символічна мова ліжників мала глибинно національний характер, власне зберігаючи народну традицію. Здавна ними накривали вози та сани , а сідлаючи коня клали під дерев’яне сідло- “тарницю ” невеликий ліжник- “присідку ” тощо. Ліжники відігравали важливу обрядову функцію під час весілля, похорону тощо. Вони входили до посагу нареченої, а кількість ліжників визначала майновий стан родини.
Ліжникарство на сьогодні досить розвинута галузь народного ремесла у Яворові. Однак справді творчих майстрів, які поряд з дотриманням технології ткання виконують високохудожні твори, залишилось мало. Ринок збуту часто диктує народному майстрові нехарактерні для осередку орнаментальні композиції, кольорові сполучення. Працювати на дотику давньої традиції, її збереження та нових сучасних геометричних чи стилізованих орнаментальних композицій далеко не просто. Вже декілька років на базі села Яворова проходять мистецькі міжнародні симпозіуми , мета яких досліджувати, вивчати та розвивати народну традицію, використовуючи її в сучасному інтер’єрі.
Подружжя Копчуків – Ольга (1968 р.н.) та Василь (1962 р.н.) використовують давню технологію виготовлення ліжників, а увесь складний і довготривалий процес підготовки сировини - від миття, чесання, фарбування вовни (натуральними, аніліновими барвниками) до прядіння - здійснюють власноручно. До цієї роботи батьки залучають і двох синів, старший з яких Василь вже добре вміє ткати.
Родина майстрів давно бере активну участь у різноманітних художніх виставках, фестивалях. Ткацтвом ліжників вони займаються понад 20 років, та тільки у жовтні 2008 року відбулася їх перша персональна виставка у Національній Спілці майстрів народного мистецтва України в Києві. Понад 30 творів представила родина Копчуків на свою другу персональну виставку, що експонується у залах Коломийського музею. Традиційні ліжники в “паси “, “очкатий “, “російський “, “кривий “, а також нові сучасні орнаментальні композиції , створені п. Ольгою, захоплюють несподіваними сполученнями кольорів, ритмічною структурою творів, своєрідним трактуванням традиційних гуцульських елементів ліжникового ткацтва. Власне, сільське життя , з його чудовою природою, народними піснями та звичаями, з рідною хатою, домашнім господарством – з усім тим, що оточує сільського мешканця втілюється в творах майстрів - поетичних, оптимістично життєствердних.
Виставка подружжя Копчуків зацікавила не тільки коломийського глядача, але і багатьох відвідувачів музею з України та різних країн світу. Саме на Різдвяні свята Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття пропонує оглянути виставку цих чудових народних майстрів.
Автор: Катерина КАРКАДИМ, мистецтвознавець, Ірина ФЕДІВ, заступник директора музею
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|